Wybierasz się na urlop, ale pracodawca robi ci problem? Sprawdź swoje prawa i obowiązki

2018-06-29 18:01:12 (ost. akt: 2018-06-29 15:05:50)

Autor zdjęcia: Pixabay

Wakacje to czas urlopów wypoczynkowych. Co zrobić, gdy pracodawca nie zgadza się na udzielenie urlopu w wybranym przez nas terminie lub gdy wzywa nas do pracy podczas wolnego? Poznajmy nasze prawa.
Wymiar urlopu wynosi:
— 20 dni — jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
— 26 dni — jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Do stażu pracy, od którego uzależniony jest wymiaru urlopu wlicza się:
— Okresy pracy
— Okres nauki
— Okresy zaliczalne

1. Zgodnie z Art. 152. § Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do urlopu.

2. Art.161 kodeksu pracy mówi o tym, że pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo.

3. Prawo do urlopu mają wszyscy pracownicy zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę. Z wyłączeniem osób zatrudnionych na umowę zlecenie, umowę o dzieło itp.

4. Przerwa urlopowa jest płatna, a wynagrodzenie podczas jej trwania nie ulega zmianie.

5. Możliwość wypłacenia ekwiwalentu za nieodbyty urlop możliwy jest tylko w sytuacji, gdy pracownik zwalnia się lub zostaje zwolniony z firmy. W sytuacji, gdy pracownik pozostaje zatrudniony w firmie, pracodawca zobligowany jest udzielić pracownikowi zaległych dni wolnych do 30 września następnego roku kalendarzowego. Z tym, że termin uważa się za zachowany jeśli pracownik rozpocznie urlop przed jego upływem, czyli przed 30 września następnego roku.

6. Podzielenie urlopu na części może nastąpić tylko na wniosek pracownika. W takim jednak przypadku co najmniej jedna część wypoczynku powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.

7. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.

8. Przy udzielaniu urlopu w wyżej wskazany sposób, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom godzinom pracy.

9. Przesunięcie urlopu:
Wcześniej ustalone terminy urlopu wypoczynkowego mogą być zmieniane z inicjatywy pracodawcy lub pracownika. Można przesunąć termin urlopu na wniosek pracownika umotywowany ważnymi przyczynami. To czy przyczyny podawane przez pracownika są ważne zależy od pracodawcy.

10. Przesunięcie terminu urlopu może także nastąpić, jeżeli nieobecność wypoczywającego pracownika spowodowałaby poważne zakłócenia toku pracy. Ocena powagi sytuacji także należy do pracodawcy

11. Okoliczności powodujące, że przesunięcie terminu urlopu jest obowiązkowe: choroba, choroba zakaźna, powołanie do służby wojskowej, macierzyństwo.
Wtedy pracodawca obowiązkowo przesuwa pracownikowi urlop na inny termin.

12. Odwołanie z urlopu:
Jeżeli wystąpiły okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczęcia urlopu, które wymagają obecności pracownika, pracodawca może przerwać pracownikowi urlop.

Pracownik odwołany z urlopu ma obowiązek stawić się w miejscu wskazanym przez pracodawcę, a pracodawca pokrywa koszty poniesione przez pracownika w bezpośrednim związku z odwołaniem go z urlopu – np. koszty przejazdu czy pobytu w ośrodku wypoczynkowy. Ale tylko wówczas, gdy urlop się już rozpoczął. Nie w przypadku, gdy urlop zostanie odwołany np. tydzień przed jego rozpoczęciem.

13. Odwołanie z urlopu powinno być dokonane z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby pracownik miał możliwość wykonania polecenia pracodawcy w wyznaczonym przez niego terminie. Stawiennictwo jest naszym obowiązkiem służbowym.

14. Urlop nigdy ''nie przepada''.

Źródło: PIP

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. A #2945628 | 77.115.*.* 8 lip 2020 16:56

  No super, chcesz odwiedzić rodzinę której nie widziałeś/aś bardzo długo a szef ci wyrąbuje urlop na inny termin.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. meduza #2661947 | 91.223.*.* 13 sty 2019 18:03

  Z tymi urlopami nigdy nie wiadomo, prawo z roku na rok się zmienia, może zapytaj fachowców o doradztwo. Możesz to zrobić na prawnikonline24.pl , gdzie szybko udzielą ci odpowiedzi odpłatnie. Zadasz pytanie, a oni je wycenią. Ty zapłacisz i czekasz na odpowiedź z ich strony. Zawsze takie osoby są na bieżąco z prawem pracy, urlopów itp. Ciężko czasem niektóre podpunkty zinterpretować, aby było wszystko dobrze wedle prawa i nie było problemów. Tym bardziej, że czytałam gdzieś że od tego roku wchodzą dość znaczące zmiany w prawie pracy i w temacie odbioru urlopów oraz liczby dni, które przysługują.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. anu3 #2661946 | 91.223.*.* 13 sty 2019 18:02

  swietny art

  odpowiedz na ten komentarz

 4. specjalista od prawa pracy #2528549 | 178.42.*.* 30 cze 2018 18:50

  Punkt 12: totalna bzdura, kompletnie niezgodna z orzecznistwem Sądu Najwyższego. Jeśli pracodawsca odwołuje pracownikowi urlop już formalnie udzielony i robi to jeszcze przed jego rozpoczęciem, a pracownik jest w stanie udokumentować wydatki poniesione w związku z urlopem niemożliwe do anulowania (np. wykup wycieczki w Biurze Podróży, której nie da się już zwrócić, wykupione bilety na przejazdy, zaliczki wpłacone hotelom itp.), pracodawca musi mu te koszty zwrócić. Punkt 14: pustosłowie i demagogia. Po 30 września następnego roku kalendarzowego urlop staje sie przedawniony, co oznacza tyle, że pracownikowi zaczyna przysługiwać sądowe roszczenie o urlop. To roszczenie przedawnia sie jednak trzy lata od najpóźniejszej daty wymagalności, co de facto oznacza, że jak pracodawca nie chce z dobrej woli udzielić pracownikowi takiego urlopu, to żadna siła nie jest w stanie go do tego zmusić.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Baltazar gąbka #2528347 | 83.251.*.* 30 cze 2018 11:23

  W Polsce w zakładach pracy było, jest i długo będzie niewolnictwo. Pracownicy są wykorzystywani na maxa, mało kto pracuje 8 godzin i z tego da radę utrzymać rodzinę. Pracodawca płaci najniższą, parę zeta w kopertę i wielkie halo a sam opiewa się w luksusach. Zresztą każdy wie jak jest. BIAŁE NIEWOLNICTWO.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (8)