13 - letni kierowca z 3 - letnim pasażerem jeździli quadem za zgodą rodziców. Sprawa trafi do sądu.

2018-07-16 12:59:27 (ost. akt: 2018-07-16 13:28:57)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: sxc.hu

Policjanci w miejscowości Szczeciniak interweniowali wobec kierującego quadem. Jak się okazało, 13-latek wiózł 3-letniego pasażera i to za zgodą rodziców. Ponadto quad nie był dopuszczony do ruchu oraz nie posiadał polisy OC. Choć do wypadków na quadach dochodzi statystycznie bardzo rzadko, a jeśli już, to zdarzają się one poza drogami publicznymi, to nadal w przekonaniu większości użytkowników dróg są to pojazdy w miarę bezpieczne, które nie wymagają specjalnych umiejętności. Nic bardziej mylnego.
Wczoraj, 15 lipca przed godziną 19.00 policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kętrzynie na drodze publicznej w miejscowości Szczeciniak w gminie Srokowo zauważyli quada, którym jechały dwie osoby. Okazało się, że kierowcą był 13-latek, a jego pasażerem 3-latek. Nastolatek na widok nadjeżdżającego patrolu skierował się w stronę pobliskich zabudowań, gdzie w garażu zaparkował swój pojazd. Na miejsce policjanci wezwali matkę 13-latka, która zabezpieczyła pojazd i odebrała dzieci. W trakcie czynności policjanci ustalili, że 13-latek za zgodą rodziców wziął pojazd oraz 3-letniego pasażera. Z kontroli drogowej policjanci sporządzili dokumentację, która zostanie przesłana do sądu rodzinnego i nieletnich.

Zdarzenie to jest dobitnym przykładem na to, jak bezmyślni mogą być dorośli. Warto w tym miejscu przypomnieć, że quadem kierować może osoba powyżej 14 roku życia posiadająca stosowne uprawnienie. Powierzanie sterów tego typu maszyn dzieciom nie posiadającym odpowiedniego wieku i przeszkolenia może skończyć się tragicznie. Apelujemy do rodziców o odpowiednie zabezpieczenie quadów i skuterów przed dziećmi, bowiem to dorośli ponoszą prawne konsekwencje przy takich zdarzeniach. Osoba dorosła widząc, że dziecko wsiada za kierownicę quada powinno zdecydowanie zareagować unikając tym samym przykrych, a czasem nawet tragicznych w skutkach zdarzeń.

Co mówi prawo o poruszaniu się quadami?

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami każdy quad jest traktowany jako inny pojazd samochodowy - czterokołowiec lub czterokołowiec lekki (jak również trójkołowy motocykl i motorower). Pojazdy te poruszające się po drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu powinny być sprawne technicznie i zarejestrowane. Kierujący powinien posiadać przy sobie dokument stwierdzający uprawnienie do jazdy quadem, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia OC.

Jeśli pojazd jest zarejestrowany jako czterokołowiec lekki (którego masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość maksymalna nie przekracza 45 km/h, pojemność silnika jest mniejsza niż 50 cm3, a moc jednostki napędowej to mniej niż 5.4 KM), to kierujący powinien posiadać prawo jazdy kat. AM (uprawnia do kierowania motorowerami oraz czterokołowcami lekkimi) lub wyższej. Aby uzyskać "prawko" tego typu trzeba mieć skończone 14 lat, przejść badania lekarskie, ukończyć kurs oraz zaliczyć egzamin państwowy.

W przypadku czterokołowca przeznaczonego do przewozu osób lub ładunków (z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla), jego masa własna nie przekracza 400 kg (w przypadku przewozu osób) lub 550 kg (w przypadku przewozu rzeczy). To oznacza, że w takim przypadku pojemność silnika, prędkość maksymalna oraz moc mogą być nieograniczone. Kierujący powinien posiadać prawo jazdy kat. B1 lub B (pozwala na przemieszczanie się samochodem o całkowitej masie dopuszczalnej do 3.5t, czterokołowcami o dowolnej pojemności skokowej, motorowerami, ciągnikiem rolniczym wraz z przyczepką o masie max. 750 kg oraz samochodem o dopuszczalnej masie całkowitej zespolonego z przyczepką o masie max. 750 kg). O prawo jazdy tego typu mogą ubiegać się osoby, które skończyły 18 lat. Tak jak w wyżej wymienionych przypadkach, muszą one przejść badania lekarskie, ukończyć kurs jazdy oraz pomyślnie przejść państwowy egzamin końcowy. Jeśli quad będzie zarejestrowany jako motorower, motocykl lub ciągnik rolniczy, to kierujący w zależności od wieku powinien legitymować się kartą motorowerową lub prawem jazdy kat. AM lub prawem jazdy odpowiedniej kategorii (motocykl, ciągnik rolniczy).

