Włodzimierz Czarzasty: Nie muszę bronić pani Moniki

2018-04-23 13:50:44(ost. akt: 2018-04-23 14:16:29)

Autor zdjęcia: Andrzej Mielnicki

W sobotę (21 kwietnia) odbyła się konwencja wojewódzka SLD. Działacze udzielili absolutorium zarządowi oraz ocenili stan przygotowań do wyborów samorządowych. Gościem konwencji był Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD.
— Sondaże pokazują systematyczny wzrost poparcia dla SLD. Według ostatniego, kwietniowego na Sojusz chce oddać swój głos 9,2 proc. respondentów, to wzrost 1,6 pkt proc. w porównaniu z marcem. Czyżby Polacy zatęsknili za lewicą?
— Myślę, że Polacy zatęsknili za przywróceniem normalności. Wiedzą, że powrót SLD do Sejmu oznacza też, że PiS nie będzie miało większości w Sejmie, nie będzie mogło rządzić samodzielnie. A wzrost naszych notowań wynika po pierwsze z pracy, którą wykonujemy w powiatach i miastach, pracy naszych radnych i prezydentów miast. A więc tej pracy, którą będąc w Sejmie nie za bardzo dostrzegaliśmy, bo tak byliśmy zafascynowani rządzeniem. Po drugie, z decyzji, które w ostatnim czasie podjął PiS. A po trzecie wreszcie, z marności opozycji parlamentarnej.

— Otóż to, czy wzrost waszych notowań to nie jest właśnie głównie wynik słabości opozycji, która nie potrafi zbudować silnej alternatywy dla PiS?
— Jak powiedziałem, jest to wynik kilku przyczyn, w tym również marnej opozycji parlamentarnej. Bo ta, choć ma dostęp non stop do mediów, nie jest w stanie przedstawić programu, który byłby interesujący. Nie jest w stanie obronić tego programu. A taki atak bez przerwy na PiS pod tytułem "PiS jest zły" ludzi nie przekonuje. Bo zły PiS proponuje rozwiązania socjalne, które wielu ludzi akceptuje.

— Zatem jest klimat dla lewicy?
— Moim zdaniem jest klimat dla rozsądnych, niearoganckich ludzi, którzy dostali po tyłku ze względu na własną głupotę, mówię tu o SLD, a głównie jej władzach, i którzy mają do wszystkiego w tej chwili dystans. Czy jest to klimat dla lewicy? Myślę, że dla wszystkich, tylko nie zawsze lewica umie ten klimat obrócić na dobre notowania.

— Przed nami wybory samorządowe, które są skrojone pod SLD, bo macie i pieniądze i struktury. Czy pójdziecie do nich w koalicji, czy osobno?
— Jeśli chodzi o struktury to jest to prawda, bo poza nami takie struktury mają tylko PSL, PiS i PO. A gdy chodzi o pieniądze, to proszę pamiętać, że mamy takie same środki finansowe, jak choćby Partia Razem. Jeżeli chodzi o sejmiki, to do wyborów idziemy w koalicji SLD Lewica Razem, a więc m.in. z Unią Pracy, PPS, OPZZ, Stowarzyszeniem Dom Wszystkich Polska, Inicjatywą Feministyczną, Stowarzyszeniem Ordynacka. I z wieloma innymi partnerami, z którymi dwa lata temu przygotowaliśmy Kongres Lewicy. Towarzystwo jest to samo, partie są te same, partie lewicowe. Nie idzie z nami Partia Razem. Proponowaliśmy im współpracę, ale propozycja została odrzucona. Każdy ma prawo do swojej drogi.

— Wystawicie swojego kandydata w wyborach prezydenckich w Olsztynie?

Dobrze, że padło to pytanie. Ja nie nazywam się Grzegorz Schetyna. Poważnie traktuję społeczeństwo obywatelskie, struktury SLD i obywateli. Nie przywożę w teczce żadnego kandydata na prezydenta. Specjalizuje się w tym Schetyna, który do Wrocławia przywiózł już dwoje kandydatów, a słyszałem, że kupił sobie już trzecią teczkę. O tym, kto w Olsztynie będzie naszym kandydatem, zdecydują olsztyńskie struktury Sojuszu.

Włodzimierz Czarzasty:

— Waszym autem jest też lojalny elektorat, ale ten może się nieco pogubić czytając wywiad, w którym, Monika Jaruzelska opowiada co myśli o aborcji czy religii w szkołach. A córka generała chce startować z list SLD.
— Niech pan wierzy w nasz elektorat, tak jak ja w niego wierzę. Pani Monika Jaruzelska wystąpiła w obronie 150 tys. oficerów, bo władze PiS chciały tym ludziom zabrać prawa nabyte, chciały ich zdegradować. Tylko dlatego, że byli oficerami do 1990 roku. Pani Jaruzelska stanęła na czele grupy, która powiedziała stanowczo nie, w wyniku czego, a także pracy stowarzyszenia żołnierzy, prezydent Duda zawetował tę ustawę. A jeśli chodzi o ten wywiad to mam wątpliwości, co do sposobu jego przeprowadzenia i braku autoryzacji.

— Wspomniał pan o błędach władz SLD. Kiedy więc pozbędziecie się balastu, jakim jest dziś dla Sojuszu Leszek Miller?
— Każda partia ma swoją tożsamość. Przyszły takie czasy w SLD, że nie usłyszy pan od lidera SLD złego słowa na temat kogokolwiek z SLD.

— Partyjna lojalność?
— Normalna lojalność. Lojalność to jest lojalność. Jedne decyzje były rozsądne, drugie nie. W tej chwili jesteśmy jedną ekipą i będę bronił każdego premiera, który wywodził się z SLD.

— A będzie pan bronił Moniki Jaruzelskiej, żeby była waszą kandydatką w wyborach?
— Nie muszę jej bronić, bo nikt jej nie atakuje. A pani Monika Jaruzelska, jeżeli ma bronić, a chce bronić oficerów przed zakusami ich degradacji, to najlepiej będzie ich broniła w Sejmie. W związku z tym będzie startowała z list SLD.

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pwo #2494831 | 88.156.*.* 1 maj 2018 18:41

  SLD musi mieć twarz takich ludzi jak Biedroń czy Nowacka, Miller i reszta mieli swój czas wprowadzili Polskę do UE i to jest ich największy sukces, ale teraz potrzebna jest zmiana pokoleniowa, ja sam jestem wdzięczny SLD że po trudnych negocjacjach od 2004 roku jesteśmy w UE,gdyby rządził wtedy PiS zobaczylibyśmy ją jak świnia siodło.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. REK #2491670 | 80.53.*.* 26 kwi 2018 09:13

  Zatracili się oddając kościołowi nieruchomości które tylko zechciał. Dlaczego oddano piękną zabytkową willę przy ul. Kościuszki skrzyż. z Niepodległości albo budynek na Pieniężnego po Restauracji "Pod Żaglami". Siedzą tam teraz pojedyncze dziady w czarnych sukienkach. Społeczeństwo korzystało z tych obiektów a teraz stoją puste. W pałacyku było przedszkole tak bardzo teraz potrzebne. To jest skandal.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. bierut #2491212 | 83.9.*.* 25 kwi 2018 15:09

   czerwone świnie

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)