Europa przegrywa wyścig robotów

2018-06-29 11:50:00 (ost. akt: 2018-06-29 11:52:42)

Autor zdjęcia: Pixabay

Czym się różni USA od Polski, a Amerykanie od Polaków, czy szerzej Słowian. Ano tym, że za wielka wodą biznesmen to osoba poważana i ceniona. Jak ktoś potrafił zarobić pieniądze, to budzi zaufanie i może iść do polityki.
W Polsce słowo biznesmen ma dość chybotliwe znaczenia i dla wielu oznacza człowieka, co to na ludzkiej krzywdzie dochrapał się niezasłużonych luksusów.

Amerykanin to taki człowiek, który jest zawsze optymistą i wierzy, że jakoś da sobie radę. Nie oczekuje od kogoś pomocy. Potrzebuje tylko tego, żeby nikt mu nie przeszkadzał. U nas kochamy narzekać. Zewsząd oczekujemy jakiejś pomocy. Tę różnicę można podsumować taką to obserwacją. W Ameryce, kiedy ktoś widzi, że sąsiad kupił sobie nowe auto, to zaczyna kombinować nad zmianą pracy. Bo chce zarobić więcej i kupić sobie auto lepsze od sąsiada. U nas (i w całej Europie też) taki obywatel ponarzeka, że sąsiad to kradziej, przekrętas albo ma jakiegoś pociotka w ważnym urzędzie, który go dobrze ustawił. I nie zrobi nic, żeby poprawić swój byt.
Taka to naszła mnie refleksja po rozmowie z kolegą, który przed laty wyjechał za wielką wodę. Teraz zgadaliśmy się chwilę na WhatsAppie. I prawdę powiedziawszy, to bardziej jego obserwacja niż moja.

Ale przecież są jeszcze ważniejsze i bardziej zasadnicze różnice pomiędzy Europą i Stanami Zjednoczonymi. Europa już od dawna przestała być innowacyjna. Postarzała się. Kiedy tylko może, unika ryzyka. USA ciągle pozostają młode, chętne do ryzyka i innowacyjności. I dlatego coraz częściej mówi się, że nasz kontynent ma przed sobą słabe perspektywy. Oczywiście, na długo jeszcze pozostaniemy luksusowym domem starców. Ale już dzisiaj widać, że przegrywamy wyścig technologiczny nie tylko z USA, ale też z Chinami, a za moment z Indiami. A przyszłość należy do robotów i — niestety — nie będą to roboty europejskie.

Igor Hrywna


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Ja #2530958 | 94.254.*.* 5 lip 2018 07:46

    Artykuł z d...y. O niczym!

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Coś #2528173 | 93.197.*.* 29 cze 2018 20:34

    Pan się uparł na te roboty? I - w końcu - czy one muszą być koniecznie "europejskie" ?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD