UWM: tu warto studiować

2018-07-04 09:20:00(ost. akt: 2018-07-04 13:04:20)

Autor zdjęcia: archiwum GO

Nauka\\\ O nowych kierunkach studiów, możliwości zdobycia wysokich kwalifikacji, międzynarodowego doświadczenia i przygotowaniu do wyzwań rynku pracy rozmawiamy z prof. Jerzym Przyborowskim, prorektorem do spraw kształcenia i studentów UWM.
— Co nowego zaproponujecie studentom w nowym roku akademickim?

― W roku 2018/2019 nasza oferta będzie poszerzona o dwa nowe kierunki. Pierwszy to studia I stopnia o profilu praktycznym na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na naszym wydziale zamiejscowym w Ełku, drugi to studia II stopnia na kierunku pedagogika wczesnej edukacji w Olsztynie.


― Czy wydział w Ełku się sprawdza?

― Modyfikujemy na tym wydziale ofertę kształcenia i liczba studentów wzrasta. Likwidujemy tam co prawda kierunek geodezja i kartografia, który nie cieszył się powodzeniem, ale w przyszłym roku akademickim mamy zamiar uruchomić dwa nowe kierunki: pedagogikę wczesnej edukacji na poziomie studiów I stopnia oraz administrację na studiach II stopnia — oba kierunki o profilu praktycznym. Jesteśmy już po rozmowach z prezydentem Ełku, który lobbuje za utworzeniem w mieście pielęgniarstwa. Wstępne rozmowy się odbyły. To kierunek wymagający specjalistycznej bazy, a ona jest w Olsztynie. Mam na myśli przede wszystkim Centrum Symulacji Medycznej, które kosztowało kilkadziesiąt milionów złotych. Nie stać nas na budowę podobnego w Ełku, więc będziemy tak organizowali zajęcia praktyczne, żeby studenci z Ełku mogli je odbyć w Olsztynie.


― Co nowego jeszcze będzie można studiować na UWM?

― Chcemy wprowadzić bardzo ważny dla regionu kierunek I stopnia ― chemię, bo zapotrzebowanie na chemików jest ogromne. Są niezbędni w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, tworzyw sztucznych, właściwie wszędzie. Drugi kierunek, który uruchomimy to biologia stosowana ― studia I stopnia. Będą to studia w języku polskim i angielskim, przygotowujące pracowników do pracy w firmach, w których wykorzystuje się procesy biologiczne, np. laboratoriach i firmach produkujących żywność. Te studia chcemy prowadzić wspólnie z uniwersytetem w Ostrawie i planujemy wymianę studentów.

Ofertę nauczania w języku angielskim wprowadzi także Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa. Staramy się umiędzynarodowić nasz uniwersytet i otworzyć na świat. Uruchamiamy też kierunek interdyscyplinarne studia strategiczne na wydziale humanistycznym. To połączenie wiedzy humanistycznej i ekonomicznej, która umożliwi absolwentom tego kierunku przewidywanie zmian społecznych i gospodarczych. Uruchomimy też w roku akademickim 2019/2020 II stopień na kierunku analiza i kreowanie trendów, gastronomia sztuka kulinarna oraz zwierzęta w rekreacji edukacji i terapii, które cieszą się sporym zainteresowaniem.

W przyszłym roku utworzymy jeszcze jeden nowy kierunek ― animację pamięci społecznej. To, mówiąc w skrócie, historia praktyczna. No i jest jeszcze bardzo ważny nasz projekt ― kształcenie dualne, czyli połączenie teorii i praktycznej nauki zawodu. Dzisiaj odbędzie się uroczystość wręczenie listów gratulacyjnych studentom UWM rozpoczynającym w październiku studia dualne w firmie Michelin. Firma funduje studentom stypendia i przygotowuje ich do pracy u siebie.

Drugie ważne przedsięwzięcie to Akademia Biznesu. To elitarna szkoła, rozwijająca w studentach przedsiębiorczość i ucząca zakładania oraz zasad prowadzenia własnej firmy.


― Do kiedy trwa rekrutacja?

― Kandydaci mogą się rejestrować do 9 lipca do godz. 15. Na niektórych kierunkach są egzaminy sprawdzające predyspozycje kandydatów. Tak jest na architekturze krajobrazu oraz na edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych i edukacji artystycznej w zakresie sztuki muzycznej. Również u kandydatów na logopedów sprawdza się ich predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Drugi etap rekrutacji odbędzie się we wrześniu.


― Jakie kierunki na UWM cieszą się największym powodzeniem?

― Zdecydowanie kierunek lekarski, ale nie tylko. Wielu młodych ludzi wybiera też weterynarię, filologię angielską, prawo i ekonomię. Oprócz nauki UWM proponuje mnóstwo ciekawych form spędzania wolnego czasu.


― Wiem, że można tu tańczyć śpiewać i nurkować.

― Przede wszystkim mamy wyjątkowy kampus. Podobnych, jeśli chodzi o położenie, na świecie jest niewiele. UWM, który w przyszłym roku będzie obchodził 20 urodziny, zmienił się nie do poznania. Powstało wiele nowych centrów edukacyjnych, przepiękna, świetnie wyposażona, biblioteka, nowoczesne pracownie i laboratoria. To nie są tylko ławki i tablice.

Aktywnie działa Akademickie Centrum Kultury. Mamy klub płetwonurków, klub fotograficzny i turystyczny, no i Akademicki Związek Sportowy z różnymi sekcjami, gdzie można nie tylko amatorsko uprawiać różne dyscypliny, ale staramy się też stwarzać dobre warunki do uprawiania sportu wyczynowego. W naszych sekcjach trenują medaliści mistrzostw Europy i świata. Mamy pływalnię, stadion, kompleks siłowni, hale do gry w siatkówkę i kosza, wiele otwartych boisk. I to wszystko jest w jednym miejscu.


Ewa Mazgal   e.mazgal@gazetaolsztynska.pl

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

Obrazek w tresci