Poradnik: jak otrzymać 300+?

2018-07-15 10:39:50 (ost. akt: 2018-07-16 12:08:49)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Do końca listopada można składać wnioski o wyprawkę 300 plus. To jednorazowe wsparcie dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymają je bez względu na dochód. Podpowiadamy, jak złożyć wniosek.
Pierwszego lipca rząd wystartował z nowym programem mającym wesprzeć rodziny. Chodzi o Dobry Start, program nazywany też wyprawką 300 plus. Rodziny otrzymają wsparcie bez względu na dochód.

Wsparciem zostaną objęci uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Trzeba także pamiętać, że 300 plus nie będzie wypłacane rodzicom dzieci idących do zerówki.

Kwota, jaką przeznaczono na ten cel, czyli 300 złotych dla każdego ucznia, jest stawką roczną. Program wyceniono na około 1,5 miliarda złotych. Jego realizacją zajmują się poszczególne gminy. Obecnie wnioski można składać przez internet, od sierpnia będą przyjmowane także w wersji papierowej.

W całej Polsce z programu będzie mogło skorzystać 4,6 miliona dzieci. — Przewidujemy, że w Olsztynie wszystkich wniosków będzie ponad 20 tysięcy — tłumaczy Elżbieta Skaskiewicz, dyrektorka olsztyńskiego MOPS.
at

• Komu przysługuje świadczenie Dobry Start?

Świadczenie przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia przez nie 24. roku życia.
Ważne!

1) Świadczenie przysługuje wyłącznie dzieciom uczącym się w szkole (a szkoła — w rozumieniu przepisów rozporządzenia — oznacza szkołę podstawową, dotychczasowe gimnazjum, szkołę ponadpodstawową i dotychczasową szkołę ponadgimnazjalną, z wyjątkiem szkoły policealnej i szkoły dla dorosłych, szkołę artystyczną, w której jest realizowany obowiązek szkolny lub nauki, a także młodzieżowy ośrodek socjoterapii, specjalny ośrodek szkolno-wychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy.

2) Program nie obejmuje dzieci realizujących przygotowanie przedszkolne ani w przedszkolu, ani w tzw. zerówce prowadzonej w szkole. Nie obejmuje także studentów, uczniów szkół policealnych i uczniów szkół dla dorosłych.

3) Świadczenie nie podlega unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Oznacza to, że gmina ustala prawo do świadczenia samodzielnie i nie przekazuje wniosku do wojewody, nawet jeśli jeden z rodziców dziecka przebywa poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej w państwie Unii Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Szwajcarii.

• Jak otrzymać świadczenie?

Aby otrzymać wsparcie, należy złożyć wniosek. Może to zrobić mama lub tata dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej — rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

• Miejsce i forma składania wniosków

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Dział Świadczeń Rodzinnych w Olsztynie: al. Piłsudskiego 61A — Centrum Informacji i Koordynacji oraz al. Piłsudskiego 32 (III piętro siedziba świadczenia wychowawczego 500+).

• Termin złożenia wniosku

1. W formie elektronicznej: od lipca, za pośrednictwem: bankowości elektronicznej i portalu informacyjno-usługowego emp@tia.
2. W formie papierowej: od sierpnia.

Uwaga! Wnioski można składać do 30 listopada 2018 roku.

• Termin otrzymania świadczenia

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu rodziny wyprawkę otrzymają nie później niż 30 września. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia. Złożenie wniosku o świadczenie w lipcu i sierpniu to gwarancja wypłaty świadczenia nie później niż do 30 września.

Uwaga!

Informacje o przyznanym świadczeniu będą wysyłane na wskazany we wniosku adres e-mail automatycznie. Klient nie odpowiada na takiego e-maila, który zawiera informację o przyznaniu świadczenia Dobry Start. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka podszywania się potencjalnych oszustów pod instytucje publiczne, a tym samym ograniczy próby wyłudzeń.

*Informator przygotowali pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Olsztynie



Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. § #2537146 | 37.201.*.* 16 lip 2018 08:53

  Znowu rozdaja pieniadze za darmoche . To 500 +, to 300+ wyprawka, to mieszkania 500+, to MOPS-y , to inne zapomogi. Jak widze to ci na gorze sami robia z niektorych ludzi nierobow, leni, ktorzy tylko wyciagaja reke na darmoche. Popatrzcie jak biora 500+, bezrobotne, a pracuja na czarno. Chcialam zeby w domu ktos wymalowal mieszkanie , kazdy chcial na czarno wziasc pieniadze . Zobaczcie ilu sie oglasza w Gazecie Olsztynskiej chetnych do pracy, malarzy, elektrykow, hydraulikow. Ale wszyscy , prawie wszyscy chca zarobic nie zglaszajac skarbowce. A juz o umowie o dzielo lub innej to nie ma mowy , a o gwarancji po pomalowaniu , zeby farba nie odpadala , to juz obce slowo. A popatrzcie ile chetnych sie oglasza do fuchy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. dobra zmiana #2537059 | 207.181.*.* 15 lip 2018 22:53

   Jak dotąd jedyne co dobre to jest to że odchodzący burmiszcz Olecka stracił pozwolenie na broń palną bo nigdy nie wiadomo co takiemu psycholowi może przyjść do łba. Teraz ludzie mogą czuć się trochę bezpieczniej a jak ktoś zobaczy wacka jak trzyma strzelbe to niech to natychmiast zgłosi na policje bo wiadomo że to jest broń nielegalna.wa

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. Do Andrzeja #2537044 | 207.181.*.* 15 lip 2018 22:03

   Masz racje a ten darmozjad i pijawka powinien byc dawno wyrzucony ze stanowiska i to samo ta jego klika.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  3. Andrzej #2536987 | 207.181.*.* 15 lip 2018 19:50

   Trzeba zapewnić ludziom pracę i godziwe zarobki a nie jałmużnę. Odchodzący burmistrz Olecka nie zrobił nic przez tyle lat żeby zlikwidować bezrobocie i biedę. Na szczęście jego dni są już policzone i ludzie mówią że on ma silną depresję bo naduzywal alkoholu przez 30 lat i ze żoną nie żyją jak Bóg przypadał. I sumienie go gryzie bo tyle uczciwych ludzi skrzywdził przez te machloje i układy z kolesiami. Ale kara go nie minie.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  4. j. #2536887 | 83.9.*.* 15 lip 2018 15:57

   Program wyborczy PiS : "Patologia+" Czyli jak tu nic nie robić a dostawać kasę na flaszkę!

   Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (12)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  Unia Europejska

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.