Upał i brak klimatyzacji doskwiera pasażerom komunikacji miejskiej w Olsztynie

2018-07-21 10:02:01 (ost. akt: 2018-07-21 08:18:25)
zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Kolejne lato to kolejne problemy pasażerów. Na biurko prezydenta Olsztyna trafiły kolejne pisma z prośbami między innymi o interwencję w sprawie warunków panujących w tramwajach i autobusach komunikacji miejskiej.
Z pism, które w ostatnim czasie trafiły do olsztyńskiego ratusza, wynika, że pasażerom doskwiera głównie temperatura, jaka panuje wewnątrz autobusów i tramwajów. Chodzi o klimatyzację, która często nie działa w upalne dni. Problemem jest także koordynacja kursów poszczególnych linii. A dokładnie to, że mieszkańcy nie mogą przesiąść się na przykład z jednego autobusu w drugi, bo ten drugi nie czeka, tylko odjeżdża z przystanku.

— Planowanie rozkładów jazdy uwzględnia możliwość dokonywania przesiadek z jednego autobusu do drugiego lub do tramwaju — wyjaśnia Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Oczywiście zdarza się, że opóźnienie kursu jednego ze środków transportu może to utrudnić. Ponadto w chwili, gdy kierowca autobusu wpuści i wypuści pasażerów, jego uwaga w głównej mierze skupiona jest na bezpiecznym włączaniu się do ruchu. Wówczas może zdarzyć się, że pasażerowie autobusu dojeżdżającego na przystanek nie będą zauważeni przez kierowcę, dla którego priorytetem zawsze jest bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu, zwłaszcza w sytuacji, gdy zasygnalizował i rozpoczął już manewr.

Jak jednak dodaje prezydent, by niwelować niektóre skutki takich sytuacji, Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w godzinach porannych i popołudniowych szczytów komunikacyjnych zwiększył częstotliwość części kursów. Tak więc, jak stwierdza Piotr Grzymowicz, tramwaje linii nr 1 i 2 w godzinach szczytu jeżdżą nawet co 5-7 minut, a autobusy bardziej popularnych linii co 10-15 minut.

Jeśli z kolei chodzi o klimatyzację, urzędnicy podkreślają, że operatorów odpowiedzialnych za obsługę autobusów obowiązują ścisłe zasady dotyczące ogrzewania i klimatyzacji. Według danych przekazanych przez ratusz, od 1 kwietnia do 30 października temperatura wewnątrz pojazdów komunikacji ma wynosić od 18-24 stopni Celsjusza (w przypadku, gdy na zewnątrz jest ponad 28 stopni, w pojeździe powinno być o 4 stopnie mniej), natomiast od 1 listopada do 31 marca — od 5 do 15 stopni.

— Klimatyzacja jest włączana automatycznie, bez ingerencji kierowców — wyjaśnia prezydent. — Należy jednak pamiętać, że określenie temperatury jako komfortowej może być różne dla każdego podróżnego, jest to parametr odczuwalny bardzo subiektywnie. Ponadto na temperaturę w przestrzeni pasażerskiej bardzo duży wpływ mają takie czynniki jak wymiana powietrza na przystankach, czas obsługi pasażerów na przystanku czy też nasłonecznienie pojazdu lub liczba pasażerów w pojeździe — dodaje.

Ponadto nie wszystkie autobusy komunikacji miejskiej są wyposażone w klimatyzację. Jak podaje Urząd Miasta, ze 190 pojazdów wyjeżdżających codziennie na ulice, 36 nie posiada klimatyzacji, co stanowi około 20 procent.

łr

Komentarze (40) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Do wszystkich malo myslacych #2541061 | 213.76.*.* 22 lip 2018 10:36

  Po pierwsze kiedy wlaczona jest klima nie mozna otwierac okien. Po drugie w tramwajach motorniczy nie ustawiają klimatyzacji ona jest wlaczona automatycznie z wszelkimi pretensjami kierujcie sie do Zdzit a nie do mpk bo to oni decyduja o temperaturze w tramwajach.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #2541027 | 83.9.*.* 22 lip 2018 09:37

  czy to nie jest narażanie życia i zdrowia na niebezpieczeństwo? czy to nie jest karalne? Jakiś pozewik zbiorowy by się przydał

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Melchior #2541021 | 37.47.*.* 22 lip 2018 09:20

  Kampania wyborcza rozpoczęta. W każdym wersecie artykułu składne wypowiedzi udziela prezydent. To jest tak tamto tak, można jeszcze tak. Normalnie przed wyborami mamy prezydenta wszystko wiedzącego i potrafiącego. Prawie jak prezydent Rosji-zabł tygrysa, wyłowił z morza amforę, leciał odrzutowcem, udziela bez przygotowania odpowiedzi na szczegółowe pytania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 4. dlaczego kierowcy nie otwieraja okien #2541017 | 109.241.*.* 22 lip 2018 09:14

  Otwieraqja tykko sobie żeby im wietrzxyk w twarz dmuchał . kiedyś nie było klimatyzacji tylko pootwierane okna

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bulwers #2541006 | 83.9.*.* 22 lip 2018 09:01

   A te 20% bez klimy to trzeba akurat na 117 dawać? Najdłuższa linia w Olsztynie i takie truchła jeżdżą!! Autobus bez klimy jest niesprawny i jeżeli jeszcze raz stare truchło bez klimy zobaczę na 117 to zaczynam od inspekcji transportu itd....

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (40)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD