Kolejne dni wolne w kalendarzu?

2018-03-13 19:18:10(ost. akt: 2018-03-13 17:24:34)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Polacy najchętniej widzieliby w tej roli Wigilię. Wolne od pracy chcielibyśmy też mieć w Wielki Piątek. Jedynie 5 proc. Polaków chciałoby odpoczywać w drugi dzień Zielonych Świątek. Co na to socjolog?
Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. W Polsce święta Wielkanocy są dniami wolnymi od pracy, a w kalendarzu szkolnym jest zaplanowana wiosenna przerwa świąteczna. W dni poprzedzające Wielkanoc, czyli w Wielki Czwartek i w Wielki Piątek pracujemy. Czy chcielibyśmy w przedświąteczny piątek odpoczywać, zamiast iść do pracy? Okazuje się, że...niekoniecznie.

Jedynie 25 proc. Polaków w sondażu Instytutu Badań Społecznych i Rynkowych dla „Rzeczpospolitej" widziałoby Wielki Piątek dniem wolnym od pracy. Z kolei aż 58 proc. ankietowanych najchętniej wolałoby odpoczywać od pracy w Wigilię. Jedynie 5 proc. respondentów drugi dzień Zielonych Świątek (5 proc.)

Pomysły na takie uczczenie każdego z tych dni pojawiły się już w Sejmie. Skąd pomysł wolnego Wielkiego Piątku? Taka propozycja wyszła od prof. Mariana Zembali z PO, byłego ministra zdrowia.

„Dla chrześcijan Wielki Piątek jest kulminacją Bożej miłości do człowieka" — napisał w interpelacji do premiera, dodając, że ten dzień jest wolny w wielu krajach europejskich. Z postulatem w podobnej sprawie wystąpiła sejmowa Komisja ds. Petycji.

Czy wyniki sondażu przeprowadzonego przez IBRiS są zaskakujące? — Boże Narodzenie wydaje się atrakcyjniejsze niż Wielkanoc. A nawet ważniejsze i bardziej popularne, co jest oczywiście odwróceniem porządku — odpowiada dr Stefan Marcinkiewicz, socjolog z UWM. — To święta, przed którymi więcej spraw musimy ogarnąć. I ubrać choinkę, i i kupić prezenty. Chociaż do nas też już przychodzi tradycja zajączka z prezentami i szukania jajeczek w ogrodzie. Jeśli chodzi o pracę, to wielu z nas tylko formalnie ma święta wolne. A ja się zastanawiam, czy nie za dużo tych wolnych dni w kalendarzu...?

Z punktu kościoła katolickiego, które z tych dni: Wigilia czy Wielki Piątek ma większe znaczenie? — Wielki Piątek, bo wtedy nastąpiła śmierć Pana Jezusa na krzyżu. To dzień, który przygotowuje nas do Zmartwychwstania. Nie odprawia się wtedy mszy św., tylko nabożeństwo. Jest czas na adorację krzyża świętego. Wierni całują wtedy ten krzyż i dziękują za miłość, ofiarę i troskę — tłumaczy ks. prałat Marian Matuszek z Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie.

Jednak wyniki sondażu wcale nie dziwią prałata. Dlaczego Wielki Piątek przegrywa z Wigilią? — Ludzie nie lubią śmierci, boją się jej. Wolą adwent z Wigilią i całą jej radością niż Wielki Piątek ze śmiercią. Mimo, że w Boże Narodzenie i w Wielkanoc spotykamy się z rodziną, to ta radość jest jednak inna. A trzeba pamiętać, że w religii te święta łączą się ze sobą. Bez Bożego Narodzenia nie byłoby Zmartwychwstania. Jednak w Wielki Piątek czujemy się jak na pogrzebie, towarzyszy nam smutek.

Mimo że pomysłodawcą jest członek PO, z badań wynika, że wolne w Wielki Piątek woleliby wyborcy prawicy. Ten dzień wskazało 51 proc. wyborców PiS, 43 proc. PSL, 22 proc. Kukiz'15, a 16 proc. sympatyków PO i 6 proc. Nowoczesnej. U wyborców centrowych i liberalnych wyraźnie preferowana jest Wigilia.
PSL postanowiło zadowolić z kolei zwolenników obu opcji, składając projekt o skróceniu czasu pracy do czterech godzin w Wigilię i Wielki Piątek.

Jakie szanse realizacji mają te postulaty? Resort Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uważa, że uczynienie z Wielkiego Piątku dnia wolnego mogłoby prowadzić do zmniejszenia wzrostu gospodarczego i oznaczałoby koszty dla pracodawców.

Propozycję PSL Sejm już odrzucił. Wniosek w tej sprawie złożyły PO i Nowoczesna. Do rozpatrzenia zostaje jeszcze petycja w sprawie Zielonych Świątek. — Wątpię, by parlament się na to zdecydował, skoro niedawno uchwalił ustawę o zakazie handlu w niedzielę — mówi Robert Mamątow z PiS, szef senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.
Zapytaliśmy posłów Warmii i Mazur o zdanie.

— I Wielki Piątek, i Wigilia to dni bardzo ważne — uważa Wojciech Kossakowski z PIS. — Każdy chciałby mieć te dni wolne i je przeżywać. Ale mamy za sobą dopiero pierwszą wolną niedzielę bez handlu. Musimy poczekać i zobaczyć, jak to będzie funkcjonować.

Z kolei Urszula Pasławska, posłanka PSL: — Osobiście uważam, że Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy. Trzeba siebie spytać, co jest ważniejsze? Tradycja czy przesłanki chrześcijańskie?

Poseł Paweł Papke z PO: — Wigilia jest rodzinnym świętem. Migracja przed Bożym Narodzeniem jest większa. Każdy na te święta czeka. Osobiście, gdybym miał wziąć udział w sondażu, to wskazałbym Wigilię na dzień wolny od pracy.

at

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Cichy #2462213 | 83.6.*.* 14 mar 2018 10:41

  A może najlepiej zróbmy okrągły rok jednym wielkim świętem kościelnym i narodowym?!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. zdort #2462000 | 84.129.*.* 14 mar 2018 04:54

  Katolicyzm nie dopusci by swietowac jakis tam Wielki Piatek! Przeciezo ile wazniejsze jest Boze Cialo lub Trzech Kroli,nie wspominajac o Wniebowzieciu Maryj.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. www.skupaut-olsztyn.pl #2461854 | 94.254.*.* 13 mar 2018 20:52

  jak sie tyra duzo,to i odpoczac sie nalezy

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Pan polityk #2461835 | 94.254.*.* 13 mar 2018 20:19

  Stop stop stop !wolne wolnym ale musicie zapierdalac na moje wydatki i fanaberie!

  odpowiedz na ten komentarz