Aby móc prowadzić quada o dowolnej mocy i pojemności silnika należy starać się o prawo jazdy kategorii B1 lub B. Kategoria B1 pozwala również na prowadzenie motoroweru, a wiek jaki należy osiągnąć by móc się o nią starać to minimum 16 lat. Tak jak w przypadku kat. AM należy przejść badania lekarskie, ukończyć kurs nauki jazdy oraz zdać państwowy egzamin.

Czy potrzebny jest kask?

Każdy kierujący czterokołowcem oraz osoba przewożona takim pojazdem powinni używać kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym, chyba, że quad jest wyposażony w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa.

Prędkość oraz teren

W razie przewożenia dziecka w wieku 7 lat prędkość quada nie może przekraczać - 40 km/h. Zarejestrowanym i ubezpieczonym czterokołowcem można poruszać się po każdej drodze publicznej, strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Zabroniona jest jednak jazda po odcinkach dróg oznaczonych jako autostrady i drogi ekspresowe.

Co jest zabronione?

Zgodnie z art. 96. § 1 Kodeksu wykroczeń karze grzywny podlega właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który:

1) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę niemającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu,

2) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej osobę niemającą wymaganych uprawnień,

3) dopuszcza do prowadzenia pojazdu na drodze publicznej lub w strefie zamieszkania osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,

4) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu,

5) dopuszcza pojazd do jazdy na drodze publicznej, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia,

6) dopuszcza do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem,

Dziecko na quadzie

Pamiętajmy, że to na rodzicach ciąży obowiązek nadzoru nad właściwym korzystaniem z quadów przez ich pociechy. Dziecko w wieku do 10 lat na drodze publicznej nie może kierować jakimkolwiek pojazdem, z wyjątkiem kierowania rowerem pod opieką osoby dorosłej. Nie ma natomiast bezpośredniego zakazu kierowania pojazdem poza drogą publiczną. Należy jednak zastosować art. 1 ust. 2 Ustawy prawa o ruchu drogowym, który odnosi się do ruchu odbywającego się poza drogami publicznymi, gdzie ustawodawca określa, że przepisy stosuje się, jeżeli jest to konieczne dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa uczestników tego ruchu. W przypadku dziecka kierowanie quadem jest sytuacją zagrażającą jego zdrowiu i życiu. Dziecko w tym wieku z pewnością nie jest sprawne pod względem fizycznym, ani psychicznym do kierowania takim pojazdem.

Ponadto zgodnie z art. 105 Kodeksu wykroczeń:

§ 1. Kto przez rażące naruszenie obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej dopuszcza do popełnienia przez nieletniego czynu zabronionego przez ustawę, jako przestępstwo, w tym i przestępstwo skarbowe, wykroczenie lub wykroczenie skarbowe i wskazującego na demoralizację nieletniego, podlega karze grzywny albo karze nagany.

2. Jeżeli czyn określony w § 1 popełnia osoba, pod której nadzór odpowiedzialny oddano nieletniego, podlega karze ograniczenia wolności, grzywny albo karze nagany.

3. W wypadkach określonych w § 1 i 2, jeżeli nieletni czynem swym wyrządził szkodę, można orzec nawiązkę do wysokości 1 tys. złotych.

W przypadku, gdy dziecko doprowadzi do realnego zagrożenia dla życia i zdrowia ludzkiego poprzez kierowanie takim pojazdem za zgodą rodziców lub innych osób dorosłych, osoby takie narażają się na odpowiedzialność karną. Może im grozić kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Quadem w lesie

Zgodnie z przepisami Ustawy o lasach, ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi. W przypadku dróg leśnych jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po nich. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb. Niestosowanie się do powyższych zasad skutkować może karą grzywny.

Nad kupnem quada trzeba się bardzo dokładnie zastanowić. Należy pamiętać, że pojazd sam w sobie nie jest niebezpieczny, jednak użycie go w sposób nieprzemyślany powoduje zagrożenie. Jest to szybki i zwrotny sprzęt, dlatego wystarczy jeden ruch, aby jazda mogła skończyć się tragedią.

Źródło: KPP Kętrzyn

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. czytelnik #2538546 | 83.9.*.* 18 lip 2018 04:47

    miejmy nadzieję ze sąd w tym konkretnym przypadku zbada czy nastapila "sytuacja zagrażającą jego zdrowiu i życia" Czy to konkretne dziecko w wieku 13 lat z pewnością nie bylo sprawne pod względem fizycznym, ani psychicznym do kierowania takim pojazdem, gdyż gdzieś jednak nauczyło się prowadzić taki pojazd i z opisu wynika ze nawet bardzo sprawnie. Osobną kwestią jest poruszanie się po drodze publicznej i to z tak młodym pasażerem. Więc odpowiedzialność rodzica pozostaje napewno fakt pozwolenia na używanie tego pojazdu.

    odpowiedz na ten komentarz