Tak rodzi się wielka fabryka [VIDEO] [ZDJĘCIA]

2018-07-26 09:04:58 (ost. akt: 2018-07-26 09:18:37)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Mieliśmy okazję ocenić postęp prac na budowie fabryki EGGER w Biskupcu. I trzeba przyznać, że tempo prac robi wrażenie. Dzięki temu plany, że zakład ruszy pod koniec tego roku, są jak najbardziej realne. To m.in. zasługa wykonawców.
Dostajemy kaski i kamizelki, bez nich nie wejdziemy na budowę.

— Przydałyby się jeszcze rower – żartuję, bo przecież plac budowy jest ogromny. W końcu fabryka EGGER w Biskupcu zajmuje 87 hektarów, więc nogi mogą zaboleć. Okazuje się, że nie ja pierwszy wpadłem na pomysł z rowerem.

— Część pracowników w naszych fabrykach porusza się po zakładzie na rowerach, choćby mechanicy z działu utrzymania ruchu — zaskakuje nas Barbara Lewandowska z działu komunikacji i marketingu EGGER Biskupiec. — Rowerem jest i szybciej, i wygodniej — podkreśla.

Ruszamy obejrzeć fabrykę, na razie jeszcze pieszo. I choć tak naprawdę jej budowa zaczęła się we wrześniu ubiegłego roku, to ta już stoi. Wyrosły budynki, hale, stanęły silosy. Teraz montowane są maszyny, linie produkcyjne. Tempo budowy może oszołamiać, ale też codziennie na budowie pracuje minimum kilkaset osób. Są z wielu firm, każda pracuje na innym odcinku. I aż dziw bierze, że tu nikt nie wchodzi sobie w paradę, nikt nikomu nie przeszkadza. Widać, że wszystko jest dobrze zaplanowane.

— Musi — przekonują pracownicy zakładu, z którymi rozmawiamy.
Zatrzymujemy się w wielkiej hali. Jest wielkości dwóch boisk piłkarskich, a może nawet jeszcze większa.


— To jest hala do laminacji płyt — tłumaczy nam Marek Gajewski, lider produkcji na dziale laminowania, czyli uszlachetniania płyt warstwą papieru dekoracyjnego. — Będą tu pracowały na razie dwie prasy. Pierwsza już jest prawie gotowa a wkrótce będzie montowana kolejna. Nasz zespół liczy 48 osób. A produkcja będzie trafiała głównie na polski, lokalny rynek.

Marek Gajewski ukończył Uniwersytet Warmińsko-Mazurskie w Olsztynie, kierunek inżynieria sanitarna. Pracował w Irlandii, ale wrócił do Polski. Po powrocie pracował w firmie zajmującej się produkcją mebli.

— EGGER stwarza szanse rozwoju zawodowego, stąd decyzja o przyjściu tu do pracy — mówi Marek Gajewski. — Nie bez znaczenia były też opinie, że EGGER dobrze traktuje ludzi. I przyznam, że się nie zawiodłem. To była jedna z moich najlepszych decyzji.

Podobnie uważa Piotr Niedźwiecki, który zajmuje się w fabryce systemem zarządzania ruchu od strony informatycznej.

— Pracowałem już w kilku firmach — opowiada Piotr Niedźwiecki — To jest naprawdę firma z wysokiej półki. Wiodąca w świecie pod względem innowacyjności. Stabilna. Firma dba o ludzi. Nie szczędzi czasu ani pieniędzy na szkolenia. Byłem już na szkoleniach w fabrykach Grupy w Austrii i Rumunii.
Od 13 czerwca w każdą środę w centrum Biskupca na placu Wolności znowu stoi namiot informacyjny EGGER Biskupiec, gdzie można zasięgnąć informacji o firmie, o możliwościach zatrudnienia w fabryce. O co najczęściej pytają mieszkańcy?

— Głównie o wolne jeszcze miejsca pracy, o to, czy można jeszcze złożyć dokumenty, jakie są warunki zatrudnienia, na jakie płace mogą liczyć — odpowiada Barbara Lewandowska. — To jedna grupa osób, bo wiele pyta po prostu o naszą inwestycję, o przebieg prac, kiedy ruszymy z produkcją. Są też pytania, czy będzie można przyjść i zwiedzić fabrykę. Sporo osób pyta też o kwestie związane z ochroną środowiska, o to, jaki będzie wpływ fabryki na najbliższe otoczenie. Na wszystkie te pytania chętnie odpowiadamy, rozwiewamy wątpliwości i obawy mieszkańców Biskupca.

Cały czas trwa też rekrutacja załogi. W fabryce ma pracować około 400 osób. Teraz jest już zatrudnionych ponad 280 osób. Są to głównie mieszkańcy Biskupca i okolic. Część osób dojeżdża między innymi z Olsztyna. Z myślą o dojeżdżających fabryka zorganizowała też dla nich transport. Jednak rekrutacja cały czas trwa. Czy jest zainteresowanie pracą w fabryce?


