Coraz więcej osób całkowicie rezygnuje z mięsa, nie tylko w czasie postu

2018-03-28 11:53:10(ost. akt: 2018-03-28 12:25:20)
Jedzenie mięsa często nie jest korzystne dla naszego zdrowia oraz dla egzystencji naszej planety — przekonują Anna Góralska i Monika Derdziak

Jedzenie mięsa często nie jest korzystne dla naszego zdrowia oraz dla egzystencji naszej planety — przekonują Anna Góralska i Monika Derdziak

Autor zdjęcia: Archiwum prywatne

Tradycja chrześcijańska nakazuje w okresie Wielkiego Postu wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Coraz więcej osób porzuca jednak spożywanie mięsa w zupełności. Dlatego powstała idea Wielkanocnego Spotkania Wegetariańskiego.
Przez wiele stuleci mięso uchodziło w naszej kulturze za rarytas. Mało kto mógł sobie pozwolić na codzienne spożywanie tego drogiego specjału. Praktykowanie wielkiego postu miało więc z jednej strony służyć uczczeniu śmierci Chrystusa, która przyniosła nam zbawienie, z drugiej zaś temu, aby zaoszczędzone dzięki praktykom pokutnym środki materialne przekazać tym, którzy najbardziej ich potrzebują.


Założyłyśmy grupę lokalną Fundacji Viva! w Olsztynie widząc potrzebę pracy nad zmianą świadomości tzw. masowego konsumenta — mówi Anna Góralska. — Czy wiedzą państwo, że każdego roku marnuje się w Polsce tyle jedzenia, że można by wypełnić nim 200000 wagonów kolejowych? A 30 proc. tego jedzenia to mięso. Ile tysięcy zwierząt ginie zatem wyłącznie po to, by potem skończyć na śmietniku? Według szacunków naszej fundacji z 70 miliardów zwierząt zabijanych rocznie w celach konsumpcyjnych wyrzuca się „do kosza” ponad 11 600 milionów kurczaków, 270 milionów sztuk świń i 59 milionów sztuk bydła — wylicza Góralska. 

— Poza tym masowa produkcja mięsa powoduje ogromne zanieczyszczenie środowiska — dodaje Monika Derdziak. — Zakłady przemysłowej hodowli zwierząt to miejsca, w których całkowicie pozbawia się, tych naszych „braci mniejszych”, godności. Są traktowani zupełnie przedmiotowo, jak towar w magazynie. I, tak jak towar, upchani w ciasnych klatkach bez możliwości ruchu.

Codzienna praca fundacji to monitorowanie stanu przestrzegania prawa w stosunku do zwierząt oraz interwencje w przypadku drastycznego naruszania przez niektórych gospodarzy przepisów w tym zakresie. Jednak świąteczne śniadanie wegetariańskie to przede wszystkim spotkanie przyjaciół, którzy chcą wspólnie uczcić odwieczną wielkanocną tradycję nie przykładając ręki do opisanych powyżej zwyczajów żywieniowych, niekorzystnych dla całej planety.
— Niestety, prawdziwy koszt wyprodukowania 1 kg mięsa jest wielokrotnie wyższy i ponoszony w wielu wymiarach przez nas wszystkich — kontynuuje Monika Derdziak. — Dzisiejsze społeczeństwo zostawi resztę rachunku do opłacenia przyszłemu pokoleniu. Naszym dzieciom!

Niejedzenie mięsa w okresie Wielkiego Postu jest dzisiaj uważane za wyrzeczenie podejmowane dla uczczenia ofiary Chrystusa. Co jednak z tymi, którzy nie jedzą mięsa przez cały rok?

— Pyta pan o to, czy my pościmy przez cały rok? — uśmiecha się Anna Góralska. — Muszę powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie. Dopiero, kiedy przestałam jeść mięso, odkryłam ile cudownych smaków kryją w sobie różne potrawy. Nie jest to więc żadne wyrzeczenie, a wręcz przeciwnie.

Oczywiście wegetarianki z Fundacji Viva! niedzielne śniadanie świąteczne spędzą na łonie rodziny, dlatego spotykają się dziś (28.03) wieczorem o godz. 19 w gościnnych progach pubu „Vinyl” na Starym Mieście w Olsztynie.
łcp

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Julita #2689838 | 217.99.*.* 28 lut 2019 13:49

  Ja niestety nie potrafię zrezygnować z mięsa, natomiast w dużym stopniu je ograniczam. Staram się jeść chude mięso i wędliny - wszystko ze swojskich wyrobów. Mój ojciec ma sklep masarski, a wszystkie sprzęty kupuje w https://swojskiwyrob.pl/ :)

  odpowiedz na ten komentarz

 2. gotyk #2538906 | 83.8.*.* 18 lip 2018 15:30

  Pokolenie baby boomers żyje na koszt młodych ludzi - starsi nie umieją zrozumieć że mięso nie bierze się ze sklepu ani na galezi nie rosnie. A skażenie środowiska to hodowla przemysłowa zwierząt.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Krzysztof #2504165 | 87.205.*.* 18 maj 2018 15:53

  Każdy powinien mieć możliwość odżywiania się w taki sposób, jaki jest dla niego naprawdę bardzo wygodny. Ja sam od jakiegoś czasu testuję dietę wegetariańską wraz z cateringiem Wygodna Dieta i naprawdę mi on odpowiada. Mam przynajmniej pewność, że podczas przygotowywania dań uwzględnia się brak mięsa i zastępuje się je innymi produktami. ;)

  odpowiedz na ten komentarz

 4. Marek #2472933 | 94.254.*.* 28 mar 2018 19:51

  Ja przestałem jeść mięso 6 lat temu i odżyłem Współczuję wszystkim tym którzy faszerują swoje kiszki indykami spod Barczewa i uważają, że to zdrowe mięso. Przestałem chorować, miałem niedowagę i przytyłem proporcjonalnie. Poza tym to również kwestia etyki i pewnej wrażliwości. Pozdrawiam.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Paweł #2472729 | 46.170.*.* 28 mar 2018 15:37

  A niech jedzą co chcą, na moje życie to absolutnie nie ma żadnego wpływu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)