Nie mogę się „odpępowić”

2018-05-25 20:24:48(ost. akt: 2018-05-25 20:49:36)
Irena Telesz

Irena Telesz

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Czy warto mieć dzieci? Dzisiaj wiele kobiet decyduje się na bezdzietność i prowadzą ciekawe życie. Irena Telesz protestuje: 

— Samo określenie „warto” jest niewłaściwe. Dzieci to błogosławieństwo. Warto pomyśleć zawsze o tych, którzy dzieci pragną, a nie mogą ich mieć. Dzieci to szczęście, które nie wszystkim jest dane. Pełne życie jest wtedy, kiedy one są. I nie chodzi o to, że moje geny pójdą gdzieś dalej. Z dziećmi życie ma cel. Żyć tylko dla siebie nie ma sensu. Teraz już nie jeżdżę na wycieczki z wnukami, bo one wolą już inne towarzystwo. Ale kiedy byłam ostatnio w Alpach, bardzo mi ich brakowało, bo wszystkie zachwyty przeżywałam sama — bez wnuków i dzieci. Taka wyprawa jest inna niż wyjazd z mężem czy partnerem. Razem na nią zapracowaliśmy. Wyjazd z dzieckiem czy wnukiem jest dawaniem. A mnie dawanie sprawia największą przyjemność. Może to jest egoizm?

Jeżeli kocha się, to się kocha bezwarunkowo. Ale kiedy przygotowywałam mojego syna do Pawła do egzaminu w szkole teatralnej z drugiego pokoju przychodził mój mąż Stefan Burczyk i prosił: — Przestań go już męczyć! Błagam!
 Bo ja byłam wredna. Kazałam mu powtarzać w nieskończoność właściwe akcenty. W wychowaniu dzieci musimy być wymagający i konsekwentni. Mój wnuk Olek wiedział, że nie dam namówić się na kupienie słodyczy. Ale teraz koleżanki zarzucają mi, że nie mogę się „odpępowić” od synów. Nie ma takiej siły. Ale tylko raz poszłam do moich dzieci bez zapowiedzi telefonicznej. Zadzwoniłam domofonem, czy mogę wejść, bo złapała mnie straszna ulewa.

Nigdy nie pytam synów, ile zarabiają i na co wydają pieniądze. Nie wypytuję, jak spędzają czas i dokąd chodzą. Szanuję ich tajemnice. A poza tym uważam, że dzieci należy chwalić. Bezustanne krytykowanie powoduje, że dziecko internalizuje obraz swojej osoby jako beznadziejnego nieudacznika. I jest nieszczęśliwe.

Notowała MZG

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Babcia #2508202 | 178.36.*.* 26 maj 2018 09:46

  Widzialam pania na czarnym marszu. Pozdr.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mania #2507984 | 176.221.*.* 25 maj 2018 21:25

   To jest najważniejsze i najbardziej normalne. Mam podobne odczucia. Nie traćmy tego z oczu i serca. Bardzo wielu ludzi gubi się w obecnym świecie, nie mając na uwadze tych najważniejszych drogowskazów dla człowieka.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz