Niebieski 2 kwietnia, czyli Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2018-04-02 16:27:20(ost. akt: 2018-04-02 17:44:53)

Autor zdjęcia: Marta Ankianiec

O autyzmie mówi się, że jest chorobą geniuszy. Czym jest? Zaburzeniem psychorozwojowym objawiającym się między innymi trudnościami w komunikowaniu uczuć i budowaniu relacji z innymi. 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został ustanowiony w 2007 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z inicjatywą wyszli przedstawiciele Kataru.

Tak jak na znak solidarności z osobami z zespołem Downa zakłada się kolorowe skarpetki, tak na znak solidarności z osobami z autyzmem, wiele budynków na całym świecie zostanie dziś podświetlonych na niebiesko.

Typowymi objawami autyzmu są jakościowe zaburzenia interakcji społecznych i zaburzenia w komunikowaniu się. U dzieci z autyzmem obserwuje się także ograniczone, powtarzające się i stereotypowe wzorce zachowania, zainteresowań i aktywności.

Autyzm przybiera różne formy. Jedną z jego odmian jest zespół Aspergera. Obejmuje on przede wszystkim upośledzenie umiejętności społecznych, trudności w akceptowaniu zmian, ograniczoną elastyczność myślenia przy braku upośledzenia umysłowego oraz szczególnie pochłaniające, obsesyjne zainteresowania.
W odróżnieniu od autyzmu głębokiego zaburzenia nie dotyczą rozwoju mowy ani rozwoju poznawczego.

Osoby z zespołem Aspergera często są wybitnymi specjalistami w jakiejś dziedzinie, dlatego ta odmiana autyzmu kojarzona jest z geniuszami.

Poza obchodzonym 2 kwietnia Dniem Świadomości Autyzmu, jest jeszcze jeden dzień szczególny dla osób z autyzmem. Chodzi o Autystyczny Dzień Dumy, który przypada na 18 czerwca. Ten dzień służy do przypomnienia światu, że autyzm nie jest chorobą, lecz odmiennością.

Przypominamy, że 21 kwietnia 2018 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie odbędzie się 2. Edycja Spotkań z Autyzmem.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Agnieszka #2476665 | 91.240.*.* 2 kwi 2018 23:53

    Na zdjęciu budynek Środowiskowego Domu Samopomocy W Olecku, w którym mieści się Centrum Edukacji Specjalnej przy ŚDS w Olecku. Obie instytucje od kilku lat aktywnie włączają się w akcję i świecą się na niebiesko na mapie świata. Brawo!

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz