Dzięki reakcji pracownic banku, 68-letnia mieszkanka Iławy nie straciła oszczędności życia
2018-04-18 12:40:43(ost. akt: 2018-04-18 13:43:26)
Podziękowania od komendanta powiatowego policji w Iławie mł. insp. Roberta Mikusika z rąk zastępcy komendanta nadkom. Rafała Żubertowskiego otrzymały dwie pracownice iławskiego Banku Spółdzielczego. Dzięki ich szybkiej reakcji i działaniom policjantów 68-letnia mieszkanka Iławy nie straciła oszczędności życia.
Coraz więcej osób ma świadomość tego, w jaki sposób działają sprawcy oszustw i jak nie stać się ich ofiarą. Należy jednak pamiętać, że przestępcy modyfikują swoje działania. W ostatnim czasie kilku mieszkańców Iławy odebrało telefon od oszusta, który usiłował wyłudzić pieniądze na tzw. „policjanta” bądź „wnuczka”.
— Do 68-letniej kobiety zadzwonił oszust podający się za policjanta. Mężczyzna poinformował ją, że jej konto bankowe przejęli hakerzy i jej pieniądze są zagrożone. Dodał, że o wszystkim wiedzą iławscy policjanci — mówi mł. asp. Joanna Kwiatkowska, rzeczniczka prasowa iławskiej policji.
Podczas rozmowy mężczyzna dodał, że w celu weryfikacji jego osoby kobieta ma nie odkładać słuchawki i wykręcić numer 112. Wyjaśnił także, że osoba, która odbierze telefon, potwierdzi jego tożsamość. W rzeczywistości, ofiara rozmawiała zapewne z przestępcą lub jego wspólnikiem, który oczywiście potwierdził tożsamość "policjanta".
Następnie kobieta miała pójść do banku i założyć nowe konto. Tak też zrobiła. Zaniepokoiło to pracownicę banku, która o tym fakcie poinformowała swoją kierowniczkę, a ta natychmiast wezwała policjantów.
— Przypominamy, że prawdziwi policjanci w rozmowie telefonicznej nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach i nigdy też nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Pamiętajmy, że jeżeli cokolwiek nas zaniepokoi podczas podobnej rozmowy telefonicznej, rozmówca będzie natrętny, dociekliwy co do ilości środków, którymi dysponujemy, natychmiast należy powiadomić policję. W żadnym wypadku nie należy pochopnie przekazywać żadnych pieniędzy. To może uchronić nas przed utratą oszczędności całego życia — tłumaczy Joanna Kwiatkowska.
Zastępca komendanta powiatowego policji w Iławie nadkom. Rafał Żubertowski podkreślił, że gdyby nie szybka i zdecydowana reakcja pracownicy banku, kobieta oddałaby pieniądze przestępcom. W związku z tym wręczył od komendanta powiatowego policji w Iławie mł. insp. Roberta Mikusika podziękowania i nagrody rzeczowe pracownicom banku dodając, że pracownicy banku w ubiegłym roku uczestniczyli w spotkaniu szkoleniowym: "Wspólnie przeciwko oszustwom na tzw. "wnuczka" oraz "policjanta"" zorganizowanym przez Komendę Wojewódzką Policji w Olsztynie oraz Komendę Powiatową Policji w Iławie. Jak widać, okazało się ono bardzo przydatne.
red
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława
ilawa@gazetaolsztynska.pl
źródło: KPP Iława
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Panie komendancie #2486648 | 212.160.*.* 18 kwi 2018 16:55
a jak się mają sprawy dot. podwładnego, który spowodował (po pijaku) kolizję i uciekł z miejsca wypadku? Brawo Policja z Iławy ;)
Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz