Polska nie jest tak katolicka jak nam się wydaje? Badania wyraźnie na to wskazują

2018-06-26 20:02:03 (ost. akt: 2018-06-26 13:52:41)
Gotycki kościół w Paluzach.

Gotycki kościół w Paluzach.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Katolicka Polska odchodzi do lamusa. Religijność spada. Upodabniamy się do krajów na zachodzie Europy. Tam kościoły świecą pustkami. U nas odsetek młodych, którzy modlą się codziennie, jest nawet poniżej europejskiej średniej.
Jak trwoga to do Boga? Dzisiaj częściej szukamy pomocy w internecie niż w kościele. A im człowiek młodszy, tym mniej pobożny. Zauważa to raport Pew Research Center. Badania przeprowadzano przez osiem lat. Pokazują, że o ile starsze pokolenie Polaków jest zdecydowanie bardziej religijne od reszty Europy, o tyle młodzi — do czterdziestki — zostają w tyle.

Na 45 krajów zajmujemy ostatnie miejsce pod względem cotygodniowego uczestnictwa we mszach i ważności religii w naszym życiu. — Moim zdaniem jesteśmy na pokaz — twierdzi Anna z Olsztyna. — Każdy w kościele rozgląda się, plotkuje. Kiedyś było inaczej, chciało się chodzić do kościoła, chciało się modlić. Mnie osobiście odrzuciło od kościoła, gdy zginęła moja mama, a ksiądz nie chciał jej pochować, bo kartki do spowiedzi ostatnio nie oddała. Od razu krzyczał, że najpierw pieniądze, a potem pogrzeb. To księża odpychają nas po części. Winne są też ciągłe zbiórki pieniędzy, kolędy z obfitymi kopertami, spore datki za mszę.

— Ja mam jedną zasadę. Wierzę w Boga, a nie w księży — podkreśla Paulina z Olsztyna. — I czasami wolę pomodlić się w zaciszu domu, niż pójść do kościoła i słuchać kazania księdza, który wyklina swoich wiernych.

Religia jest „bardzo ważna” dla 40 proc. starszych i zaledwie dla 16 proc. młodych Polaków. To generacyjny spadek o 23 punkty procentowe. Za nami są Grecja, Chile, Rumunia i Portugalia. Najlepiej wypadają Mali i Belgia.

— Wierzę, ale nie praktykuję. Myślę, że większość młodych ma tak samo — uważa Karol z Dobrego Miasta. — Kościół za bardzo miesza się w politykę, a księża nie mogą wyluzować. Mało tego, msze są nudne. Pieśni nie da się słuchać, słowa też są z kosmosu. Świat się zmienia, a Kościół stoi w miejscu od kilkuset lat. Bardziej przyciąga mnie promocja w supermarkecie niż hasło, że na mszy odkupię swoje winy.

— Kościół to każdy z nas, to my — dodaje Joanna z Olsztyna. — Nie miejmy pretensji do księży, sióstr zakonnych. Jest XXI wiek, kościół można sobie wybrać. Trzeba wykazać inicjatywę, chęć, wykonać krok i tu jest problem. Księża krytykują, pouczają, strofują... Ale czy mamusie na forach internetowych tego nie robią? Jesteśmy społeczeństwem bez relacji, nastawionym na konsumpcjonizm i łatwe życie. Ja znalazłam swoje miejsce w Kościele, bo zamiast czekać aż ktoś coś robi, sama robię, kreuję rzeczywistość i jestem z tego powodu szczęśliwa.

Szczęśliwi byliśmy też za czasów Jana Pawła II. Dziś Franciszek nie ma aż takiego wpływu na wierzących w Polsce. W ostatnich latach mieliśmy też kilka głośnych afer z udziałem duchownych: chociażby arcybiskupami Juliuszem Paetzem i Stanisławem Wielgusem. Ostatnio internet burzył się też na księdza bijącego dziecko podczas chrztu czy ganiącego chłopca w czasie komunii. Takie historie powodują oddalenie od Kościoła tych, którzy religijność utożsamiali przede wszystkim z postawą jego przedstawicieli. To zniechęca młodych katolików.

