Dlaczego mężczyźni żyją krócej?

2018-05-02 07:00:00 (ost. akt: 2018-05-26 13:29:18)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kobiety żyją dłużej niż mężczyźni. Czy dlatego, że tak zaplanowała Natura, czy dlatego, że mają więcej czasu i mniej stresów? Pytamy o to lekarkę, polityczkę, ekonomistę i biologa. 

Z danych GUS z 2016 roku wynika, że w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 73,9 lat, natomiast kobiety 81,9 lat. Dłużej żyją mężczyźni w miastach niż na wsi. W przypadku kobiet średnia długość życia jest taka sama. 
— Kobiety żyją dłużej, bo chronią je estrogeny, żeńskie hormony — tłumaczy dr Maria Ołdziejewska.

— Pomagają w utrzymaniu prawidłowego krążenia i ciśnienia. Zmniejszają podatność kobiet na zawały. Przed menopauzą zdarzają im się rzadko. Poza tym kobiety piją mnie alkoholu, palą mniej papierosów. Mają dzieci, co pozytywnie na nie wpływa w sensie emocjonalnym. Muszą być spokojniejsze, łagodniejsze i bardziej wyrozumiałe. W kobietach jest chyba mniej złości, a spokój wewnętrzny wydłuża życie. Mają do końca życia obowiązki, a to wydłuża sprawność intelektualną i fizyczną. 

Zdaniem dr Waldemara Kozłowskiego, ekonomisty z UWM, kobiety żyją dłużej, bo mają więcej czasu i mniej stresujące życie niż mężczyźni. —Skupiają się na rodzinie, na wychowaniu dzieci i prowadzeniu domu — mówi Kozłowski. — Natomiast mężczyźni odpowiadają za utrzymanie, za kredyty i poważne wydatki. 
Kobiety, twierdzi Kozłowski, lepiej od mężczyzn dbają o zdrowie.

— Częściej chodzą do lekarzy — wyjaśnia. — To widać w wydatkach ZUS, z których 2/3 przypada na panie właśnie. Prowadzą inny styl życia. Troszczą się o dietę i kondycję, chodzą do kosmetyczki.


Ekonomista przyznaje jednak, że kobiety są bardziej uważne (widzą krzywo wiszącą firankę, na co ja w ogóle nie zwracam uwagi — podkreśla) i rozważne. — Lubią dopytać i wiedzieć na czym stoją — dodaje. — Do życia podchodzą realistycznie. Mężczyźni są strategami i wydaje im się, ze sprostają wszelkim trudnościom.


Ewa Cichocka z Czerwonego Tulipana z dr Kozłowskim zgadza się w jednym. — Kobiety nie boją się badań lekarskich — mówi. — Umieją słuchać swego ciała i nie czekają, aż zacznie dziać się coś złego. Śmieją się i płaczą, uwalniając emocje. Mówi się, że dużo gadamy. To prawda, ale dzięki temu wywalamy z siebie to, co złe.

Danuta Ciborowska, była posłanka i obecna radna dodaje, że na dłuższe życie kobiet ma trwająca całe życie aktywność — od wychowywania dzieci, przez pracę zawodową, do realizacji różnych własnych celów. — Kobiety mają ich więcej niż mężczyźni i chcą osiągnąć więcej — opowiada. — Organizm żyjący na wysokich obrotach jest wytrenowany. A polityka? Żeby ją uprawiać trzeba mieć odporność. Ale organizm przystosowuje nawet do tego. 


Wzorem dla Danuty Ciborowskiej są profesorowie — tacy, którzy są aktywni nawet w wieku 85 lat.


Prof. Zbigniewowi Endlerowi, biologowi brakuje do tego wieku jeszcze wiele lat, nie brakuje mu natomiast aktywności. Jak to jest z kobietami? — Muszą być silniejsze i bardziej odporne, na przykład na ból niż mężczyźni — podkreśla. — Tak je ukształtowała ewolucja. Kobiety inaczej „spalają się w nerwach” — wybuchają i szybko uspokajają. Mężczyźni tłumią w sobie emocje — adrenalina niszczy tętnice, a skoki ciśnienia potrafią zabić.


Profesor podkreśla zgubny wpływu używek na długość życia. Poza tym mężczyźni nie umieją znosić niepowodzeń — załamują się. A kobiety? — Rozładowują napięcia poprzez więzi z innymi ludźmi, poprzez przytulanie, ale też codzienne krzątanie się, które narzuca dyscyplinę — odpowiada prof. Endler. — Zawsze jest potrzebny psychiczny wentyl.


Średnio 86 lat żyją Europejki w Hiszpanii i Francji (najdłużej).
Średnio 81 lat (najdłużej) żyją mężczyźni w Islandii, Lichtensteinie i Szwajcarii
Według Eurostatu (dane z 2015 roku)

Ciekawe liczby:

Zobacz Strefę 3 M: kliknij TUTAJ


Komentarze (20) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kuba #2665863 | 89.65.*.* 19 sty 2019 18:31

  wcale to wszystko nie prawda!, wszystko zależy od dbania o zdrowie!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. janusz #2501508 | 81.190.*.* 14 maj 2018 18:53

  a co ma do tego chodzenie do kosmetyczki????????????????????????????? /kto wytłumaczy????????????????????????????? ???/tylko normalni. wsiom dzienkujem

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Rebel #2501382 | 192.38.*.* 14 maj 2018 15:28

  Dlaczego kobiety zyja dluzej....? Bo nie maja zon.....

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. Stary sfrustrowany dziad #2500383 | 37.47.*.* 13 maj 2018 00:32

  Kiedy pomyślę że mógł bym dożyć siedemdziesiąt bądź nawet szescdziesiatki to autentycznie łapie dola tragedia starzy ludzie śmierdzą no może nie wszyscy ale w większości stechlizna i naftalina starość jest gorsza od śmierci w mlodym wieku tego jestem pewny

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Jaśniepan #2496583 | 213.76.*.* 5 maj 2018 23:09

  Waldek, w szachy jeszcze grywasz :)

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (20)