Nie wszystkie rady obniżyły pensje wójtom, burmistrzom i prezydentom

2018-07-02 19:18:19 (ost. akt: 2018-07-02 16:31:55)

Autor zdjęcia: archiwum GO

Nie wszyscy obniżyli pensje wójtom, burmistrzom i prezydentom. Wbrew zapisom nowego rozporządzenia, które weszło w życie.
Od 1 lipca płace samorządowców mają spaść o 20 proc. Wynika to z majowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Jednak tylko część rad gmin i miast obniżyła swoim samorządowcom pensję zasadniczą i dostosowała wysokość dodatku funkcyjnego do stawek zawartych w nowych przepisach.

Samorządowcy oberwali rykoszetem po awanturze wokół nagród dla rządu i fali krytyki społecznej, która spadła na rządzących. W kwietniu prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział obniżkę płac parlamentarzystów i samorządowców. O ile dochody posłów spadły (po obniżce pensja posłów i senatorów wynosi ok. 8017 zł brutto plus dieta parlamentarna w wysokości 2505, 20 zł), o tyle pensje nie wszystkich wójtów, burmistrzów i prezydentów zmalały. A w niektórych przypadkach obniżka pensji samorządowców była wręcz symboliczna — wyniosła kilka złotych.

Do tej pory niezależnie od tego, czy to mała gmina, czy duże miasto, dochody samorządowców niewiele się różniły. Oscylowały w granicach dopuszczalnej prawem górnej kwoty, czyli 12,5 tys. zł.

Teraz rady gmin i miast, które ustalają pensję wójtów, burmistrzów i prezydentów, powinny dostosować się do nowego rozporządzenia w sprawie ich zarobków. I część obniżyła swoim samorządowcom płacę zasadniczą, dostosowując ją do widełek nowego rozporządzenia.

Mniej będzie zarabiał marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, który do tej pory dostawał 12 364 zł brutto. Radni obniżyli mu pensję zasadniczą do maksymalnej stawki 5 tys. zł i teraz marszałek będzie dostawał 11,5 tys zł brutto.

Mniej będzie też będzie zarabiał prezydent Elbląga. I jemu radni obcięli zasadnicze wynagrodzenie do 5000 z brutto. Od 1 lipca na konto prezydenta Elbląga będzie co miesiąc będzie wpływało zamiast 12 tys. zł brutto ok. 10,3 tys. zł brutto.

Od 1 lipca niższą pensję mają m.in. burmistrzowie Nidzicy, Olecka, Orzysza, Białej Piskiej, Nowego Miasta Lubawskiego, Lubawy oraz wójtowie gmin Giżycko, Wydminy, Biskupiec, Mrągowo, Piecki, Janowo, Lubawa, Barciany i Kętrzyn oraz starostowie nowomiejski, mrągowski, olecki, nidzicki, kętrzyński.

Jednak w wielu miastach i gminach radni nie zgodzili się na obcięcie pensji. Tak stało się m.in. w Ełku (w mieście i powiecie), Giżycku (mieście i powiecie), Mrągowie, Rynie, Piszu (mieście i powiecie, ale starosta piski polecił służbom finansowym, by wypłacały mu pensję według nowego rozporządzenia ), Rucianem-Nidzie, Sorkwitach, w powiecie elbląskim i w Kętrzynie.

— Mamy przysłowiowy pat. W takiej sytuacji jak my znalazły się także inne samorządy w Polsce, które również uznały, że nowe rozporządzenie jest niezgodne z konstytucją. Czekamy, może jeszcze na szczeblach ogólnopolskich coś się w tej sprawie zmieni — mówi Marek Murdzia, rzecznik prasowy starosty elbląskiego.

W Olsztynie, tak jak w wielu innych prezydenckich miastach, np. w Rzeszowie, radni nie zgodzili się na obniżenie zarobków prezydenta. Piotr Grzymowicz dalej zarabia tyle, ile zarabiał: 12 365 zł brutto.
W kraju obniżka pensji w niektórych przypadkach jest wręcz symboliczna. I tak zarobki marszałka województwa mazowieckiego zmalały o 5,7 zł, prezydent Warszawy o 24 zł, prezydenta Bydgoszczy o 109 zł, a prezydenta Gdańska o 275 zł.

Niewielkie zmiany płac to wynik pewnej żonglerki. Owszem radni obniżają swoim wójtom, burmistrzom i prezydentom płacę zasadniczą, ale jednocześnie w wielu przypadkach podnieśli wysokość dodatku specjalnego. Zgodnie bowiem z przepisami ten może wynosić od 20 do 40 proc. łącznej kwoty wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. W Ostródzie radni obniżyli wynagrodzenia burmistrzowi z 5450 zł do 4800 zł, ale zwiększyli dodatek funkcyjny z 1550 zł do 2100 zł oraz zwiększyli dodatek specjalny z 35 do 38 proc. W efekcie burmistrz będzie zarabiał miesięcznie 10 482 zł, czyli kilkadziesiąt złotych mniej niż obecnie.

Dlaczego nie wszystkie samorządy obniżyły wynagrodzenia? Otóż rozporządzenie daje radom miast i gmin możliwość obniżenia płac, ale nie obliguje ich do cięć. Nie precyzuje również, kiedy mają to zrobić. — Nie ma takiego przepisu ani w tym rozporządzeniu, ani w żadnym innym akcie, który zobowiązywałby do tego radę — mówi Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

am

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kdjgh #2531984 | 31.182.*.* 6 lip 2018 16:32

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. TRUPASZE I STOLARZE minusujcie bo o własnych sukcesach nic napisać nie morzecie BO ICH NIE MACIE

 2. ... #2531981 | 31.182.*.* 6 lip 2018 16:29

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Mam pytanie. Ten Trupasz to ten co ma poglądy przed wyborami tego z kim startuje a po wyborach tego co wygrał.

 3. Pisz #2531681 | 83.31.*.* 6 lip 2018 08:27

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. A Trupasz to ten co robi nabór pracowników do ubojni drobiu, nie podał tylko adresu gdzie te nabory robi i za ile

 4. Z Pisza #2531604 | 188.146.*.* 5 lip 2018 23:22

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Jak czytam te 2 ostatnie komentarze, to od razu śmierdzi mi tu Trupaszem. W poprzedniej kadencji chwalił Aliskiego teraz stolarza. Kiedy wreszcie ludzie przestaną wierzyć takim co zawsze chcą być przy korycie i nie mają własnego zdania. Podaj człowieczku lepiej co za inwestycje zrobił obecny burmistrz, który rządzi drugą kadencję i dalej tylko obiecuje , że ma plany i coś zrobi ale po wyborach. Czy wy jesteście poważni?

 5. Niech PISz będzie z wami. #2530837 | 37.248.*.* 4 lip 2018 23:13

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Dziada na tackę i do PISy.

Pokaż wszystkie komentarze (48)