Uwaga! Fala upałów nad naszym regionem. IMGW wydał ostrzeżenie

2018-08-08 11:58:07 (ost. akt: 2018-08-08 16:03:14)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy wydał ostrzeżenie dla naszego regionu. Będzie upalnie.
Kolejna fala upałów przejdzie nad naszym regionem.
8 sierpnia od godziny 13:00 do 9 sierpnia do godziny 20:00 termometry wskażą ponad 30°C. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy ostrzega przed upałem drugiego stopnia.

Zagrożone upałami drugiego stopnia są powiaty: powiaty: bartoszycki, braniewski, Elbląg, elbląski, lidzbarski, działdowski, giżycki, iławski, kętrzyński, mrągowski, nidzicki, nowomiejski, olsztyński, ostródzki, piski, szczycieński i węgorzewski.


Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 32°C. W nocy od 17°C do 21°C.Przypominamy!

Zachowajmy rozwagę podczas jazdy samochodem - w trakcie upałów nasza koncentracja jest osłabiona. Pod żadnym pozorem nie wolno też zostawiać dzieci i zwierząt w zaparkowanym pojeździe.

Pamiętajmy, by wypoczywając nad wodą przestrzegać elementarnych zasad bezpieczeństwa. Tylko to zapewni nam i naszym bliskim spokojny wypoczynek. Od początku kwietnia utonęło już w Polsce 206 osób. Przede wszystkim zadbajmy sami o nasze bezpieczeństwo i przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Służby apelują, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy i pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.

Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, dzwońmy na numer alarmowy 112.

Ponadto:

- Noś jasne, lekkie przewiewne ubrania wykonane z naturalnych tkanin, dobrze przepuszczających powietrze, które zapewnią komfort w upalne dni,
- dodatkowo pamiętaj również o odpowiednim nakryciu głowy, które zabezpieczy przed przegrzaniem oraz o okularach przeciwsłonecznych z filtrem chroniącym nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym,
- Regularnie stosuj krem z filtrem,
- Zadbaj także o właściwą cyrkulację powietrza w zamkniętych pomieszczeniach, używaj wentylatorów i klimatyzacji, wietrz najlepiej rano lub wieczorem,
- Pamiętaj o regularnych posiłkach, wybierając lekkie dania,
- Pij systematycznie wodę i unikaj alkoholu,