Nowy angiograf jest już w naszym szpitalu

2018-05-22 16:44:00 (ost. akt: 2018-05-22 16:51:29)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie ma najnowocześniejszy w Europie i jedyny w Polsce angiograf dwupłaszczyznowy. Urządzenie służy do badania naczyń krwionośnych, głównie tętnic, ale też żył.
W nowej Pracowni Radiologii Zabiegowej i Neurochirurgii Endowaskularnej pojawił się angiograf dwupłaszczyznowy. Służy do badania naczyń krwionośnych, głównie tętnic, i żył. Pokazuje ich trójwymiarowy obraz na żywo i umożliwia jego obrót o 360 stopni. Dzięki temu lekarz może dokładnie rozpoznać wielkość i położenie względem otoczenia np. tętniaka mózgu lub zakrzepu.

Angiograf jest używany m.in. w neurochirurgii, neurologii i chirurgii nowotworowej. — Dzięki niemu będziemy np. zamykać dopływ krwi do komórek nowotworowych, co spowoduje ich obumieranie, albo odtykać tętnice w mózgu w stanach po zatorze niedokrwiennym — wyjaśnia prof. Wojciech Maksymowicz, prorektor UWM ds. Collegium Medicum. — Mamy już angiograf, ale jest to urządzenie dość stare i dające tylko obraz płaski. Ten nowy jest jedyny taki w Polsce i najnowocześniejszy w Europie — dodaje dr Łukasz Grabarczyk, p.o. dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Angiograf kosztował ponad 8 mln zł. Zakup był możliwy dzięki dotacji z Ministerstwa Zdrowia, jaką szpital dostał w ubiegłym roku. Jest to prawie 31 mln zł. Placówka kupiła także rezonans magnetyczny, służący do obrazowania przestrzennego narządów wewnętrznych m.in. mózgu, wątroby i naczyń krwionośnych. Jego koszt to ponad 9,7 mln zł. Kolejnym urządzeniem jest rezonans magnetyczny (koszt 7 mln zł).

Kolejna nowość to kamera kardiologiczna Gamma służąca do izotopowych badań serca (blisko 2 mln zł), aparaty rentgenowskie i sprzęt rehabilitacyjny. Wkład własny UWM wyniósł 585 tys. zł.
red.

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Unia Europejska

VISA MASTER CARD