Kupią to samo, ale na pół. Rząd wypowiada kolejną wojnę palaczom
2018-04-29 14:02:18(ost. akt: 2018-04-29 11:37:57)
Od 2020 roku wszystkie papierosy mają być dostępne wyłącznie w standardowych opakowaniach. Według palaczy niczego to nie zmieni.
Większość państw unijnych postanowiła nie stosować się do zalecenia Komisji Europejskiej, by wszystkie paczki papierosów miały ten sam wymiar. I mogły to zrobić, ponieważ opinia nie jest wiążąca. Polski rząd ujednolicił jednak wymiary paczek w projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
Przepis zmusi producentów do umieszczania w zbyt dużych paczkach wypełniaczy (będą to np. małe gąbki) lub sprzedaży paczek w połowie pustych. Nie wszystkim się to podoba.
Polska Izba Handlu wraz z instytutem IBRIS przeprowadziła badania, z których wynika, że — w opinii 7 na 10 respondentów — rząd, na wzór innych krajów członkowskich, powinien pozwolić na dalszą sprzedaż papierosów w cienkich opakowaniach (w takich są sprzedawane papierosy slim).
Co więcej, aż 85 proc. ankietowanych za nieuczciwe wobec konsumenta uważa sprzedawanie cienkich papierosów w większych opakowaniach. A to właśnie po nich palacz poznaje, co kupuje. Dzisiaj producenci nie mogą na opakowaniach używać żadnych informacji, także tych o formacie slim.
I tu zaczyna się dylemat. To wielka gałąź przemysłu, w której pracują setki tysięcy osób, a np. segment papierosów cienkich generuje rocznie 6,5 miliarda złotych wpływów do budżetu z tytułu akcyzy i VAT. Jesteśmy jednym z większych rynków i choć w latach 2010-2015 sprzedaż legalnych papierosów zmalała o 30 proc., to już w 2016 roku branża odnotowała wzrost. Sprzedano ponad 30 mld sztuk. Według sondaży CBOS papierosy pali 31 proc. dorosłych Polaków, czyli co najmniej kilka milionów osób. Tyle że palenie powoduje wydawanie miliardów dolarów na profilaktykę i leczenie palaczy. Rynek się zmienia, a za kilkanaście lat papierosy znikną. Przynajmniej w dzisiejszej formie. Najwięksi producenci papierosów potwierdzają zresztą, że era papierosów dobiega końca. Palacze nie znikną jednak raptownie. A na pewno — jak mówią — nie przez takie akcje.
A co, jeśli ktoś powie, że papier i tak trafi do recyklingu? — To niech ten ktoś zobaczy, ile paczek po papierosach leży na chodnikach — odpowiada Grzybowski. — Pomijam kwestię, że taka paczka zajmie więcej miejsca w kieszeni. Takie akcje nie mają w ogóle sensu. Nie odstraszyły mnie też drastyczne zdjęcia na paczkach. Palę do dzisiaj. Jedyny powód, dla którego rzucę? Jeżeli moja przyszła żona zajdzie w ciążę.
Pan Maciej przyznaje, że palaczy ubywa. Ale raczej nie przez kampanie Unii Europejskiej.
Na całym świecie nadal jest ponad miliard palaczy. Wartość branży? 770 miliardów dolarów. Skoro czeka nas koniec ery papierosów, to czy faktycznie zastąpi je e-papieros? Elektroniczne spalanie nikotyny to intratny biznes, który od 2005 roku wzrósł z 50 mln dolarów do 7,5 miliarda w 2016. Ale Unia Europejska znowu zahamowała sprzedaż przez stwierdzenie o ich niewiele mniejszej szkodliwości dla zdrowia. Zainwestowano więc w HNB od heat-not-burn (podgrzewaj, nie spalaj — red.). Do specjalnego urządzenia trafiają wkłady z tytoniem. Jest podgrzewany do odpowiedniej temperatury, a nie spalany, co, według producentów, ma być mniej szkodliwe.
PJ
Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
spoko #2494121 | 83.21.*.* 30 kwi 2018 08:10
a jak przyszła żona zajdzie z sąsiadem to Przemuś rzuci palenie ?
Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz
naprawdę chcą walczyć? #2494097 | 89.228.*.* 30 kwi 2018 07:47
to niech zlikwidują przemysł tytoniowy
Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz
PalmFace #2494089 | 83.12.*.* 30 kwi 2018 07:39
1,9mln za kilometr scieżki rowerowej.... Brawo Wy!
Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz
FF #2494081 | 88.156.*.* 30 kwi 2018 06:37
dziwne papieros i palacze przeszkadzają ale nie odurzają jak alkohol ja wiem że to śmierdzi i nie którym nie pasuję bo sam palę ale wolę zapalić niż napić się i stać pod sklepem pijany zaczepiać ludzi to was nie denerwuję i jakoś z alkoholem nie robią takich rzeczy
Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz
powietrzne jedzenie #2494054 | 82.139.*.* 29 kwi 2018 23:19
Ależ puste w połowie opakowania to przecież w Polsce norma. Kupuję jogurt a tam zapełnione 2/3 kubka. Żeby było ciekawiej na dole ten kubek jest wąziutki a na górze szeroki. Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, że to służy do zmylenia klienta, który patrzy na opakowanie z góry i myśli, że kupuje wielkie opakowanie :) Niestety pełne tylko na dole a na górze powietrze. Widzieliście kiedyś jogurt z kubkiem szerokim na dole a węższym u góry? Ja też nie. Kupuję w biedronie pierogi, opakowanie wielgaśne ale zapełnione w połowie!!! Tam gdzie na opakowaniu jest transparentne okienko widać ładne pierogi,a tam gdzie widok zasłaniają rysunki i napisy jest... powietrze :) Ta sama biedrona i tamtejsze rogale: było spoko przez jakiś czas aż w końcu producent wymyślił, że trzeba pokombinować i zamiast ciasta jest tam powietrze! "Łamiesz" tego gumowo-powietrznego rogala wpół a w przekroju pokazuje się okrągła skórka i pusta przestrzeń! Płacisz za rogala nie za wagę a powietrze zamiast ciasta to czysty zysk dla sprytnego piekarza. Siostra kiedyś kupiła ciastka. Opakowanie kartonowe a w nim opakowanie w foremce i folii. Po otwarciu kartonu wyszło, że zapełniają ciastkami 2/3 opakowania, reszta powietrze. Klient kupuje je wzrokiem jako duże kartonowe opakowanie bo kogo obchodzi ile to wszystko ma gram. Zdziwienie i rozczarowanie dopiero w domu. O wszelakich bombonierkach można by się rozpisywać do upadłego: opakowanie pół metra na 40 cm a w środku poza formą ledwie... 10 czekoladek, które zmieściłyby się w opakowaniu 20/10 cm. Ale kto by wtedy kupił takie biedne, małe pudełko skoro obok 3x większe choć do zjedzenia jest tyle samo w obu?
Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)