Dziękujemy, że jesteście! Obchody Dnia Strażaka i rozstrzygnięcie naszej akcji na najpopularniejsze OSP w regionie [ZDJĘCIA, VIDEO]

2018-05-06 20:11:27(ost. akt: 2018-05-06 20:53:30)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

4 maja to Międzynarodowy Dzień Strażaka. W niedzielę 6 maja odbyły się oficjalne obchody tego święta na Warmii i Mazurach. Otworzył je marszałek. Rozstrzygnęliśmy też naszą akcję na najpopularniejsze i najaktywniejsze OSP w regionie.
Oficjalny Wojewódzki Dzień Strażaka Ochotnika zaczął się mszą w kościele św. Franciszka z Asyżu. Dziesiątki pięknie umundurowanych strażaków wraz z rodzinami zapełniło ławy świątyni.

— Mamy piękną, potrzebną, ale również niebezpieczną pracę i pasję, dlatego opatrzności Bożej nigdy nie za dużo — podkreślali zgromadzeni.

Po mszy odbył się przemarsz paradny do Centrum Konferencyjnego UWM. Przechodnie aż przecierali oczy ze zdumienia, widząc kolumnę, której przewodziły lidzbarskie mażoretki.

— Mój tata za młodu był w OSP, często z tego powodu nie było go w domu, bo wciąż komuś pomagał. Bardzo go poważano i lubiano w okolicy. Zrobił wiele dobrego, dlatego na strażaków zawsze będę patrzyła z podziwem. I nie tylko tych zawodowych, ale również tych ochotniczych. Bezinteresowne niesienie pomocy to najpiękniejsza sprawa na świecie — podkreślała pani Anna, studentka UWM, która specjalnie przyszła popatrzeć na paradę.

W Centrum Konferencyjnym uroczystości były kontynuowane. Imprezie patronował marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin.Wasza praca jest nie do przecenienia. Jesteście armią ludzi zaangażowanych, armią ludzi odpowiedzialnych. I nie jest to, żadne pospolite ruszenie, a sprawnie działająca organizacja. Specjalne ukłony należą się waszym rodzinom, które też tkwią w pełnej gotowości, gdy wy jedziecie na akcję. Dziękuję wam, że jesteście i trwacie — podkreślał marszałek, wręczając tym najbardziej doświadczonym i wyróżniającym się specjalne odznaczenia. Przyznano Złote Znaki Związku Ochotniczych, Medale Honorowe im. Bolesława Chomicza, a także po dwa złote, srebrne i brązowe Medale za Zasługi Dla Pożarnictwa.

Strażacy nieustannie cieszą się powszechnym szacunkiem, a chętnych, żeby choćby tylko ochotniczo pomagać innym, nie brakuje. Szeregi OSP w regionie zasila prawie 18 tysięcy ochotników, w tym ponad 1700 kobiet. Dlatego od wielu lat staramy się pokazywać i doceniać tych cichych bohaterów dni codziennych.

W tym roku również ogłosiliśmy naszą akcję na najpopularniejszą OSP. Od 10 marca na łamach „Gazety Olsztyńskiej” i „Dziennika Elbląskiego” przedstawialiśmy jednostki ochotnicze z całego regionu. Druhowie opowiadali o swojej służbie, ważnych akcjach i wartościach, które im przyświecają. Wszyscy zgodnie mówili, że dla nich największą nagrodą jest satysfakcja z pomagania. A pomagają kiedy tylko mogą, mimo że mają swoje codzienne obowiązki, rodziny i pracę. Nierzadko są tak świetnie wyszkoleni i wykwalifikowani, że dorównują zawodowym strażakom.

Głosowanie zakończyliśmy 1 maja. Zainteresowanie akcją przerosło nasze najśmielsze oczekiwania. O tym, z jak wielką sympatią mieszkańcy regionu przyjęli nasz plebiscyt, świadczyć mogą setki wysłanych sms-ów, którymi nasi czytelnicy chcieli zagwarantować swoim ulubieńcom miejsce na podium.

A było o co walczyć.

