Całkowite zaćmienie Księżyca w Truszczynach

2018-08-01 19:18:01(ost. akt: 2018-08-01 17:42:33)
Zaćmienie Księżyca i Wielka Opozycja Marsa było niesamowitym przeżyciem dla obserwujących osób

Zaćmienie Księżyca i Wielka Opozycja Marsa było niesamowitym przeżyciem dla obserwujących osób

Autor zdjęcia: Nadesłane

Prawie tysiąc osób pojawiło się na wspólnych obserwacjach zaćmienia Księżyca i Wielkiej Opozycji Marsa. Pogodowy horror zakończył się wielkim kosmicznym spektaklem.
Półmetek tego rocznych wakacji zapisał się w pamięci pasjonatów nocnego na wiele lat. W piątkowy wieczór, 27 lipca zbiegły się bowiem dwa niezwykłe astronomiczne wydarzenia : Wielka Opozycja Marsa i Całkowite Zaćmienie Księżyca. Obserwatorium Astronomiczne w Truszczynach zorganizowało wspólne obserwacje Czerwonej Planety oraz naszego naturalnego satelity.

Pogoda organizatorom początkowo dopisywała. W ciągu dnia, przy prawie bezchmurnym niebie pierwsi goście obserwatorium mogli wziąć udział w warsztatach rakietowych, nauczyć się sterować marsjańskim łazikiem a także wysłuchać licznych prelekcji oraz wziąć udział w seansie w planetarium.

Niezwykle ciekawy wykład o księżycowych misjach Apollo wygłosił Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej. Naturę zjawisk zaćmienia Księżyca oraz Wielkiej Opozycji Marsa wyjaśniali Magdalena Pilska-Piotrowska z Olsztyńskiego Planetarium oraz dr Agnieszka Kidzińska-Król i dr Wojciech Król z Planetarium Astropark.

Wydarzenie poprowadził Michał Juszczakiewicz oraz organizator spotkania Robert Szaj. Zanim zaszło Słońce, można było je podziwiać przez największy w Polsce teleskop do obserwacji naszej dziennej gwiazdy.
Niezwykle ekscytujące były tez starty rakiet zbudowanych przez uczestników spotkania. Kilkadziesiąt modeli rakiet wystrzeliło w przestrzeń z pobliskiego pola, powodując wielka euforie u ich konstruktorów.

- To był niezwykły kosmiczny spektakl na naszym niebie. Po pierwsze całkowite zaćmienie Księżyca trwało najdłużej w tym stuleciu, tj. 1 godzinę i 43 minuty. Kolejne tak długie zaćmienie będzie można obserwować dopiero za ponad 100 lat, dokładnie w 2123 roku. Po drugie tego samego dnia wystąpiła tzw. Wielka Opozycja Marsa, czyli Czerwona Planeta znalazła się dokładnie po przeciwnej stronie Słońca niż Ziemia. A 31 lipca Mars znalazł się najbliżej Ziemi od 15 lat”– mówi Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus organizujący spotkanie w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach. „Takie wspólne kosmiczne wydarzenie powtarza się zaledwie raz na tysiąclecie. Ostatnie miało miejsce w 11 sierpnia 1356 roku, kolejne nastąpi dopiero 26 kwietnia 2488 roku. Ale i to nie wszystko. Podczas fazy całkowitej zaćmienia Księżyca, o 22.33 na niebie pojawiła się Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Ponownie ISS oglądaliśmy już wtedy, gdy Księżyc zaczął wynurzać się z cienia Ziemi – dodaje Szaj.

Podczas pierwszej fazy zaćmienia Księżyc skrywały chmury. Ale po godzinie 22 chmury na niebie zaczęły powoli ustępować.
- Nagle zza chmur pojawił się Mars a potem ciemnoczerwony Księżyc skryty w cieniu Ziemi. Widok był naprawdę niesamowity” – mówi Robert Szaj. Mars był widoczny pod Księżycem jako bardzo jasna czerwonawa gwiazda.

Partnerami wydarzenia była Gmina Rybno, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, dwumiesięcznik Urania-Postępy Astronomii, TVP Olsztyn oraz Polskie Radio Olsztyn.

Obserwatorium już dzisiaj zaprasza na kolejne wspólne obserwacje. 12 sierpnia nastąpi maksimum roju Perseidów. Z tej okazji Fundacja Nicolaus Copernicus organizuje spotkanie pod nazwa Noc Perseidów. Początek już o godzinie 15.00. A wspólne obserwacje od 20.30.

(IP)


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. obserwatorka #2550227 | 185.211.*.* 6 sie 2018 10:51

    zwyczajna ustawka dla rolnika obok. on chce drogi asfaltowej

    odpowiedz na ten komentarz