Ruszył program Dobry Start. Uwaga na oszustów wykradających dane!

2018-07-03 19:54:59(ost. akt: 2018-07-03 17:53:15)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzega przed cyberprzestępcami, którzy mogą wykorzystać duże zainteresowanie rządowym programem Dobry Start. Chodzi o elektroniczne składanie wniosków o przyznanie świadczenia.
Niedawno pojawiła się informacja, że za pośrednictwem sms-ów próbowano oszukać klientów Lidla. Innym razem oszuści za cel obrali sobie klientów Biedronki i Carrefoura. Za pośrednictwem aplikacji WhatsApp wysyłali fałszywy link.

Niezależnie od sieci sklepów, której dotyczyła fałszywa promocja, proceder wyglądał tak samo. Po kliknięciu w link klient był odsyłany na stronę, gdzie musiał odpowiedzieć na kilka pytań. Kolejnym etapem była weryfikacja, czy spełniamy określone wymogi. Oczywiście weryfikacja zawsze miała pozytywny finał. Oszuści wymagali też przesłania wiadomości (spamu) do znajomych. Ostatnim etapem było wypełnienie formularza, dzięki czemu złodzieje otrzymywali o nas szereg informacji, które mogli wykorzystać do nielegalnych celów. Niebezpieczny link najpierw krążył po komunikatorze WhatsApp, później trafiał również do e-maili.

Rządowy program Dobry Start, który dopiero co wystartował, również może być okazją do tego typu przestępstw w sieci. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ostrzega przed oszustami, którzy mogą podszywać się pod domenę ministerstwa, wskazując ją jako adres nadawcy wiadomości i w ten sposób wykradać dane aplikujących.

Przypomnijmy, że wnioski o świadczenie z programu Dobry Start od 1 lipca można wysyłać za pomocą elektronicznych formularzy lub za pośrednictwem bankowości elektronicznej.

Policja przestrzega: w związku z szerzącą się cyberprzestępczością i coraz częstszymi przypadkami oszustw w internecie należy zachować szczególną ostrożność w przypadku otrzymania wiadomości e-mail z domeny mrpips.gov.pl. Policjanci apelują też, żeby nie wchodzić w linki zawarte w wiadomościach niewiadomego pochodzenia ani nie pobierać i nie otwierać załączników. W momencie zagrożenia cyberprzestępstwem należy niezwłocznie skontaktować się z funkcjonariuszami.

Przemysław Czaus z Katedry Metod Matematycznych Informatyki z Wydziału Matematyki i Informatyki UWM: — Każdą stronę można sfałszować, jeśli się wie, jak to zrobić. Podstawa to pilnować tego, pod jakim adresem znajduje się strona i — jeżeli wiemy, jaki podmiot jest właścicielem — należy pilnować, żeby na przykład strona, na którą wchodzimy, miała prawidłowe tzw. wpisy whois (pozwala uzyskać informacje na temat właściciela domeny, adresu IP i innych informacji teleadresowych — red.). Druga wskazówka to uruchamianie stron www po „https” (zielona kłódka przy adresie). Możliwości jest więcej, ale to są podstawy — stwierdza.

Przypomnijmy, że wyprawka 300 plus przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku uczących się dzieci niepełnosprawnych świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Ważne, żeby złożyć wniosek do 30 listopada, bo po tym terminie stracimy prawo do ubiegania się o pieniądze. W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu rodziny dostaną świadczenie nie później niż do 30 września.

Na obsługę programu gminy dostaną pieniądze z budżetu państwa. Będzie to 10 złotych za każdy rozpatrzony wniosek. Co najmniej 80 proc. tej kwoty ma trafić na wzrost wynagrodzeń pracowników zajmujących się obsługą programu.

W Olsztynie za realizację programu Dobry Start odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wczoraj po południu wnioski złożyło już ponad 1200 rodziców z Olsztyna. — Wszystkie będą odbierane i rozpatrywane na bieżąco. Przewidujemy, że wszystkich będzie ponad 20 tysięcy — tłumaczy Elżbieta Skaskiewicz, dyrektorka MOPS.

Wniosek o 300 plus online można złożyć za pośrednictwem rządowej platformy Empatia — www.empatia.mrpips.gov.pl. W wypełnieniu wniosku pomoże specjalny kreator. Od sierpnia wnioski będą przyjmowane także w wersji papierowej. W całej Polsce z programu będzie mogło skorzystać 4,6 miliona dzieci.

Natalia Kozioł

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Gigi23 #2531966 | 89.74.*.* 6 lip 2018 16:04

  A czego się spodziewać po Whatsapp'ie? Przecież już chyba wszędzie trąbią o tym, że jest dziurawy jak ser...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. zulugula #2530780 | 79.124.*.* 4 lip 2018 22:19

  gdyby państwo nie okradało obywateli to żadne plusy nie były by potrzebne

  odpowiedz na ten komentarz

 3. podatnik #2530769 | 79.124.*.* 4 lip 2018 22:13

  same plusy , szkoda że to odbywa się kosztem wszystkich podatników bo z pustego i Salomon nie naleje - rząd żeby dać to najpierw musi zabrać

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Olsztynianka #2530703 | 83.9.*.* 4 lip 2018 20:49

  Zarówno ja jak i mąż pracujemy. Jednak pomimo ukończonych studiów (weterynaria i geodezja) nie zarabiamy kokosów. Mamy troje dzieci: 6, 9 lat (bliźnięta). Program 500 plus pozwolił nam na wakacyjne wyjazdy, na kolonie, na jazdę konną bliźniaków. Bardzo nas ucieszyło wsparcie po 300 zł na start roku szkolnego. Teraz przypominam sobie słowa ministra finałów z PO "piniędzy nie ma i nie będzie" i wiem, że na tych oszustów nie zagłosuję. Bo okazało się, że pieniądze były - ale nie dla polskich rodzin, tylko dla Gazpromu, mafii vatowskiej, amber gold itd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. GT #2530483 | 94.254.*.* 4 lip 2018 14:02

  Znowu pochlejem mata.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (11)