Wybierasz się na emeryturę? Podpowiadamy, jak zyskać sporo pieniędzy!

2018-05-31 12:31:18(ost. akt: 2018-05-31 12:45:31)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Pixabay

ZUS opublikował ważną informację dla osób, które w czerwcu nabywają prawo do emerytury. Okazuje się, że ich świadczenie może być zdecydowanie wyższe, jeśli... do lipca zaczekają ze złożeniem wniosku o emeryturę. Dlaczego?
Przyszli emeryci mają mnóstwo pytań odnośnie terminu złożenia wniosku, o wysokość ich przyszłej emerytury a także o ile wzrośnie świadczenie jeśli popracują dłużej. Z tymi pytaniami zgłaszają się do naszych doradców emerytalnych, którzy służą pomocą w każdej placówce ZUS.

Oczywiste jest, że im dłużej pracujemy tym nasza świadczenie jest wyższe. Przyszli emeryci w większości już o tym wiedzą.


Są dwa rodzaje waloryzacji - roczna oraz kwartalna. Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na naszym koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia. Waloryzacja roczna w następnych miesiącach począwszy od lipca uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają tylko waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe niż gdyby zrobili to w innych miesiącach.

Przykładowo, idąc na emeryturę między czerwcem a grudniem składki będą zwaloryzowane waloryzacją roczną w czerwcu, za I kwartał w lipcu i za II kwartał w październiku. Podobnie będzie jeśli złożymy wniosek między styczniem a czerwcem, w tym wypadku obejmie nas waloryzacja za III kwartał przeprowadzana w styczniu i IV, która dotyczy świadczeń z prawem od kwietnia.

W przypadku osoby, która nabywa prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu, waloryzacja zgromadzonego kapitału jest przeprowadzona jedynie przez wskaźnik roczny. Świadczeniobiorca, którego emerytura zostanie przyznana w okresie od lipca do maja, ma prawo do waloryzacji rocznej i kwartalnych. Dzięki temu takie świadczenie może być korzystniejsze.

Dla emerytur przyznawanych na dotychczasowych zasadach (czyli tzw. „stare emerytury”) znaczenie ma miesiąc marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja emerytur i reny i zmienia się kwota bazowa. Czerwiec nie ma wpływu na te świadczenia.

W celu uzyskania wyjaśnień w swojej indywidualnej sprawie zapraszamy do skorzystania z zasięgnięcia porady u doradców emerytalnych, którzy są do dyspozycji w każdej placówce ZUS w godzinach pracy urzędu.


Źródło: ZUS/ Anna Ilukiewicz

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. goje klaszczą #2511189 | 176.105.*.* 1 cze 2018 00:33

  Niedługo wszystkim zabiorą wszelkie renty, zasiłki i emerytury. ZUS zbankrutuje w przeciągu kilku lat.Emerytury będą mieli tylko ci, którzy sobie je wypracowali za granicą. Szmal będzie miało żydostwo, które nachapało się pod rządami panujących nam mośków i nabija kabzę nadal, a głupie goje im klaszczą i na nich głosują!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz

 2. bezimienny #2511060 | 95.160.*.* 31 maj 2018 18:57

  Wiecie jak się nazywa proceder gdzie z pieniędzy od nowych członków spłaca się zobowiązania wobec starych członków - piramida finansowa...i w kilkunastu krajach jest to proceder nielegalny :-)

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. xyx #2511052 | 153.129.*.* 31 maj 2018 18:35

  Najlepiej to zaczekać aż Prusy Wschodnie znowu będą tego czyje być powinny a póki co nie płacić ani złotówki na ZUSy. Wtedy emerytura będzie wysoka

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. prawdziwy olsztyniak #2511009 | 81.190.*.* 31 maj 2018 15:47

   ilu,ile ,uczciwie pracujacych ,pracodawcow,,i firm ktorzy,ktore wytwarzaja ma zapierniczac ,na te bande nierobow aaaa 60% wywalic ,tak od gory ,po roku mamy tysiace rak do pracy tworczej ,wy zyjacy z naszych podatkow biurwy

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. olo #2510995 | 83.9.*.* 31 maj 2018 15:01

   wystarczy powiedzieć że nazywasz się Kaczyński

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (6)