EGGER wrasta w miasto i jego życie

2018-06-11 14:08:26 (ost. akt: 2020-01-31 12:56:12)   Artykuł sponsorowany
EGGER tak jak rok temu, również i w tym włączyła się w przygotowanie tegorocznych obchodów Dnia Dziecka w Biskupcu

EGGER tak jak rok temu, również i w tym włączyła się w przygotowanie tegorocznych obchodów Dnia Dziecka w Biskupcu

Autor zdjęcia: Fot. EGGER Biskupiec

Pod koniec roku z biskupieckiej fabryki EGGER mają już wyjechać pierwsze płyty meblowe. Budowa zakładu idzie pełną parą. Cały czas też trwa rekrutacja załogi. Ma tu pracować około 400 osób.
Na przełomie kwietnia i maja do mieszkańców Biskupca trafiła broszura informacyjna, w której firma EGGER podsumowała ostatni rok działalności na Warmii i Mazurach, a także jeszcze bardziej przybliżyła im biskupiecką inwestycję. Niejeden mieszkaniec Biskupca dziś zadaje sobie pytanie, jak to duże przedsięwzięcie gospodarcze wpłynie na miasto, na lokalną społeczność.

W broszurze można znaleźć interesujące opinie o fabrykach EGGER burmistrzów miast, na obszarze których działają zakłady austriackiej grupy. Na przykład w niemieckim Brilon fabryka EGGER jest od początku lat 90. ubiegłego wieku. Obecnie pracuje tu 1100 osób. To największy dziś pracodawca w mieście.
Dr Christof Bartsch, burmistrz Brilonu: — Nie sprawdziły się w żaden sposób ówczesne obawy, że zakład w nieodpowiedni sposób obciąży środowisko. Sytuacja wygląda natomiast zupełnie odwrotnie: w grudniu 2016 roku miasto Brilon otrzymało certyfikat uzdrowiska Kneippa, głównie za dobrą jakość powietrza.
Thomas Beyer, burmistrz miasta Wismar, gdzie od 1999 roku działa zakład Grupy EGGER, podkreśla, że dla ich miasta to prawdziwa wygrana i istotny czynnik decydujący o sukcesie ich klastra drzewnego. Obecnie firma EGGER jest najważniejszym i największym pracodawcą w mieście. Liczba zatrudnionych przez pracowników znacznie przekroczyła 800 osób, a przedsiębiorstwo wyróżnia się konsekwentnymi i zrównoważonymi inwestycjami.

— Firma EGGER to przedsiębiorstwo przemysłowe, które cieszy się pełną akceptacją ludności Wismar — miasta światowego dziedzictwa kultury Unesco, które narzuciło sobie również rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony środowiska — podkreśla burmistrz Wismar.

Zakład, który powstaje w Biskupcu ma być gotowy pod koniec tego roku i będzie najnowocześniejszym w całej Grupie EGGER. A plac budowy zmienia się z tygodnia na tydzień. Powstają kolejne obiekty, jak budynek techniczny utrzymania ruchu, budynek socjalny, czy magazyn wysokiego składowania. Cały czas trwa też rekrutacja pracowników. Docelowo w fabryce ma pracować około 400 osób.

— Zespół nasz liczy już 244 osoby, ale dalej poszukujemy kolejnych chętnych do pracy — mówi Barbara Walczyk, specjalista od marketingu i komunikacji w EGGER Biskupiec. — Poszukujemy pracowników na takie stanowiska produkcyjne jak operator maszyn, elektryków i ślusarzy do działu utrzymania ruchu czy operatorów wózków widłowych.

Kim są nowi pracownicy? Ponad 90 proc. z nich to mieszkańcy Biskupca i okolicznych miejscowości. Wielu z nich już przeszło szkolenia w innych fabrykach EGGER w Europie. Na co mogą liczyć pracownicy, podejmując pracę w tej firmie?

— Przede wszystkim na stabilne warunki zatrudnienia i możliwość rozwoju. Wszystkim nowo zatrudnionym zapewniamy niezbędne szkolenia i chętnie uczymy ich nowych umiejętności. Na pewno także na przyjazną, koleżeńską atmosferę w pracy — wylicza Barbara Walczyk. — W naszej firmie jest już uruchomiony Fundusz Świadczeń Socjalnych. Dodatkowo zapewniamy pracownikom świeże owoce, które są dostarczane do pomieszczeń socjalnych. Z reguły są to owoce sezonowe. Pracownicy otrzymują też obiady.
Wszystkie oferty pracy można znaleźć na portalu Pracuj.pl, a także na stronie www.biskupiec.egger.com oraz na trzech tablicach informacyjnych, które stoją w Biskupcu.

Oczywiście każdy może przyjść do firmy i osobiście złożyć swoją ofertę. I będzie dużo łatwej o ten kontakt, bo od 13 czerwca w centrum Biskupca znowu stanie namiot informacyjny EGGER Biskupiec, gdzie będzie można zasięgnąć wszelkiej informacji o firmie, o możliwościach zatrudnienia czy porozmawiać z pracownikami na temat realizowanej inwestycji.

Firma EGGER znana jest z zaangażowania w lokalne życie. Nie dziwi więc, że tak jak rok temu, również i w tym włączyła się w przygotowanie tegorocznych obchodów Dnia Dziecka w Biskupcu. Misją Grupy EGGER jest tworzenie z drewna czegoś więcej. Dlatego wykorzystując surową płytę wiórową, pracownicy zakładu zaprosili najmłodszych mieszkańców miasta do udziału w niezwykle twórczych warsztatach techniką decoupage. Jest to forma, która umożliwia puszczenie wodzy fantazji i tworzenie za pomocą materiałów papierniczych, kleju i lakieru niezwykle kreatywnych prac.

Wiele emocji i dobrej zabawy było też podczas dekorowania domków dla bezdomnych psów oraz kotów. Gotowe budy zostaną teraz przekazane wolontariuszom, którzy opiekują się bezdomnymi zwierzętami w Biskupcu i okolicach, propagując idę „Przygarnij psiaka lub kociaka”. Już w lipcu EGGER ponownie włączy się w obchody Dnia Biskupca.

Zaangażowanie w życie lokalnej społeczności to jedna z najbardziej cenionych przez pracowników Grupy EGGER wartości. Zresztą każdy z nich sam może dołożyć swoją małą cegiełkę na jej rzecz. Wystarczy choćby, że dbając o swoje zdrowie, biega. A EGGER mocno wspiera takie postawy, czyli zdrowy tryb odżywiania i życia poprzez na przykład akcję „EGGER runs”, w trakcie której za każdy kilometr przebiegnięty przez pracownika w zorganizowanej imprezie biegowej firma przekazuje 5 euro miejscowym organizacjom charytatywnym. Chyba nie ma w Polsce innej firmy, która w ten sposób propagowałaby zdrowy tryb życia, łącząc to jednocześnie z pomocą najbardziej potrzebującym.

am