My jesteśmy jedną drużyną

2018-04-16 10:06:54(ost. akt: 2018-04-16 11:02:49)
Ochotnicy z OSP Nowakowo zawsze są gotowi do akcji

Ochotnicy z OSP Nowakowo zawsze są gotowi do akcji

Autor zdjęcia: Źródło: OSP Nowakowo\ Facebook

Jeszcze tylko przez dwa tygodnie można oddać swój głos na druhów z regionu! Wybieramy Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną! Kto zdobędzie ten tytuł? To zależy od Państwa! O ten zaszczytny tytuł walczy m.in. OSP Nowakowo.
Marcin Olewnik, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowakowie (gmina Elbląg) ze szczegółami pamięta swoje pierwsze akcje, do których wyjeżdżał. Wiadomo: adrenalina i emocje. Od 15 lat jest zawodowym strażakiem. Po latach emocje są już mniejsze, a do drastycznych widoków można się już przyzwyczaić. Choć do dziś pan Marcin ma w pamięci spalone ciała na jachcie.

— To było trzy lata temu. Ja już do takich widoków byłem przyzwyczajony. Ale dla moich ludzi to było wyzwanie. Zaopiekowaliśmy się tymi zwęglonymi ciałami, bo to wciąż byli ludzie. Przykryliśmy kocami. To było budujące, że moi ochotnicy tak potrafili się zachować — wspomina.

W OSP Nowakowo jest cały przekrój społeczeństwa. — Na co dzień druhowie mają swoje życie, swoje zajęcia. Muszą przecież z czegoś żyć — tłumaczy. — A ludzie tego nie rozumieją. My i tak rzucamy wszystko, żeby jechać na wezwanie.

Zdaniem pana Marcina mieszkańcy wsi nie doceniają ochotników. — Często słyszymy pretensje. My nie czekamy w remizach na wezwanie, mamy swoją pracę i rodzinę. Docieramy najszybciej, jak możemy — opowiada.

Jego marzeniem jest, żeby państwo zaopiekowało się druhami i wynagrodziło codzienny trud. — Chociażby ulgi od podatku — proponuje. — Ochotnicy często są tak dobrze wyszkoleni, jak zawodowi strażacy.

W OSP Nowakowo działa 25 druhów. Mają wsparcie żon i partnerek, zwłaszcza przy organizowaniu lokalnych imprez. Jednostka walczy o tytuł Najpopularniejszej Ochotniczej Straży Pożarnej w regionie. Do naszego konkursu pan Marcin jednak podchodzi z dystansem.
— Wszystkie jednostki powinny zająć pierwsze miejsce. My jesteśmy jedną drużyną, jesteśmy razem! — podkreśla.

Od czterech lat jednostka może się cieszyć nową remizą. Ochotnicy są bardzo aktywni w mediach społecznościowych. Na Facebooku informują o wszystkich swoich akcjach i inicjatywach. Zachęcają też do przestrzegania bezpieczeństwa. „Zaczął się sezon, a razem z nim wyjazdy do palącej się trzciny. Prosimy o rozwagę, niewyrzucanie niedopałków papierosów, niepodpalanie traw, w których żyją zwierzątka. To jest ich dom”— apelują.
Udowadniają, że są nie tylko od gaszenia pożarów i wyjazdów do wypadków, ale także do zadań specjalnych.

„Otrzymaliśmy nietypowe zgłoszenie, że na Kępie Rybackiej na rzece Nogat znajduje się „chory”, przymarznięty do lodu łabędź. Nie miał możliwości ruchów o własnych siłach. Na miejsce wyjechali wezwani strażacy z saniami lodowymi. Do zadań strażaków należało wyciągnięcie łabędzia i przekazanie go pod opiekę specjalisty” — opisują.

Przypominamy, że głosowanie na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną potrwa do 1 maja. W każdym powiecie wyłonimy po trzy najpopularniejsze jednostki. Najpopularniejsze OSP na poziomie wojewódzkim wybierzemy w dwóch kategoriach. Pierwszą stworzyliśmy dla jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą dla drużyn, których w tym systemie nie ma.

Dodatkowo strażacy ochotnicy będą rywalizowali w dwóch kategoriach: Najpopularniejszej Kobiecej Drużyny Pożarniczej i Najpopularniejszej Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Głosowanie polega na wysłaniu sms-a pod przypisany numer, z ustaloną treścią zamieszczoną w cudzysłowie zgodnie z danym powiatem. X to numer porządkowy przypisany konkretnej OSP z listy danego powiatu. Koszt jednego sms-a wynosi 1,23 zł brutto.

at


RANKING REGIONALNY: KLIKNIJ tutaj


RANKING: Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze


RANKING: Kobiece Drużyny Pożarnicze


RANKINGI POWIATOWE

Powiat braniewski


Powiat działdowski


Powiat elbląski


Powiat ełcki


Powiat giżycki


Powiat gołdapski


Powiat iławski


Powiat kętrzyński


Powiat lidzbarski


Powiat mrągowski

Powiat nidzicki


Powiat nowomiejski


Powiat olecki


Powiat olsztyński


Powiat ostródzki


Powiat piski


Powiat szczycieński


Powiat węgorzewski