Michelin weszło w nową epokę. Firma buduje ciepłownię [ZDJĘCIA, VIDEO]

2018-08-07 18:46:52 (ost. akt: 2018-08-07 19:40:05)
Wmurowanie kamienia Michelin
Firma Michelin zainwestuje 210 milionów złotych w budowę nowoczesnej ciepłowni gazowej i gazociągu na terenie olsztyńskiej fabryki opon

Wmurowanie kamienia Michelin Firma Michelin zainwestuje 210 milionów złotych w budowę nowoczesnej ciepłowni gazowej i gazociągu na terenie olsztyńskiej fabryki opon

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przyjazna środowisku i innowacyjna — taka będzie nowa ciepłownia, którą wybuduje Michelin Polska. Wczoraj odbyła się uroczystość wmurowania aktu inauguracyjnego nowej ciepłowni gazowej. To rewolucja w przemyśle olsztyńskim.
Dzisiejsza uroczystość jest symboliczna, bo kończy się pewna epoka związana z ciepłownictwem. To dla nas przełom — podkreślił Jarosław Michalak, prezes zarządu Michelin Polska SA w swoim wystąpieniu.

O jaki przełom chodzi? Firma Michelin wybuduje ciepłownię gazową i gazociąg na terenie olsztyńskiej fabryki opon. Nowa ciepłownia ma odpowiadać restrykcyjnym europejskim normom środowiskowym. Fabryka do 2021 roku zamierza ograniczyć zużycie węgla o 60 proc. Z kolei w 2030 roku, po zakończeniu programu modernizacji, fabryka całkowicie przejdzie na ogrzewanie gazowe. Nie tylko redukuje emisję CO2, ale także zminimalizuje emisję siarki i azotu. Ciepłownia zastąpi dotychczasową węglową.

Wczoraj w siedzibie Michelin Polska przy ulicy Leonharda odbyła się uroczystość wmurowania aktu inauguracyjnego nowej ciepłowni gazowej. Wzięli w niej udział między innymi Artur Chojecki wojewoda warmińsko-mazurski, Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, oraz prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Artur Chojecki przyznał, że zdarza mu się słyszeć pytania, czy w naszym regionie może funkcjonować przemysł, który nie zaszkodzi otoczeniu.

— Zawsze wtedy mówię, że zapraszam do Olsztyna, do fabryki Michelin. Stawiam tę fabrykę za wzór przyjaznej środowisku. Takiej, która nie zrobi szkody otoczeniu i przyrodzie. Michelin jako lider przemysłu wyznacza nowe trendy. Dziękuję za to! I mam nadzieję, że te nowe trendy zostaną podchwycone — powiedział.

Z kolei Gustaw Marek Brzezin pogratulował Firmie Michelin pomysłu. — Fabryka Michelin jest wzorem do naśladowania. Dziękuję za tak dobry pomysł dla Warmii i Mazur — powiedział.

Wmurowanie kamienia Michelin

Olsztyn-Firma Michelin zainwestuje 210 milionów złotych w budowę nowoczesnej ciepłowni gazowej i gazociągu na terenie olsztyńskiej fabryki opon

Przypomnijmy, że za dwa lata fabryka Michelin przestanie dostarczać ciepło do sieci miejskiej w Olsztynie. Władze miasta zostały poinformowane o planach Michelin kilka lat temu. Po wspólnych ustaleniach z samorządem i kilku przesunięciach terminu otwarcia nowej ciepłowni oraz po uwzględnieniu wymogów prawnych i środowiskowych ostateczną datę zaprzestania dostarczania ciepła do miasta wyznaczono na koniec roku 2020.

— Michelin dostarcza i zaopatruje w ciepło. My, czyli MPEC i gmina, mamy wzorową współpracę z Michelin w zakresie odbioru i produkcji ciepła. Prezes Michelin od początku stawiał sprawę jasno, mówiąc, że fabryka chce przerzucić się na ekologiczne źródła zasilania — podkreślał Piotr Grzymowicz.

Wmurowanie kamienia Michelin

Olsztyn-Firma Michelin zainwestuje 210 milionów złotych w budowę nowoczesnej ciepłowni gazowej i gazociągu na terenie olsztyńskiej fabryki opon

Jaka będzie nowa ciepłownia? — Będzie to ciepłownia, która produkuje na potrzeby własne. Do produkcji opon potrzebujemy energii cieplnej w postaci pary. Takiej, która produkuje z gazu i ma bardzo ograniczone działanie na środowisko, dostosowane do naszych potrzeb. A jednocześnie będziemy produkować energię elektryczną, bo zainstalujemy nową turbinę elektryczną — odpowiada Jarosław Michalak w rozmowie z nami.

Wmurowanie kamienia Michelin

Olsztyn-Firma Michelin zainwestuje 210 milionów złotych w budowę nowoczesnej ciepłowni gazowej i gazociągu na terenie olsztyńskiej fabryki opon

Jaki jest cel inwestycji? Przede wszystkim Michelin chce uruchomić na potrzeby olsztyńskiej fabryki opon nowego, przyjaznego środowisku źródła energii, które będzie zgodne z zapowiadanymi surowszymi europejskimi normami ochrony środowiska.

Inwestycja będzie realizowana w kilku etapach. Jej koszt szacuje się na 210 milionów złotych.

AT