— Tak, mamy sporo kandydatów — podkreśla Alicja Keuchel z działu kadr EGGER Biskupiec. — O pracę pytają mieszkańcy Biskupca, okolicznych miejscowości, ale są również zapytania z Polski. Nadal poszukujemy m.in. specjalistów utrzymania ruchu: mechaników, elektryków, a także specjalistów w dziedzinie planowania produkcji, kontroli. Nasi pracownicy mogą liczyć na stabilną pracę, na płacę, która spełnia ich oczekiwania, pełen pakiet świadczeń socjalnych.
Firma szuka też pracowników produkcyjnych, a więc operatorów maszyn, operatorów wózków widłowych, ładowarek. Można przyjść do działu rekrutacji i tu złożyć złożyć swoje CV. Jak też do namiotu informacyjnego EGGER, który w każdą środę stoi na pl. Wolności w Bislupcu — zaprasza Alicja Keuchel.

Wszystkie oferty pracy można znaleźć na portalu Pracuj.pl, na stronie zakładu: biskupiec.egger.com, a także na trzech tablicach informacyjnych, które znajdują się w Biskupcu.

Tak jak w innych miejscowościach, gdzie są fabryki EGGER, tak też w Biskupcu firma mocno angażuje się życie lokalne. EGGER był partnerem Dni Dziecka, teraz firma aktywnie włączyła się w Dni Biskupca, które odbywały się w ostatni weekend.

Fabryka ma ruszyć pod koniec tego roku. Czy tak będzie? — Robimy wszystko, żeby tak się stało — zapewnia Waldemar Zawiślak, dyrektor sprzedaży EGGER Biskupiec. — A tempo prac rzeczywiście jest imponujące. To zasługa naszych wykonawców, którzy pracują zgodnie z ustalonym przez nas harmonogramem. A tempo wynika też z naszego zobowiązania, że fabryka zostanie zbudowana w 2018 roku i do końca roku ruszymy z produkcją. Obecnie na budowie pracuje około tysiąca osób, jest wiele firm, także lokalnych, na przykład okna dostarcza nasz sąsiad — firma Postęp.


am

Komentarze (10) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Szymon #2556790 | 37.47.*.* 16 sie 2018 22:19

  A gdzie dopisek: artykuł sponsorowany????

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 2. Pracownik eggersa :D #2550080 | 81.190.*.* 5 sie 2018 23:22

  Zerknijcie sobie na film a dokładnie w minucie 1:16 . Widzicie co was czeka - zamiatanie hal albo zbieranie śmieci w pełnym słońcu. O noszeniu różnego rodzaju żelastwa i części oraz o łopatach to już lepiej nie będę wspominał. Spytajcie sie znajomych co tam się wykonuje to wam powiedzą albo i nie bo sie wstydzą. Maja masę chętnych do pracy? akurat, gdyby nie autobusy ze Szczytna to by nie miał kto tam pracować za te 2500 brutto. Czemu nie spytali się tych na szczotach jak im się pracuje, już tak niektórzy od pół roku zamiatają a końca nie widać. Pytają się szych z biura jak tam im się praca podoba 0 no jasne że fajnie, delegacje sobie załatwiaja, szkolenia i nawet miejsce w kontenerze przy biurku maja nie to co robole - operatorzy, wózkowi czy nawet team liderzy. Jeszcze się produkcja nie zaczęła a ludzie odchodzą, widzą co się dzieje. Końca prac nie widać, ostatnio pobudowali magazyn i przy tym szybkim tempie prac jak to wspominaja w wywiadzie, zaczął się zapadać, strach w tych halach przebywać. A na rowerach to jeżdżą ale Austriacy i Rumuni i pilnują czy aby ktoś nie usiadł, czy aby przerwa nie trwa zbyt długo. Do tego robią obchody i sprawdzają czy aby ktoś nie siedzi albo czy ktoś nie stoi bezczynnie. Otworzą Zallando to zrobi się jeszcze większy popłoch bo skąd brać roboli.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Casyan #2544160 | 31.0.*.* 26 lip 2018 19:25

  Jeszcze żadna płyta nie opuściła bram fabryki a już jedna z hal się się zawala strach pomyśleć co będzie za kilka lat jak to wszystko ruszy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Ja #2543895 | 185.140.*.* 26 lip 2018 13:38

  A Towarową w Olsztynie robią dwa lata i końca prac nie widać

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 5. w Polsce budują się obcy.... #2543889 | 109.241.*.* 26 lip 2018 13:22

  wytną polskie lasy, zatrudnią Ukraińców, podatki wyprowadzą do siebie.... Na a co dla Polski?!!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (10)