W Wieliczkach recytowali wiersze św. Jana Pawła II

2018-06-01 11:23:49 (ost. akt: 2018-06-01 11:24:29)

Autor zdjęcia: Archiwum ZSP w Wieliczkach

„Ojczyzna to skarb, który należy zamknąć w sobie i pomnażać” Te głęboko refleksyjne słowa Jana Pawła II były mottem tegorocznej – 13. edycji konkursu recytatorsko – muzycznego poezji patrona gimnazjalistów z Wieliczek, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury.
Szczególny charakter konkursu został podkreślony przez fakt objęcia go honorowym patronatem przez Warmińsko – Mazurskiego Kuratora Oświaty.


W wyjątkowym roku – roku, w którym obchodzona jest setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę – 20 uczniów z siedmiu szkół podstawowych w powiecie oleckim: Szkoły Podstawowej nr 1 w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 2 w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku, Szkoły Podstawowej nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Olecku, Szkoły Podstawowej w Judzikach, Szkoły Podstawowej w Kowalach Oleckich oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach postanowiło oddać hołd wielkiemu Polakowi – Janowi Pawłowi II w dniu 98. rocznicy jego urodzin, wybierając do prezentacji m.in. utwory poświęcone rozważaniom na temat Ojczyzny.

Wprowadzeniem do konkursu była część artystyczna, w której młodzież gimnazjalna przybliżyła zgromadzonym wartość Ojczyzny w życiu i działalności św. Jana Pawła II.

Następnie w obecności zaproszonych gości: Wojciecha Cybulskiego – warmińsko – mazurskiego wicekuratora oświaty, Jarosława Kuczyńskiego – wójta gminy Wieliczki, Marka Dobrzynia, Sylwii Balińskiej, Stanisława Buckiego – dyrekcji Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Wieliczkach, ks. Antoniego Sawickiego – proboszcza parafii, przedstawicieli Rady Rodziców, nauczycieli i opiekunów uczniów biorących udział w konkursie młodzież zaprezentowała przygotowane utwory.

Zanim komisja ogłosiła werdykt, głos zabrał wicekurator oświaty Wojciech Cybulski, który podziękował za organizację pięknej inicjatywy, jaką jest Powiatowy Konkurs Recytatorko – Muzyczny Poezji Jana Pawła II, ponieważ dowodzi on, że szkoła polska to nie tylko miejsce, w którym uczniom przekazuje się wiedzę, ale i wpaja wartości – zarówno te wielkie, pełne i stałe, jakimi są Bóg, Honor i Ojczyzna, ale i te codzienne, np. praca, odpowiedzialność czy sumienność.

Komisja w składzie: Zbigniew Bogdan, Zuzanna Hołubowicz, Małgorzata Burba (kierownik i konsultanci W-MODN w Olsztynie Filia Olecko) oraz Wiesława Modzelewska po wysłuchaniu wszystkich uczestników ustaliła laureatów:

- w kategorii RECYTACJA:
I miejsce – Natalia Drażba (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach) i Julia Naruszewicz (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich)
II miejsce – Adrian Głowacki (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach) i Sandra Romanowska (Szkoła Podstawowa w Judzikach)
III miejsce – Natalia Rant ( Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku) i Kinga Sosnowska (Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Kowalach Oleckich)
wyróżnienie – Kinga Konopko (Szkoła Podstawowa w Judzikach) i Zofia Kozłowska (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach)
- w kategorii POEZJA ŚPIEWANA:
I miejsce – Weronika Kołodzińska (Szkoła Podstawowa w Kowalach Oleckich) i Martyna Ulikowska (Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku)
II miejsce – Katarzyna Witkowska i Izabela Rutkowska (Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Olecku)
III miejsce – Ewa Słabińska, Milena Giełazis i Oliwia Drejer (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Wieliczkach)

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.
Nad sprawnym przebiegiem przedsięwzięcia czuwały jego organizatorki: Jolanta Motulewicz i Bożena Dobrzyń.
jm

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Do przemyslenia #2590997 | 91.202.*.* 29 wrz 2018 08:46

    W co wierzymy? W *zbawienie* i *życie wieczne* po śmierci, w zamian za odpuszczenie grzechów przy konfesjonale przez ziemskich urzędników"? ("Ja znakiem krzyża gwarantuję, że mam moc odpuścić im grzechy!" Czy to prawda? "Ja — grzesznik, człowiek — zajmuję miejsce Boga!" W to też wierzymy?) A czy to może bardziej wiarygodne? „W Raju Bóg stworzył Adama, potem z jego ziobra (!?) Ewę, następnie ulokował na drzewie z jabłkami (wiadomości dobra i zła) węża-kusiciela. Temu wężowi nakazał skusić do grzechu pierworodnego tych oboje nieszczęśników, a następnie za ten grzech pokoleń nakazał odpokutować własnemu Synowi." Tak to było? "Ześlę ludziom na ziemię swojego Syna, żeby mogli go zatorturować na śmierć, a kiedy już to zrobią, to przebaczę im wszystkie grzechy i umożliwię zbawienie!". I tak zrobił! Zgodnie z Jego życzeniem, syna Mu uśmiercili na krzyżu. Wątpliwości rozwiewa definitywnie sam papież Leon X (sic!). Oto jego tekst napisany około roku 1521 (przechowywany w Watykanie): "Quantum nobis nostrique ea de Christo fabula profuerit, satis est omnibus seculis notum" co przetłumaczone na język polski brzmi następująco: „Ile korzyści przyniosła Nam i naszym ludziom bajeczka o Chrystusie, wiadomo.” Skąd zatem tylu wyznawców? Kim oni są? Jaki jest ich poziom umysłowy?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. kji #2511664 | 83.28.*.* 2 cze 2018 06:27

    PARAFIANIE .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)