Nowy pasterz w archidiecezji

2018-04-18 19:08:49(ost. akt: 2018-04-19 10:46:54)
Ks. dr Janusz Ostrowski, nowy biskup pomocniczy

Ks. dr Janusz Ostrowski, nowy biskup pomocniczy

Autor zdjęcia: Archidiecezja warmińska

W sobotę o godz. 11 w katedrze święcenia biskupie przyjmie nominat ks. Janusz Ostrowski. Mszę odprawi ks. abp Józef Górzyński. Ksiądz Ostrowski zostanie biskupem pomocniczym.

Papież Franciszek mianował ks. dr Janusza Ostrowskiego nowym biskupem pomocniczym archidiecezji warmińskiej 27 lutego i przydzielił mu stolicę tytularną Caltadria w Algierii. To diecezja, której początki sięgają V wieku.


Liturgia święceń biskupich ks. Ostrowskiego rozpocznie się w sobotę o godz. 11 w olsztyńskiej katedrze. Poprowadzi ją ks. abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Ks. Janusz Ostrowski urodził się 16 listopada 1964 roku w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1991 roku z rąk abp. Edmunda Piszcza. Pracował w parafii św. Katarzyny w Braniewie. Rozpoczął studia z prawa kanonicznego w Papieskim Uniwersytecie Laterańskim w Rzymie, które ukończył z doktoratem w 1997 roku. W 1999 roku wyjechał do pracy misyjnej do Afryki. Do 2006 roku był misjonarzem w Togo. 
Po powrocie do Polski kontynuował pracę jako wikariusz w parafii św. Wojciecha w Olsztynie oraz jako sędzia Sądu Biskupiego. Był też postulatorem diecezjalnym procesów beatyfikacyjnych tzw. męczenników warmińskich z czasów II wojny światowej. W 2009 roku ks. Ostrowski został wiceoficjałem Trybunału Warmińskiego. Równocześnie rozpoczął pracę na UWM jako adiunkt na kierunku prawo kanoniczne.

Ostatnio liturgia święceń biskupich w naszej archidiecezji odbyła się 24 lata temu — mówił ks. infułat Jan Górny na wczorajszej konferencji prasowej. — Wtedy święcenia otrzymał ks. Jacek Jezierski, obecnie biskup elbląski. Wcześniej w 1982 roku wyświęcony został ks. Wojciech Ziemba, dzisiaj arcybiskup senior.


— Są trzy stopnie kapłaństwa — diakon, prezbiter i najwyższy: biskup — wyliczał ks. Górny. — Biskupi są następcami apostołów, którzy przez nałożenie rąk przekazali im dary Ducha Św. Sukcesja apostolska jest przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Podczas sobotniej liturgii po odczytaniu Ewangelii i hymnie do Ducha Św. ks. Mirosław Hulecki i ks. Roman Lompa przyprowadzą i przedstawią ks. Ostrowskiego. Potem będzie odczytana bulla nominacyjna od papieża Franciszka. Ks. Ostrowski złoży przyrzeczenie, w którym zapewni, że będzie nieustannie i wiernie głosił Ewangelię, że będzie posłuszny papieżowi, że będzie troszczył się o lud Boży, że będzie przystępny i miłosierny dla ubogich, przybyszów i wszystkich potrzebujących oraz, że będzie nienagannie pełnił urząd posługiwania najwyższego kapłaństwa.


Po przyrzeczeniu biskup nominat będzie leżał krzyżem przed ołtarzem, a zgromadzeni odmówią Litanię do wszystkich świętych. Potem ks. abp Górzyński jako pierwszy położy ręce na głowie księdza elekta, po nim zrobią to pozostali biskupi i odmówią modlitwę święceń. 
— Ks. Ostrowski, już wtedy biskup, zostanie namaszczony przez arcybiskupa olejem Krzyżma Świętego — tłumaczył ks. Górny. — Otrzyma księgę Ewangelii, pierścień, mitrę oraz pastorał.
W końcowej części uroczystości ks. biskup Ostrowski udzieli błogosławieństwa wiernym zgromadzonym w kościele. 
Ks. Górny podkreśla, że rola biskupa jest bardzo ważna. — Bez niego nie ma kościoła, nawet jeżeli wspólnota wiernych jest bardzo liczna — mówił.


Dodajmy, że ksiądz nominat Ostrowski jako zawołanie biskupie przyjął słowa: — „Jesu in Te confido” czyli „Jezu ufam Tobie”. To słowa modlitwy, którą zalecił Jezus św. Faustynie, propagatorce kultu Miłosierdzia Bożego.

Na herbie biskupa nominata znajduje się biały wizerunek Dobrego Pasterza, najstarsze wyobrażenie Jezusa Miłosiernego. Jego podstawą jest pochodząca z przełomu III i IV wieku figura długowłosego młodzieńca z owieczką na ramionach, przechowywana w Muzeach Watykańskich.

Rzymskie pochodzenie rzeźby ma przypominać także o związkach Kościoła katolickiego na Warmii z Rzymem. — Obraz Dobrego Pasterza jest też przypomnieniem o potrzebie budowania mostów jedności — napisał ks. dr Szymon Tracz z Krakowa, autor opracowania poświęconego treściom ideowym herbu biskupa Ostrowskiego.

Święcenia odbędą się w przeddzień IV Niedzieli Wielkanocnej — w tradycji kościoła nazywanej Niedzielą Dobrego Pasterza.

mzg