Pula nagród wynosiła 30 tys. zł (na każdą kategorię przewidziane jest łącznie 6 tys. zł). Fundatorami nagród byli marszałek Gustaw Marek Brzezin, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie i zarząd oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie.
Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w pięciu kategoriach. Wspólnie wybraliśmy Najpopularniejsze OSP na Warmii i Mazurach, które są w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, oraz te, które nie znajdują się w tym systemie. Doceniliśmy również najpopularniejszą Kobiecą Drużynę Pożarniczą i Najpopularniejszą Młodzieżową Drużynę Pożarniczą.

Drugie miejsce w tej ostatniej kategorii zajęli nastoletni strażacy z Worławek. I nie kryli z tego powodu dumy.

— Jesteśmy strażakami z dziada, pradziada. Połowa naszych rodzin to ochotnicy, więc i my to uwielbiamy. A najbardziej to lubimy zawody strażackie. Od dwóch lat w gminie nie ma od nas lepszych, może dlatego ludzie nas lubią i na nas głosują? Dostarczamy im prawdziwie sportowych emocji — śmieją się nastolatkowie.

Oddział wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych przyznał również specjalne wyróżnienia za największa liczbę interwencji w regionie.

Uroczystość uświetnił koncert galowy w wykonaniu w Zespołu Pieśni i Tańca Kortowo. Nie zabrakło też słodkiego poczęstunku.

— Nasze święto zawsze dostarcza mi niesamowitych wzruszeń. To wspaniale móc spotkać się i podziękować wszystkim, którzy podzielają twoją pasję, twój sposób na życie — podkreślał Grzegorz Matczyński, prowadzący galę dyrektor zarządu wykonawczego oddziału wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Olsztynie oraz współorganizator naszej akcji.

ap

Więcej o laureatach we wtorkowym wydaniu „Gazety Olsztyńskiej”.


Lista Laureatów

OSP niewłączone do KSGR
1. OSP Lorki
2. OSP Trelkowo
3. OSP RadomnoOSP włączone do KSGR
1. OSP Srokowo
2. OSP Mingajny
3. OSP Łąkorz


Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze
1. Rudzienice
2. Worławki
3. Kobułty


Kobiece Drużyny Pożarnicze
1. Budry
2. Kuty
3. Lorki


Największa liczba interwencji:
1.Barczewo
2. Dobre Miasto
3. Olsztynek


Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kibic #2497966 | 31.135.*.* 8 maj 2018 20:35

  A co z kwalifikacją powiatową. Regulamin mówił o takiej kategorii...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. cug #2497214 | 94.254.*.* 7 maj 2018 12:43

  Tak naprawdę nigdy nie zrozumiecie jak są potrzebni, dopóki nie będziecie potrzebowali ich pomocy. Ja niedawno musiałem wzywać straż pożarną. Chciałbym wyrazić ogromną wdzięczność dla tych ludzi. Wszystkiego najlepszego. Dobrze, że jesteście.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Strażak #2497203 | 37.47.*.* 7 maj 2018 12:11

  Przy naborze do OSP powinna być jakaś konkretna selekcja. Minimum średnie wykształcenie, testy psychologiczne, minimum sprawności. Wyeliminować należy podpalacZy, panikarZy, alkoholików i cpunow z Szeregów OSP. Niestety w wielu jednostkach jest to praktykowane.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Druh #2497052 | 188.146.*.* 6 maj 2018 22:58

  Wszystkiego najlepszego dla wszystkich strażaków. Tylko czemu to wszystko jest tak polityczne dzis włodarze obiecują cuda na kiju a jak strażacy są w potrzebie to odwracają się plecami .wiem coś na ten temat bo sam jestem strazakiem.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Stańczyk #2497045 | 95.49.*.* 6 maj 2018 22:20

  Na mój rozum nagroda za największą liczbę interwencji to się chyba raczej należy podpalaczom. A strażacy powinni rywalizować o nagrodę za najmniejszą liczbę koniecznych interwencji, bo to znaczy, że świetnie pracuj ą prewencyjnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)