Trzy spotkania na Uliczce Sztuki

2018-07-23 11:05:28(ost. akt: 2018-07-23 21:38:45)
Miejski Ośrodek Kultury zaprasza na cykl spotkań pod hasłem Uliczka Sztuki z Miejską Biblioteką Publiczną. Będzie to okazja do ekscentrycznej rozmowy, obejrzenia notatek Kopernika i wizyty w Galerii Jednego Wiersza.
Dzisiaj (23 lipca) Uliczka Sztuki (ul. Rodziewiczówny 5) i Miejska Biblioteka Publiczna o godz. 17 zapraszają na spotkanie pod hasłem „Bądźmy excentryczni” z Włodzimierzem Kowalewskim, olsztyńskim pisarzem, autorem książki „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy. Na jej podstawie reżyser Janusz Majewski nakręcił film fabularny z udziałem m.in. Macieja Stuhra, Natalii Rybickiej, Anny Dymnej i Wojciecha Pszoniaka. Film został nagrodzony na festiwalu w Gdyni, jest też laureatem czterech Orłów — Polskich Nagród Filmowych. 
Organizatorzy zapraszają na projekcję „Excentryków”. O oprawę muzyczną zadba akordeonista Mateusz Cwaliński, a spotkanie poprowadzi Robert Lesiński, dziennikarz Radia Olsztyn, który nie ukrywa, że jest fanem książki Kowalewskiego i filmu.

— Kowalewski przedstawia pierwszą połowę lat 50 XX wieku w sposób, dzięki któremu czytelnik, nawet ten, który jej nie zna, może te czasy zrozumieć — powiedział nam Lesiński. — W jego opowieści jest pełno żywych ludzi i ich emocji. Pisarz znakomicie pokazał, jaką rolę odrywał kiedyś jazz. Muzyka ta uosabiała wolność i pozwalała choć na chwilę przenieść się do innego świata. Dzisiaj muzyka nie znaczy właściwie nic, a wtedy była ważnym symbolem. 

Lesiński chwali też film, który jest wierny klimatowi powieści i oczywiście wypełnia go muzyka big bandu.

We wtorek na Uliczkę Sztuki też o godz. 17 przyjdzie ks. Tomasz Garwoliński, dyrektor biblioteki Wyższego Seminarium Duchowego Hosianum. Nie przyjdzie z pustymi rękoma. —Przyniosę dwa oryginalne druki — powiedział nam. — Pierwszy to najstarszy w naszych zbiorach, pochodzący z 1472 roku. Drugi jest niewiele młodszy. Pochodzi z końca XV wieku. Są na nim notatki sporządzoną ręką Kopernika. 
Ks. Garwoliński podczas spotkania pod hasłem „Od deski do deski” opowie o tym, co można wyczytać z takiego druku. — Istotne jest tekst, ale wiele nam mów inne elementy takie jak na przykład ilustracje — dodał ks. dyrektor. Wtorkowe spotkanie to rzadka okazja, by zobaczyć notatki Kopernika poza biblioteką. Ks. Garwoliński przedstawi też nowe spojrzenie na życie astronoma. Udało nam się dowiedzieć, że błędny okazał się pogląd, jakoby Kopernik nie lubił prawa i że studiował dlatego, że musiał. Ks. Garwoliński wyjaśni, jak było naprawdę.


Z kolei w środę o godz. 18 organizatorzy zapraszają na otwarcie
 Galerii Jednego Wiersza (ul. Rodziewiczówny 3). Będzie to „wernisaż poezji”, połączony ze spotkaniem autorskim z Markiem Barańskim, naszym redakcyjnym kolegą i poetą. 
Poprowadzi je Joanna Wilengowska, dziennikarka TVP Olsztyn. O oprawę muzyczną wieczoru odpowiadają Lucyna Kowalska, śpiewająca utwory Marka Barańskiego oraz akompaniujący jej Mateusz Cwaliński.
 Muzykę do wierszy skomponowała Maria Jenny Burniewicz. Marek Barański ma w swym dorobku kilka tomików wierszy. Pisze o codziennych sprawach, lokalnych i światowych, podróżach, estetycznych doznaniach i przemijaniu.


MZG