Olsztyńskie potrzeby, czyli co zrobić za 27 milionów złotych?

2018-04-24 07:15:00(ost. akt: 2018-04-23 21:38:44)

Autor zdjęcia: Emil Marecki

Po rozliczeniu ubiegłorocznego budżetu do wykorzystania jest 27 milionów złotych na miejskie inwestycje. Propozycję zmian prezydent chce przedstawić jutro na sesji Rady Miasta. Zapytaliśmy olsztyniaków, co trzeba w mieście zmienić.
Nie 3,5 miliona złotych, a 6 milionów ma zostać przeznaczonych na modernizację stadionu przy al. Piłsudskiego. Wymieniona zostanie murawa, od podstaw zbudowane zostaną system drenażu, zraszacze i ogrzewanie.

— Inwestycja jest kolejnym etapem modernizacji obiektu — przypomina Halina Ciunel, przewodnicząca Rady Miasta. — Wcześniej wybudowane zostało oświetlenie boiska — dodaje.

W miejskiej kasie znalazły się też pieniądze na uruchomienie roweru miejskiego — 350 tys. zł ma pozwolić na jego start jeszcze w tym roku. Za kolejne 100 tys. zł Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie ma zrealizować zadanie na mniejszą skalę na terenie kampusu. Ponad pół miliona ma z kolei trafić do Miejskiego Ośrodka Kultury. Pozwoli to na zakup nagłośnienia i oświetlenia amfiteatru (całkowita wartość tej inwestycji to ok. 3 mln zł) oraz ponad 200 tys. zł na kolejne wydarzenia kulturalne.

Niektórzy jednak chcieliby przeznaczyć pieniądze na inne cele. Krzysztof Kacprzycki, radny SLD, uważa, że 6 mln zł, za które ma zostać zmodernizowana murawa stadionu Stomilu, można wykorzystać inaczej.

Jak pisze radny na facebookowym profilu, to: 2 km chodnika, tysiąc rowerów elektrycznych, 10 tys. posadzonych sporych drzew (powyżej 3 m wysokości, jak tłumaczy radny), trzy autobusy elektryczne czy jeden nowy tramwaj.

Zapytaliśmy olsztyniaków, co by zrobili, gdyby mieli do wykorzystania 27 mln na inwestycje w mieście?

Proponuję utworzenie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy — napisał pan Szymon na naszym profilu na Facebooku. — Przepisy i tak zmuszą miasto do wybudowania ODTJ. Nigdzie w promieniu 160 km nie ma takiego ośrodka, a trzeba pamiętać, że w Olsztynie jest WORD i to też na nim będzie spoczywać wymóg budowy ośrodka. Środków nie potrzeba wiele. ODTJ Pomorze kosztował z całą infrastrukturą około 12,5 mln zł.

Propozycje przedstawił też Mirosław Arczak, olsztyński aktywista rowerowy.

— 1 mln na miasteczko ruchu drogowego przy SP 34, 100 tys. na uruchomienie uchwały Rady Miasta na temat miejskiej Strategii Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. — Modernizacja hali Urania i coś trzeba zrobić ze stadionem, bo wstyd, że piłkarze nie mają własnego boiska. Zamiast tramwajów trzeba dać coś innego, w hali Urania są jakieś koncerty, ale akustyka im w ogóle nie sprzyja — pisze z kolei pani Agata.

A pani Iwona zatroszczyłaby się o miejskie toalety, których... — ...nie ma, a powinny być, i to takie naprawdę z najwyższej półki. Takie, aby wizyta tam była przyjemnością, kojarzyła się z czystością i miłym zapachem.

Nie brakuje też głosów za modernizacją Stadionu Leśnego i przeznaczeniem większych pieniędzy na kulturę i remonty chodników.

Co na to władze miasta? — Dzięki tym pieniądzom możemy zrealizować przynajmniej część postulatów, jakie przy planowaniu tegorocznego budżetu składali mieszkańcy — powiedział kilka dni temu Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. I zapowiedział, że konkrety przedstawi na jutrzejszej sesji.

A lista zadań jest długa. Od wsparcia miejskich jednostek w realizacji najważniejszych działań, po inwestycje wartości kilku milionów złotych. Nie zabraknie też pieniędzy na wkład własny do większych projektów.

Zyskać mają też kierowcy — 300 tys. zł ma trafić na korekty w działaniu sygnalizacji świetlnych na 30 olsztyńskich skrzyżowaniach. Szpital miejski planuje informatyzację placówki, a wkład własny to 900 tys. zł. Poza tym rozstrzygnięte zostaną przetargi na zagospodarowanie zakola Łyny, rewitalizację dawnej zajezdni trolejbusowej i na leśny odcinek Łynostrady.

Trzeba jednak pamiętać, że do realizacji wszystkich propozycji potrzebna jest zgoda Rady Miasta.

pj

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kasę wydać na kampanię wyborczą #2491093 | 213.184.*.* 25 kwi 2018 11:49

  zamiast na budowę Łynostrady od Parku Centralnego na południe miasta

  odpowiedz na ten komentarz

 2. DAW2ID #2490995 | 145.53.*.* 25 kwi 2018 10:04

  ladnie ludzie AZS awansowal do pólfinalu Plusligi a wy im, sie tak odwdzieczacie? na Uranie 10 milionow powinno isc a reszte dzielic! WSTYD!!! stolica wojewodztwa a my nawet porzadnej hali nie mamy!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Mleko #2490977 | 94.254.*.* 25 kwi 2018 09:51

  Nowobaltycka. Latanie dziur na jezdniach

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 4. To są priorytety #2490820 | 37.47.*.* 25 kwi 2018 07:21

  PARKING W CENTRUM $ TOALETY W CENTRUM $ URANIA $

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 5. Kierowca #2490805 | 95.40.*.* 25 kwi 2018 07:03

  Załatać dziury na ulicy Bartąskiej .

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (43)