Coraz więcej Polaków stać na wakacje nie tylko w kraju

2018-07-24 07:15:00(ost. akt: 2018-07-24 21:29:40)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

Nasze zarobki i oszczędności wystarczają nam na wakacyjne wojaże. Nie musimy się zapożyczać, żeby aktywnie spędzić urlop. Na wakacyjny wypoczynek średnio wydamy 1677 zł na osobę. Aż 36 proc. nie wyjedzie jednak z kraju.
Jedni odkładają na to cały rok, innym wystarcza zwykła pensja, a jeszcze inni muszą biorą pożyczkę. O co chodzi? O urlop.

Dobra wiadomość jest taka, że coraz więcej Polaków jest już w stanie sfinansować sobie wakacyjny wypoczynek ze swoich zarobków.

Ile pieniędzy w tym roku przeznaczymy na wakacyjny wyjazd? Średnio to 1677 złotych na osobę. Polacy w wieku 45-55 lat wydadzą na wakacyjne wyjazdy więcej prawie 2000 złotych. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę KRUK.
Magda Cywińska z siostrą Oliwią i chłopakiem Hubertem Skrajnym wybierają się do Anglii.

— Spędzimy tam 1,5 tygodnia. Będziemy mieszkali u mojego brata — opowiada Magda.

Jest uczennicą technikum ekonomicznego. Jej chłopak pracuje jako kurier.

— Nie musieliśmy się zapożyczać. Ale gdyby nie było gdzie nocować, rzeczywiście wydalibyśmy chyba po 1677 zł na osobę — kalkuluje Magda.

Z kolei Hubert przyznaje, że przed podróżą sprawdzał w internecie, co ile kosztuje.

— Przejrzałem atrakcje, porównałem ceny — opowiada.

Jadwiga Assmann jest opiekunką dziecięcą.

— Mąż jest budowlańcem i dla niego wakacje to gorący okres w pracy. Dlatego jak gdzieś wyjeżdżamy, to na krótko — przyznaje. — Najczęściej wybieramy polskie morze. Wszystko jest drogie: i hotele, i bary, i restauracje.

Pani Jadwiga śmieje się, że na szczęście ma rozsądnego męża. Dlatego też po urlopie nie wracają z pustym kontem. — Mąż jest bardzo skrupulatny i pilnuje wydatków — chwali go.

Urlop Polaków trwa średnio od 8 do 13 dni. Jak pokazuje badanie Grupy KRUK, 36 proc. Polaków spędzi wakacje w Polsce, a wyjazd do któregoś z krajów europejskich wybierze 13 proc. z nas. Nad morze planuje wyjechać aż 43 proc. Polaków. Co czwarty Polak (28 proc.) spędzi wakacje w domu.

Z kim lubimy odpoczywać? Zdecydowana większość spędza wakacje z rodziną (40 proc.) lub partnerem (30 proc.)

Jak wypocząć i nie zbankrutować? Warto założyć sobie limit wydatków, a przed wyjazdem sprawdzić ceny atrakcji, z których chcemy skorzystać. Przydać się może internetowa porównywarka cen. Jednak aż 41 proc. Polaków przyznaje się, że wydaje w trakcie urlopu więcej, niż wcześniej planowało.

— Nasze badanie pokazało, że większość Polaków finansuje swoje wakacje przede wszystkim z oszczędności i bieżących zarobków. Tylko 11 proc. z nas zapożyczyło się przed wyjazdem. Niestety aż jedna trzecia z tych osób ma później kłopot ze spłatą takiego kredytu. Dla wielu osób wakacje to czas beztroski i wzmożonych wydatków, który nierzadko kończy się przykrą niespodzianką podczas sprawdzania stanu konta po powrocie — komentuje dla strefabiznesu.pl Agnieszka Salach z Grupy KRUK.

Polacy nie oszczędzają na wakacjach?

Coraz więcej wydajemy na wakacje, bo większość z nas ma już podstawowe potrzeby zaspokojone. Mamy sprzęty domowe, samochód. Możemy myśleć o zdrowym życiu, a turystyka jest w to wpisana. Zarabiamy więcej, jest też 500 plus — odpowiada dr Waldemar Kozłowski, ekonomista z UWM.
I dodaje, że zmienił się styl życia. — Chcemy wydawać na potrzeby wyższego rzędu, a nie tylko harować na trzech etatach.

Polacy bardzo chętnie wypoczywają w kraju.

— Poznawanie tego, co wokół nas, przynosi nam coraz większą satysfakcję — zauważa ekonomista. — Byłem studentem, kiedy pracowałam w Norwegii. Norwedzy zabrali mnie wysoko w góry, gdzie nie ma prądu. Pomyślałem: taki bogaty kraj, a oni wracają do korzeni. Zrozumiałem to dopiero później. Że z czasem szuka się spokoju i tradycji. Egipt i Tunezja nie są już tak popularne. Nie każdy chce leżeć plackiem na plaży w 40-stopniowym upale. A to, co jest blisko, też jest interesujące i może dać nam odpoczynek.

Jak nie zbankrutować? — Trzeba zaplanować wydatki, sprawdzić opinie. I jeśli trzeba, wziąć ze sobą swój prowiant. To nie żadna ujma. Na biwaki też braliśmy przecież puszki. Nie każdego stać, żeby wydać na obiad te 50 zł. Trzeba również pamiętać, że osoby z branży turystycznej mają tylko trzy miesiące, żeby zarobić — podsumowuje dr Waldemar Kozłowski.

AT

Komentarze (22) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. buja #2554431 | 83.31.*.* 12 sie 2018 23:57

  Jeśli trafi się nam naprawdę korzystna oferta wycieczki last minute, aby ją opłacić, można skorzystać z pożyczki online. Dobre ceny mają w wonga. Dzięki temu można pożyczyć nawet kilka tysięcy złotych w ciągu zaledwie 15 minut, bez konieczności przedstawiania miliona zaświadczeń.

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. anitat #2546011 | 94.254.*.* 30 lip 2018 18:45

   Bezpieczniej się czujemy na wakacjach w Polsce po tym co się słyszy w tv, w sierpniu jedziemy do Halna Residence w Krynicy Zdrój. Mamy zamiar zabrać rowery i na nich pozwiedzać okolicę bo Beskid Sądecki jest piękny

   odpowiedz na ten komentarz

  2. A ja #2545300 | 31.0.*.* 29 lip 2018 01:45

   Wakacje mam przez cały rok. Od rana do nocy woda, mokry piasek. Z zawodu jestem meliorantem.

   odpowiedz na ten komentarz

  3. Eryk #2544586 | 91.223.*.* 27 lip 2018 13:55

   Tak szczerze powiedziawszy, to nie lubię spędzać wakacji w Polsce. Mnie wakacje od zawsze kojarzą się z podróżą za granicę. Najlepiej jeszcze, gdy mogę się zwiedzać, ale też i wylegiwać na plaży. W tym roku wybrałem Malediwy. Było cudownie. Przepiękne miejsce. Zakupiłem tę wycieczkę w dobrej cenie na konsorcjum.pl

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

  4. Dariusz #2543930 | 5.57.*.* 26 lip 2018 14:54

   My w tym roku wyjeżdżamy do kudowy zdroju do hotelu verde montana. Zostajemy w Polsce, bo jest bezpiecznie i tanio, a przy okazji można tutaj równie fajnie wypocząć.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (22)