Premier Morawiecki zdenerwował "żydowskimi sprawcami" premiera Netanjahu

2018-02-18 10:47:15(ost. akt: 2018-02-18 11:54:08)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Premier Morawiecki nie będzie chyba dobrze wspominał Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Swoją wypowiedzą zaognił bowiem znowu stosunki polsko-izraelskie.
Zaczęło się od pytania amerykańskiego dziennikarza Ronena Bergmana dotyczącego nowelizacji ustawy o IPN. Bergman powiedział, że jego urodzona w Polsce matka przeżyła Holokaust, ale wielu członków jej rodziny zginęło, bo zostali zadenuncjowani na Gestapo przez Polaków. Po czym zapytał: - Gdybym opowiedział jej historię w Polsce, byłbym uznany za przestępcę. Co wy próbujecie zrobić? Dolewacie oliwy do ognia.

- Jest to niezmiernie ważne, aby zrozumieć, że oczywiście nie będzie to karane, nie będzie to postrzegane jako działalność przestępcza, jeśli ktoś powie, że byli polscy sprawcy. Tak jak byli żydowscy sprawcy, tak jak byli rosyjscy sprawcy, czy ukraińscy - nie tylko niemieccy - odpowiedział premier.

Przy czym w niektórych tłumaczeniach zamiast słowa "sprawcy" poda określenie "zbrodniarze".

- Słowa polskiego premiera w Monachium były oburzające. To jest problem niezrozumienia historii i braku wrażliwości na tragedię naszego narodu - oświadczył w odpowiedzi premier Izraela Benjamin Netanjahu.

W sobotę premier Morawiecki złożył kwiaty przy grobach żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ, pochowanych w Monachium. W kontekście napiętych stosunków polsko-izraelskich chyba nie był to najlepszy pomysł, bo część członków tego oddziału współpracowała z Niemcami. Brygada korzystając z "neutralności" niemieckiego wojska wycofała się z obok ustępującego Wehrmachtu.

- Działalność NSZ bez zmian. Wyraźna współpraca z Niemcami i plaga społeczeństwa na skutek stosowania rekwizycji... Notowane są kontakty z Gestapo - tak działalność Brygady scharakteryzował w swoim meldunku ze stycznia 1945 roku Dowódca Okręgu AK Radom.


Czy twoim zdaniem premier odpowiedział właściwie na pytanie amerykańskiego dziennikarza?
Tak
66.67%
Nie
33.33%

Oświadczenie Rzecznika Rządu

Głos Premiera Mateusza Morawieckiego w dyskusji w Monachium w najmniejszym nawet stopniu nie służył negowaniu Holokaustu ani obciążaniu Żydowskich Ofiar jakąkolwiek odpowiedzialnością za niemieckie ludobójstwo.

Przeciwnie – premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie i zdecydowanie sprzeciwiał się zaprzeczaniu niewyobrażalnemu ludobójstwu, jakim była Zagłada europejskich Żydów, jak również wszelkim przejawom antysemityzmu. Często także podkreślał, że strona polska chce szanować żydowską wrażliwość oraz kontynuować dialog z Izraelem i diasporą w duchu prawdy i wzajemnego zaufania.

Słowa wypowiedziane przez Premiera RP należy interpretować jako wezwanie do szczerego mówienia o zbrodniach popełnianych na Żydach – zgodnie z faktami i bez względu na narodowość tego, kto w konkretnym przypadku ich dokonał, brał w nich udział lub się do nich przyczynił. Każdy przypadek musi być oceniany indywidualnie, a żaden pojedynczy akt niegodziwości nie może obciążać odpowiedzialnością całych podbitych i zniewolonych narodów.

Trzeba też podkreślić, iż to zniszczenie, podbój i okupacja Państwa Polskiego przez III Rzeszę Niemiecką były warunkiem eksterminacji narodu żydowskiego. Przed II wojną światową Żydzi Polscy żyli, tworzyli i pracowali na polskiej ziemi przez 800 lat.

Jednocześnie oszczerstwem, z którym należy odważnie i zdecydowanie walczyć, są wszelkie próby zrównywania czy mieszania niemieckich organizatorów i sprawców zbrodni z narodami Ofiar, w szczególności narodem żydowskim, romskim i polskim, które padły ofiarą straszliwych prześladowań i mordów ze strony Niemców.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: PrawyEłk

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jakub #2445528 | 21 lut 2018 17:52

  Podczas gdy trwa bezsensowna wojna po cichu w centrum Warszawy rośnie bez zezwolenia pomnik. Akcja maskująca aż za dobrze się udała i przerosła wszelkie oczekiwania. Sami twórcy są nią zaskoczeni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 2. JJ-23 #2443563 | 37.47.*.* 18 lut 2018 13:13

  P,PREMIERZE DZIEDUJEMY ZA TE SLOWA WYPOWIEDZIANE W ---MONACHJUM--- O TYCH CO MAJA JESZCZE OBIEKCJE A PRZEMOWIENIE P...BYLO '''SUPER'''TAKICH WIECEJ...NIE BYLO JESZCZE TAKIEGO POLITYKA JAKIM JEST PAN...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Henryk, Warmia #2443495 | 37.47.*.* 18 lut 2018 11:44

  Pytanie: Jak dlugo jeszcze Zydzi beda nam, Polakom dyktowac co mamy mowic, jak sie zachowywac i co robic skoro sami sobie nie potrafia poradzic ze soba? Stwierdzenie: Przyszedl czas, zebysmy my - Polacy przestali przepraszac Zydow za winy niepopelnione! Czy Amerykanski dziennikarz nie powinien nazywac sie Smith lub O`Donnel albo Williams? Zawsze musi to byc jakis podstawiony Zydowski Pieniacz Bergman czy jakis inny Bernstein albo Weinstein? Dosc sluchania innych! Nadszedl czas miec wlasne zdanie! Pozdrawiam z Warmii. Szanowny Cenzorze - przestan mi tu pieprzyc, ze nie potrafie przepisac trzech liter, bo moze pisze lepiej od Ciebie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz