50 - lecie koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej

2018-08-10 11:40:00(ost. akt: 2018-08-11 10:04:47)

Autor zdjęcia: Wojciech Caruk

W sobotę 11 sierpnia odbędzie się uroczystość 50-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Świętolipskiej. Z tej okazji może pojawić się kilka tysięcy pielgrzymów
Uroczystości w Świętej Lipce rozpoczną się o godz. 9.30. O godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza Św. pod przewodnictwem kardynała Stanisława Dziwisza. Homilię wygłosi Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. Kardynał Dziwisz brał udział w uroczystościach sprzed 50 lat jako kapelan ówczesnego kardynała Karola Wojtyły, który wspólnie m.in. z Prymasem Tysiąclecia Stanisławem Wyszyńskim dokonał koronacji obrazu. o godz. 14.15 i 17.00 odbędą się koncerty organowe.

Piesze pielgrzymki wyruszą z Kętrzyna z kościoła św. Katarzyny o godz. 6.30, a o 8.30 spod kościoła Piotra i Pawła w Reszlu. O godz. 9.00, 9.40 i 10.00 z dworca PKP w Kętrzynie wyruszą bezpłatne autobusy, które pojadą trasą przez Osiedle Piastowskie i ul. Gdańską do cmentarza w Świętej Lipce. Kursy powrotne są wyznaczone na godz. 13.30, 14.00 i 14.30.

Zmiany w organizacji ruchu

Aby ułatwić dojazd i wyjazd do Świętej Lipki zostanie zmieniona organizacja ruchu na drogach w tym rejonie. Na czas uroczystości będzie zamknięty przejazd przez miejscowość. W godz. 9.00-14.00 będzie zamknięty dla ruchu kołowego odcinek drogi wojewódzkiej nr 594 od rozjazdu na Mrągowo i Reszel do wjazdu do Świętej Lipki od strony Kętrzyna. W tym czasie będzie możliwy przejazd drogą Reszel – Mrągowo wiodącą przez Świętą Lipkę, natomiast przejazd na trasie Kętrzyn - Reszel będzie możliwy drogą wiodącą przez Siemki i Klewno . Połączenie na trasie Kętrzyn – Mrągowo będzie możliwe drogą 591 wiodącą przez Muławki, Wilkowo, Szestno. Autokary wiozące pielgrzymów drogą z Mrągowa, po wysadzeniu pasażerów na skrzyżowaniu w Świętej Lipce, będą kierowane na miejsca parkingowe w Ramtach, autokary jadące z Reszla będą kierowane na miejsca parkingowe w Pilcu, natomiast autokary jadące z Kętrzyna będą parkowały na poboczach drogi wiodącej ze Świętej Lipki przez Stąpławki, Bezławki do Wilkowa. Parking dla pojazdów osobowych jadących z Kętrzyna będzie usytuowany przy wjeździe do Świętej Lipki po prawej stronie od jezdni. Parking dla pojazdów osobowych przybywających od strony Mrągowa – na polu po lewej stronie przed wjazdem do Świętej Lipki. Natomiast parking dla pojazdów osobowych jadących od strony Reszla - na łące po prawej stronie od jezdni, przed drogą do Kociborza.


W związku z tym apelujemy do wszystkich przyjezdnych o bezwzględne stosowanie się do poleceń wydawanych przez policjantów oraz inne uprawnione osoby kierujące ruchem, a także do znaków drogowych i wyznaczonych objazdów.

Parkowanie samochodów

Auta należy parkować wyłącznie na wyznaczonych parkingach. Organizatorzy zapewniają kilkanaście tysięcy miejsc parkingowych dla samochodów osobowych oraz autokarów. Przestrzeganie podstawowych zasad związanych z parkowaniem samochodów ułatwi poruszanie się innym uczestnikom uroczystości, w tym również służbom ratowniczym oraz pieszym. Proponujemy parkować samochody na parkingach najbliższych do kierunku wyjazdu.

Policjanci będą pełnili służbę przy głównych wjazdach i wyjazdach z parkingów, aby nie dopuszczać do blokowania jezdni przez kierowców. Warto, aby kierowcy pamiętali, że po prawej stronie drogi Święta Lipka - Pilec będzie przygotowany dodatkowy parking.