Jak podaje CBOS, młodzi rezygnują nawet z obecności na lekcjach religii. Wciąż stawiają na piedestale wartości rodzinne, ale coraz wyżej cenią karierę zawodową. Zmienia się również religijność na wsi, która była kiedyś wzorem dla Kościoła. Spadek zauważa też Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Wyniki badań są najgorsze od 1980 roku. Spadła również częstość zmawiania modlitwy w trudnych sytuacjach życiowych.

— Prądy zauważalne na zachodzie Europy od zawsze przychodzą do Polski. Ja jednak nie zgadzam się ze stanowiskiem, że sytuacja młodzieży jest zła w Kościele. Wręcz przeciwnie, młodzi poszukują — twierdzi ks. prof. Władysław Nowak. — Chcą uczestniczyć w katechezie. Jednak dużo zależy od tego, kto ją prowadzi. Jeśli nie ma człowieka z charyzmą, młodzi się z niej wypisują. U duszpasterzy też często brak ducha. Ważne, żeby młodych ludzi zachęcić. Żeby idąc na mszę, chcieli w niej uczestniczyć, a nie narzekali, że tracą godzinę ze swojego dnia. Żyjemy dziś w czasach popkultury, ludzie z autorytetem są potrzebni również w Kościele. Oczywiście wszystkie sygnały trzeba brać pod uwagę. Są one wyzwaniem dla duszpasterstwa, katechezy i rodziny. Gdy chodzi o wychowanie religijne tych najmłodszych, to właśnie rodzina powinna dawać przykład. A dzisiaj zrzuca się odpowiedzialność na szkołę i Kościół.

ar

Komentarze (115) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pawel32 #2848494 | 91.197.*.* 13 sty 2020 12:04

  Ale brednie

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Polak i katolik #2532051 | 31.135.*.* 6 lip 2018 18:22

  Najlepiej jest nawrzucać księdzu, Kościołowi POnieważ ten zamiast się odwrócić i strzelić w pysk oszalałego lewackiego nieudacznika nastawi mu drugi policzek. A Kościół Pana trwał, trwa, i trwał będzie po wszystkie czasy. I nie zmienią tego meanstreamowe media, które wystawiają, jak ongiś faryzeusze Chrystusa, Kościół na próbę, forsując urojone tzw. prawa pederastów, jak również innych dewiantów. Każdy ma wolną wolę i może zrobić co chce ze swoim życiem. Nie każdy musi poddać się prawom Rzymskiego kościoła. Dla mnie jest to np. zaszczyt. Jeżeli dla mnie nie podoba się islam, to ja po prostu do niego nie należę, nie mam z nim nic wspólnego. Ale też go nie obrzucam fekaliami, które ulewają się z mojej buzi i mojego serca! A jak już taki gigant pożegna się ze światem dopiero zaczyna się barani pęd rodzinki z bekiem po parafiach i korumpowanie księży : A my damy i trzy tysiące, i pięć, niech tylko ksiądz pochowa. On do Kościoła może i nie chodził, ale wierzący to był może i bardziej od księdza. A dobry to PO prostu jak anioł... No i co sąsiedzi POwiedzą!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ateista #2530708 | 82.139.*.* 4 lip 2018 20:53

   Kościół to siedlisko zboków i nierobów żerujące na ludzkiej głupocie i strachu. Biznesmeni sprytnie operujący zabobonami i zdzierający kasę z owieczek przy każdej możliwej okazji: od urodzenia aż do grobowej deski.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. My #2530596 | 185.65.*.* 4 lip 2018 17:01

   A GO w ramach wolności słowa pozwala tam obrażać ludzi?

   odpowiedz na ten komentarz

  3. Polak Ateista #2529647 | 88.156.*.* 2 lip 2018 23:19

   No Gods No Masters!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (115)