Fizyka? Od zawsze wiedziałam, że to coś dla mnie

2018-03-12 11:13:44(ost. akt: 2018-03-12 11:16:48)
Danuta Kruk

Danuta Kruk

Autor zdjęcia: archiwum UWM

Podczas uroczystości wręczania nominacji profesorskich w pałacu belwederskim - 6 lutego nominację z rąk Prezydenta Polski otrzymała prof. Danuta Kruk z UWM.
Danuta Kruk jest profesorem dopiero od września 2017. Fizykiem od dawna. I nigdy nie myślała o tym by być kimś innym. — Zakochałam się w fizyce już na pierwszej lekcji w szkole podstawowej. Od razu czułam, że to coś dla mnie — opowiada. Od 2011 roku jest pracownikiem Katedry Fizyki Relatywistycznej na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wcześniej wiele lat spędziła w Krakowie na Uniwersytecie Jagielońskim.

Danuta Kruk kieruje pakietami badawczymi w dwóch projektach Horyzont 2020 realizowanych przez konsorcja międzynarodowe mających na celu wykorzystanie magnetycznego rezonansu jądrowego w medycynie, jest wnioskodawcą i koordynatorem międzynarodowego projektu COST zrzeszającego grupy badawcze z 27 krajów; aktualnie kieruje również dwoma projektami krajowymi Narodowego Centrum Nauki. W swoim CV profesor Kruk ma też tytuł Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur roku 2015. Pani profesor jest wspaniałym przykładem na to, że można łączyć karierę naukową z udanym życiem rodzinnym. Jej troje dorosłych już dzieci mieszka w Niemczech. Starsza córka jest informatykiem, syn kończy studia techniczne, a młodsza córka studiuje pielęgniarstwo. Mąż jest również fizykiem, pracuje w Instytucie Technologii w Karlsruhe.

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: kliknij tutaj