Ruch pieszych

Pieszym uczestnikom ruchu przypominamy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Pilnujmy dzieci

Podczas tak dużej imprezy pojawia się również ryzyko zagubienia się dziecka. W tłumie wystarczy tylko chwila, by zginęło nam ono z oczu. Taka sytuacja jest szczególnie stresująca dla rodziców, ale przede wszystkim dla zagubionego dziecka. Policjanci, inne służby, czy też zwykli ludzie często mają trudność z porozumieniem się z młodym człowiekiem, gdyż często jest ono zapłakane, roztrzęsione i przede wszystkim przerażone. Bardzo pomocne w takich sytuacjach mogą być opaski, które zakłada się dziecku przed podróżą. Umieszcza się na nich dane kontaktowe, takie jak numer telefonu rodziców, imię i nazwisko dziecka, adres. W przypadku braku takiej opaski prosimy o wyposażenie dzieci w karteczki z podstawowymi informacjami tj.: imieniem dziecka oraz numerem telefonu opiekunów. Najprostszym rozwiązaniem może być wypisanie dziecku na ręku jego imienia i numeru telefonu do opiekunów.

Pilnujmy swoich rzeczy

Przewidujemy, że w imprezie uczestniczyć będzie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Przy tak dużej liczbie uczestników trzeba być bardzo rozważnym. Z doświadczeń wynika, że głównym zagrożeniem dla turystów mogą być kradzieże kieszonkowe. Dlatego prosimy odpowiednio zabezpieczyć dokumenty, pieniądze, klucze do mieszkania czy samochodu, aby ich nie zgubić i żeby nie stały się przedmiotami kradzieży. Nie nośmy plecaków, toreb na plecach. Nie jesteśmy wtedy w stanie kontrolować ich zawartości. Warto plecak nosić przed sobą albo wyposażyć się w specjalnie przygotowaną do tego torbę turystyczną.

Uważajmy na słońcu

Pamiętajmy o dzieciach, osobach niepełnosprawnych i seniorach - nie pozostawiajmy ich w zamkniętych samochodach, czy na otwartym terenie, w miejscach nasłonecznionych. Takie postępowanie bezpośrednio naraża ich życie. Nie zapominajmy też o zwierzętach - one również odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie czworonoga w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia. Pamiętajmy też, by zapewnić zwierzętom nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w cieniu. Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają również na sytuację na drogach - kierowcy często tracą czujność, są rozkojarzeni, a ich reakcje są opóźnione, w wyniku czego dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych. W czasie upałów szczególny nacisk kładziemy na zasadę ograniczonego zaufania - kierowca innego pojazdu może źle się poczuć, a nawet zemdleć, co może skutkować niebezpiecznymi manewrami na drodze. W związku z obecnie panującymi upałami bądźmy rozsądni i odpowiedzialni, stosując się do podstawowych zasad można uniknąć wielkiej tragedii.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. loe #2553071 | 62.227.*.* 10 sie 2018 12:17

    Bałwochwalstwo Bałwochwalstwem jest oddawanie czci stworzeniu zamiast Stwórcy. Biblia mówi: „Mienili się mądrymi, a stali się głupi. I zamienili chwałę nieśmiertelnego Boga na obrazy przedstawiające śmiertelnego człowieka, a nawet ptaki, czworonożne zwierzęta i płazy”. Rz 1,22-23 (BW) Przykazania Boże zabraniają oddawania czci bożkom i wszelkim obrazom i posągom. Biblia mówi: „Nie będziesz miał innych bogów obok mnie. Nie czyń sobie podobizny rzeźbionej czegokolwiek, co jest na niebie w górze, i na ziemi w dole, i tego, co jest w wodzie pod ziemią. Nie będziesz się im kłaniał i nie będziesz im służył, gdyż Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze winę ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia tych, którzy mnie nienawidzą. A okazuję łaskę do tysiącznego pokolenia tym, którzy mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.” Wj 20,3-6 (BW)

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)