Pokolenie XD dochodzi do głosu

2018-05-05 20:30:00 (ost. akt: 2018-05-05 20:11:53)
aa

aa

Autor zdjęcia: Fot. Aleksandra Tchórzewska

Nie znają świata bez internetu i nowinek technologicznych. W sieci czują się jak ryba w wodzie. Ale jednocześnie są rodzinni, przyjacielscy i pełni pasji. Współczesnych nastolatków nie trzeba wcale się bać!
Julia swojego chłopaka zaczepiła na snapie. Spodobał jej się w szkole. Dodała go na komunikatorze i tak to się zaczęło. Spytał, czy ktoś chce się spotkać. Julka nie wahała się ani chwili. Dziś są już trzy miesiące razem. — My, dziewczyny wychodzimy z inicjatywą. Na co tu czekać? Chyba byśmy się nie doczekały — tłumaczy.

Oskara, z tej samej klasy, jego przyszła dziewczyna zaczepiła na Facebooku. Najpierw pisali ze sobą, a potem zaczęli się spotykać. Zgadza się z kolegami, że chłopcy są jacyś tacy... niedomyślni.

Maks mówi, że status singla to nie wstyd. Każdy ma co robić na co dzień: jest szkoła, sport, treningi.

Oliwier ma swoje autorytety ze świata siatkówki, ale nie marzy mu się życie celebryty.

Agnieszka lubi wyjść ze świata online, spotkać się z z przyjaciółmi. O czym rozmawiają ? — O tym, co się dzieje na bieżąco, o rodzicach, szkole... — wymienia.
Od 5 lat działa w harcerstwie, udziela się w WOŚP.

Piotrek chciałby cały rok przesiadywać na podwórku. Znajomi są tak samo ważni, jak treningi siatkówki.

Julia, Oskar, Maks, Oliwier, Agnieszka, Piotrek — uczniowie Szkoły Podstawowej nr 33, gimnazjaliści, opowiadają o swoim pokoleniu XD.


Nie są pesymistami, wolą się śmiać. O swoich problemach rozmawiają tylko z najbliższymi.

Agnieszka zaznacza, że nie każdy siedzi w komputerze od rana do wieczora. Że ważne są spotkania w realu, spacery i rozmowy odbyte poza siecią. Piotrek dopowiada, że są oczywiście ludzie, którzy są uzależnieni do bycia online, ale to zależy już od człowieka.

Nie marzą o wielkich pieniądzach, sławie i byciu celebrytą. — Pewnie, że chcielibyśmy coś osiągnąć, żyć na jakimś poziomie. Ale nie zależy nam na popularności! — zapewnia Julka. A Agnieszka dopowiada, że nie chciałaby być śledzona na każdym kroku.

Dla Maksa internet jest ważny. Smartfon też, więc często ma go przy sobie w kieszeni. Ale przyznaje, że to bardziej z przyzwyczajenia. I zdarza mu się go wyłączyć.

Mimo że nie znają życia życia bez komórek i internet, czasami chcieliby od tego uciec. A gdyby tak rzucić wszystko i na chwilę wyjechać? — Chcielibyśmy — odpowiadają zgodnie.

Jak najprościej zdefiniować pokolenie XD? To współcześni nastolatkowie, którzy nie wyobrażają sobie życia bez współczesnych technologii. Osoby te urodziły się już w czasach rozwiniętej technologii — telewizji, internetu, telefonów komórkowych.

Skąd nazwa? Nazwa pochodzi od słowa „XD,” które zostało uznane za słowo roku 2017. To emotikon stworzony z dwóch liter, która obrazuje śmiech, wyjątkowe rozbawienie. Oczywiście osoby z pokolenia często się nią posługują i świetnie znają jej znaczenie.

Jak dotąd, o pokoleniu XD jak dotąd mówiło się źle. Że to młodzi ludzie wpatrzeni w ekran smartfonów, ze słuchawkami na uszach, marzący o sławie.

Ale badania „Pokolenie XD” przeprowadzone przez Disneya obaliły te poglądy. Okazuje się, że młodzi ludzie są świadomi wartości rodzinnych, dbają o swoje środowisko i pragną prawdziwych, rzeczywistych przyjaźni. Chętnie segregują śmieci, troszczą się o swoją planetę i wolę spotkać się w realu niż wymieniać z nimi smsy. Badania zostały zorganizowane w grupie ponad trzech tysięcy dzieci w wieku od 8 do 14 lat, w sześciu krajach — Polsce, Francji, Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Hiszpanii.

Jakie więc jest pokolenie XD? To dzieciaki, które mają szerszy dostęp do nowych technologii i możliwość rozwijania znajomości za pośrednictwem sieci. Ale mimo tego, osobiste kontakty z rówieśnikami nie dla nich na ważności.

Choć aż 95 proc. badanych przyznało, że internet jest ważny w ich życiu, dzieci zazwyczaj używają go do gier (74 proc.) i odrabiania pracy domowej (59 proc).
I choć chętnie śledzą życie celebrytów, to najbardziej podziwiają... swoich rodziców. Na pierwszym miejscy jest mama (43 proc.), a na drugim tata ( 30 proc.).

Dzieci marzą też, aby w przyszłości wykonywać przydatne dla społeczeństwa zawody, jak weterynarz, nauczyciel, piłkarz, lekarz i policjant.

Okazuje się, że młodzi Europejczycy są też bardzo oszczędni. Zanim wydadzą swoje kieszonkowe, wcześniej się dwa razy zastanowią. Aż 70 proc. z badanych dzieci woli je oszczędzać, niż wydawać. Z kolei 64 proc. już wie, że ma zadatki na przedsiębiorcę.

Jakie więc jest to pokolenie? — Nie można generalizować — uważa Elżbieta Smolińska, psycholog z Olsztyna. — To jest pewna populacja i krzywa Gaussa, więc bywa, że z jednej skrajności popadamy w drugą skrajność. Za technologiami musi stać żywy człowiek. Ważna jest też inteligencja emocjonalna. Pamiętajmy, ze interakcje międzyludzkie ubogacają i dają powera do działania. A tego nam technologia nie da. Ważne jest, żeby ci młodzi ludzie pielęgnowali to co ludzkie. I umieli zachować we wszystkim umiar i zdrowy rozsądek.

at

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Puks 80 #2497095 | 37.47.*.* 7 maj 2018 07:21

  Pokolenie Ciotek w rurkach EMO ,BIBERY I puszczalskich Pizdeczek $$$$$$$$$

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. warmiak #2496990 | 88.76.*.* 6 maj 2018 20:23

  Rurki i wszystko jasne :)

  odpowiedz na ten komentarz

 3. olo #2496937 | 81.190.*.* 6 maj 2018 18:35

  Nie dochodzi do głosu i nigdy do niego nie dojdzie. Odpowiedź dlaczego nie znajduje się na zdjęciu do artykułu.

  odpowiedz na ten komentarz

 4. dr.hector #2496830 | 88.156.*.* 6 maj 2018 13:28

  Pokolenie XD,w wolnym tłumaczeniu pokolenie rurkowców i wypierdzianych dresiarzy,które bez google maps nie znaleźli by drogi do domu i do szkoły,dlatego bez przerwy trzymają smartfony w zapoconych łapach!

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 5. qwe #2496752 | 213.76.*.* 6 maj 2018 11:16

  "przydatne dla społeczeństwa zawody, jak piłkarz" - ahahaha xDDD

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (21)
  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

  GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

  Unia Europejska

  VISA MASTER CARD