Olsztyniacy ponownie głosowali w sprawie budżetu obywatelskiego

2018-07-21 12:56:40 (ost. akt: 2018-07-21 12:56:16)
zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

zdjęcie jest tylko ilustracją do artykułu

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Rozpoczął się kolejny etap szóstej edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego. Łącznie zgłoszone zostały 152 projekty. 29 z nich są projektami zintegrowanymi, a pozostałe osiedlowymi. Wyniki głosowania poznamy 22 października.
W tej edycji olsztyńskiego budżetu obywatelskiego ratusz przeznaczył z budżetu miasta 3 mln 730 tys. zł. Za tę kwotę mają zostać zrealizowane 23 zadania osiedlowe oraz cztery zintegrowane, czyli wybiegające funkcjonalnością lub ofertą poza najbliższe otoczenie.

— Jestem dumny z naszych mieszkańców — stwierdza Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Ostatecznych wyborów dokonają sami olsztynianie, którzy we wrześniu zdecydują, co jest dla nich najważniejsze.
W tej edycji mieszkańcy i olsztyńskie organizacje zgłosiły 152 projekty. Pozytywnie zaopiniowanych zostało ponad 100 pomysłów, w tym 29 zintegrowanych.

Które z projektów są najciekawsze? Stworzyliśmy subiektywną listę siedmiu najlepszych pomysłów.

1. Publiczna tężnia solankowa
Ten zintegrowany projekt zakłada budowę tężni solankowej wraz ze zbiornikami na solankę oraz odpowiednią infrastrukturą. Tężnie miałyby zostać zbudowane z drewna iglastego i gałązek brzozowych. Projekt powinien powstać w sąsiedztwie planowanego sztucznego zbiornika miedzy osiedlami Jaroty i Nagórki.
2. Budowa ogrodzenia stadionu rugby z bramą wjazdową oraz przyłącza elektrycznego
Realizacja tego zintegrowanego projektu ma być kolejnym krokiem do odbudowania tej dyscypliny sportu w Olsztynie. Ponadto nowe ogrodzenie pozwoli lepiej zabezpieczyć niedawno posprzątane boisko przed dziką zwierzyną, a przyłącze elektryczne jest niezbędne do utrzymania murawy oraz obiektu.
3. WARM Electronic Music Festival
Dwudniowy Festiwal Muzyki Elektronicznej, czyli tech house, techno i innych pochodnych gatunków muzyki elektronicznej. W planowanym wydarzeniu miałoby wziąć udział około 20-25 artystów, również ze świata, w tym m.in. Nima Khak, Sigha, Wata Igarashi i inni. Wydarzenie mogłoby zostać zorganizowane na lotnisku na Dajtkach.
4. Budowa toru pumptrack jako zagospodarowanie istniejących boisk asfaltowych
Miłośników dwóch kółek mamy w Olsztynie coraz więcej. Budowa toru pumptrack miałaby być rozwiązaniem dla tych, którzy jazdę rowerem lubią połączyć z treningiem i odrobiną adrenaliny. Jednakże tor złożony z muld i szybkich zakrętów, który miałby powstać na osiedlu Grunwaldzkim, mógłby być również wykorzystywany przez rolkarzy czy deskorolkarzy.
5. Rewitalizacja parku na tyłach ulicy Limanowskiego
O tym, jaki efekt może robić park po rewitalizacji, mogliśmy się przekonać po remoncie skweru przy placu Pułaskiego. Tym razem dzięki OBO park będą chcieli odrestaurować mieszkańcy osiedla Podleśna. Miałyby tam powstać utwardzone i ogrodzone ścieżki. Ponadto mieszkańcy chcieliby zamontowania elementów małej architektury w postaci ławek wiedeńskich oraz dwuosobowych betonowych foteli ogrodowych i dodatkowego uatrakcyjnienia istniejącej Strefy Psa o plac zabaw dla psów. W planach jest także stworzenie przestrzeni o charakterze sportowo-rekreacyjnym (stół do tenisa stołowego i kosz do gry w streetball).
6. Olsztyński tor treningowy OCR AKA LASMASAKRAS
Pomysłodawcy chcą wybudować tor z piętnastoma przeszkodami, które będzie można ustawić w różnych konfiguracjach. Tor miałby powstać w Lesie Miejskim na osiedlu Nad Jeziorem Długim.
7. Magiczne podwórka Zatorza

Zatorze dzięki projektowi osiedlowemu chce wyremontować kolejne podwórko. Chodzi o teren przy ul. Limanowskiego 4-12 i Żeromskiego 34. „Przywrócenie blasku podwórkom, ich zagospodarowanie, pozwoli na stworzenie przyjaznych miejsc, które będą zachęcać do spędzania czasu na świeżym powietrzu wśród zieleni. Jest to alternatywa dla komputera, jeżeli chodzi o młodzież. Dla ludzi starszych będzie to motywacja do wyjścia na podwórko, które będzie przyjazne i bezpieczne” — argumentują swój projekt pomysłodawcy.
Teraz wnioskodawcy mają czas na promocję swoich pomysłów. Głosowanie — elektronicznie albo za pomocą kart do głosowania — odbędzie się między 10 a 23 września. Zwycięskie projekty poznamy 22 października, a ich realizacja odbędzie się w przyszłym roku.

kuch

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. PROJEKT 133 #2541480 | 88.156.*.* 22 lip 2018 20:53

  PROJEKT 133 ŁAWKI DLA PODGRODZIA - SKORZYSTAJĄ WSZYSCY MIESZKAŃCY I ODWIEDZAJĄCY

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Otco #2541043 | 88.156.*.* 22 lip 2018 10:06

  Zablokować jakiekolwiek inicjatywy Grzmotowicza !!! Niech dokończy to co dotychczas rozbabrał . I niech już miasta nowymi swoimi fekaliami nie zaśmieca

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. AntyGrzym #2541040 | 88.156.*.* 22 lip 2018 10:02

  Niech on idzie wykąpać się w basenie na i przy moście Jakuba który niedawno mieszkańcom miast się objawił. Jakim to trzeba być grzmotem aby postawić most nad rzeką który to most deszcze zalewają ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. pyta #2540919 | 88.156.*.* 21 lip 2018 22:38

   czy wszystkie propozycje, które wygrały w poprzednich latach zostały wykonane?

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Hyc #2540859 | 185.245.*.* 21 lip 2018 20:31

    Apeluję do mieszkańców. Zbojkotujcie tą inicjatywę! Co ten Grzybowicz sobie myśli? Nie pozwólmy żeby ten kombinator od "sram-wajów" i spalarni z Nas nie zadrwił. Przez tyle lat miał nasze zdanie za NIC, teraz w roku wyborczym doznał "olśnienia". Już my go OLŚNIMY! Pozdr!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (7)