Zawsze służą pomocą. Za rok 130-lecie górowskiej OSP

2018-08-08 11:28:56(ost. akt: 2018-08-08 11:30:23)

Autor zdjęcia: BT

Przyszły, 2019 rok, będzie dla Górowa Iławeckiego rokiem, w którym miejscowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej obchodzić będzie 130-lecie istnienia.
Warto wiedzieć, odwołując się do dawnych kronik, że wniosek o powołanie jednostki w Górowie Iławeckim (niem. Landsberg) został złożony w ratuszu miejskim w 1889 roku. Na jej czele stanął inicjator, miejscowy rzemieślnik Ferdynand Dunkel. Jego mogiła, aczkolwiek dawno zapomniana i zaniedbana, znajduje się na miejscowym cmentarzu.

Pierwsze zorganizowane ochotnicze jednostki pożarnicze, będące niejako odpowiedzią na realne zapotrzebowanie wynikające z troski o bezpieczeństwo przeciwpożarowe, powstały w drugiej połowie XIX w. równolegle we wszystkich trzech zaborach.

Zadania OSP to przede wszystkim udział w akcjach ratowniczych przeprowadzanych w czasie pożarów, zagrożeń ekologicznych związanych z ochroną środowiska, wypadków oraz innych klęsk i zdarzeń. Jest ich oczywiście wiele więcej, a wszystkie wykonywane są z wielkim zaangażowaniem, co powoduje, że strażacy ochotnicy cieszą się w społeczeństwie niesłabnącą sympatią.

Na dzisiaj w całej Polsce jest zarejestrowanych 15785 ochotniczych straży pożarnych. Większość z nich wyposażona jest w nowoczesny sprzęt i dysponuje nowymi, bądź odnowionymi remizami. Dbają o to lokalne samorządy.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: StronaBohdana

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. ? #2551876 | 8 sie 2018 16:28

    W tytule Górowo a na zdjęciach Podkarpacie? Kołomyja zakończona ale chyba jeszcze w głowie szumi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)