W czasie Mundialu do Rosji wjedziemy bez wizy. Ale nie wszyscy

2018-05-21 17:02:25(ost. akt: 2018-05-21 15:05:20)
przejście graniczne

przejście graniczne

Autor zdjęcia: arch. GO

Dobra wiadomość dla kibiców. Na czas Mundialu będzie można wjechać do Rosji bez wizy. Jednak nie będą musieli ich posiadać tylko ci, którzy mają bilety na mecze. Pozostali fani piłki, jak też inni podróżni, muszą mieć wizy.
Kibice jadący na Mundial wjadą do Rosji bez wiz, ale muszą mieć ważny paszport oraz paszport kibica, tzw. dokument FAN-ID. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na swojej stronie internetowej wjazd i wyjazd z terytorium Rosji będzie możliwy na podstawie ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość, czyli paszportu oraz tzw. paszportu kibica, czyli FAN-ID. Jest to spersonalizowana karta widza, a mogą ją otrzymać jedynie właściciele biletów na spotkania MŚ.

Mundial potrwa od 14 czerwca do 15 lipca, a fani futbolu będą mogli wjechać bez wiz w okresie od 4 czerwca do 15 lipca, a do 25 lipca powinni opuścić terytorium Federacji Rosyjskiej.

Identyfikator FAN-ID jest obowiązkowy dla wszystkich kibiców udających się na piłkarski mundial. Uprawnia posiadacza do bezpłatnych przejazdów w miastach-gospodarzach w dni meczowe. Jest niezbędny, żeby dostać się na stadion. Wzór FAN-ID dostępny jest na oficjalnej stronie internetowej www.fan-id.ru. Można tam znaleźć instrukcję, jak wyrobić dokument. Specjalnie dla kibiców zostaną uruchomione punkty na każdym z przejść granicznych, w których będzie można uzyskać FAN-ID.


MSWiA przypomina, że dowód osobisty nie może być używany jako dokument uprawniający do wjazdu do Rosji.

Wprawdzie biało-czerwoni nie zagrają ani jednego meczu w Kaliningradzie, ale tuż za miedzą fanów futbolu czeka wielka piłkarska uczta. W pierwszym kaliningradzkim meczu mistrzostw świata, który odbędzie się 16 czerwca, spotkają się reprezentacje Chorwacji i Nigerii. 22 czerwca zagrają Serbia i Szwajcaria, 25 czerwca — Hiszpania i Maroko, a 28 czerwca — Anglia i Belgia.

Ministerstwo turystyki obwodu kaliningradzkiego szacuje, że na mecze przyjedzie do nich ok. 100 tysięcy kibiców. A to oznacza, że służby graniczne, także polskie, czeka sporo roboty, bo podróżnych będzie więcej.


— Wszyscy inni podróżni, jeśli chcą wjechać do obwodu kaliningradzkiego, muszą pamiętać o wizie — przypomina por. Aleksandrowicz.

Trudno przewidzieć, jaki będzie ruch na granicy. Część kibiców na pewno przyleci samolotami.

Na razie jednak nic nie zapowiada większego ruchu na lotnisku w Szymanach. Nic nie wiadomo, by miały przylecieć tam samoloty z kibicami z Anglii czy Hiszpanii. Wprawdzie mazurski port rozesłał informacje do wszystkich federacji piłkarskich, których drużyny grają w Kaliningradzie, ale nikt jeszcze nie zapowiedział jakiegoś czarteru z kibicami. — Na początku było zainteresowanie, były telefony, ale na tym się skończyło — mówi Leszek Krawczyk, prezes spółki Warmii Mazury, która zarządza mazurskim portem.

Wprawdzie kibice, którzy mają bilety, nie muszą już mieć wiz, ale jakoś muszą dojechać do Kaliningradu i wrócić. Po drodze jest granica i mogą być kolejki. I fani futbolu muszą wziąć to pod uwagę. Lepiej po prostu wcześniej wyjechać, a nie na ostatnią chwilę. W Kaliningradzie piłkarze będą grać na nowym stadionie.

Wprawdzie to najmniejszy ze wszystkich 12 obiektów, na których będą rozgrywane mundialowe mecze, ale i tak stadion kosztował ponad miliard złotych.
Obiekt może pomieścić 35 tys. widzów. Powstał na Wyspie Październikowej. Mundial jeszcze nie ruszył, a kaliningradczycy już martwią się, co zrobią z nowym stadionem po mistrzostwach. Szacują, że utrzymanie obiektu będzie ich kosztować rocznie ok. 220 mln rubli.

AM

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gra #2506260 | 178.235.*.* 22 maj 2018 23:26

  Frontex - a nie Fronteks ..... -,-

  odpowiedz na ten komentarz

 2. abc #2506087 | 31.0.*.* 22 maj 2018 16:43

  Chyba z buta pójdą. Starosta Powiatowy olał się na transport. Infrastruktura kolejowa w Braniewie lata 50 ubiegły wiek. Brak elektryfikacji i jakichkolwiek połączeń.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. zorro #2506049 | 89.228.*.* 22 maj 2018 14:48

  nie pojadę nawet gdyby dopłacali, tam już nigdy więcej

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. DOBRA WIADOMOŚĆ !!! #2505987 | 79.188.*.* 22 maj 2018 12:55

  Na mundial w Rosji pojedziemy za darmo!!! Ale nie wszyscy. Tylko vipy

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Fan #2505941 | 88.199.*.* 22 maj 2018 11:08

  Mecze w Kaliningradzie zapowiadają się bardzo ciekawie. Dla kibiców chcących udać się na mecz autobusem z PKS Gdańsk z postojem w Elblągu może czekać niespodzianka. Przedsprzedaż w kasach biletowych i poprzez polską stronę internetową e-podroznik.pl ma blokadę 30-dniową. Natomiast Rosjanie sprzedają już bilety na przejazd bez ograniczeń terminowych!!! Bilety schodzą szybko o czym piszą też na angielskojęzycznym forum. Zobaczcie sami na stronie avtovokzal39.ru

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)