Quantcast

Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Ministerstwo Cyfryzacji chce uniknąć problemów. Młodzi kierowcy mogą odetchnąć?

2018-02-14 10:27:08 (ost. akt: 2018-02-14 10:28:13)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Surowsze przepisy w okresie próbnym, ograniczenia prędkości i zielony listek na szybie mogą przesunąć się w czasie. Ministerstwo Cyfryzacji chce uniknąć powtórki niedawnych problemów z CEPIK-iem. Czy młodzi kierowcy mogą odetchnąć?

Przyszli kierowcy, którzy ostatnio tłumnie ruszyli do szkół nauki jazdy, żeby zdać egzamin przed 4 czerwca 2018 roku, na razie mogą odetchnąć z ulgą. „Rzeczpospolita” podała we wtorek, że surowsze przepisy w okresie próbnym i tzw. zielony listek na szybie w najbliższym czasie nie wejdą w życie. Dziennik nieoficjalnie dowiedział się, że Ministerstwo Cyfryzacji „rozważa przesunięcie terminu wejścia w życie rozbudowanej ewidencji kierowców”. Projekt ma być gotowy w marcu.

Jeśli faktycznie tak się stanie, zmiany zostaną odsunięte w czasie już po raz... piąty. Pierwotnie miały wejść w życie w styczniu 2013 roku. Tym razem powodem są złe doświadczenia z wprowadzeniem w listopadzie 2017 rozbudowanej centralnej ewidencji pojazdów CEPiK 2.0. Za problemy z CEPiK-iem przepraszało cztery dni temu Ministerstwo Cyfryzacji, bo system jest wciąż... „w fazie stabilizacji”.

Nie zmienia to jednak faktu, że wszyscy planujący podejście do egzaminu na prawo jazdy i tak muszą przygotować się na zmiany. W tym roku wejdą w życie przepisy, które wprowadzą między innymi dwuletni okres próbny dla młodych kierowców z opcją przedłużenia. W tym czasie kierowca musiałby również odbyć kurs doszkalający. Przez pierwsze osiem miesięcy jeździłby też z naklejką z zielonym listkiem. To nie koniec ograniczeń, bo w tym czasie nie mógłby także podjąć pracy jako kierowca.

Przez pierwsze osiem miesięcy kierowca miałby też indywidualne ograniczenia prędkości. W obszarze zabudowanym — 50 kilometrów na godzinę, bez względu na rodzaj drogi. Poza obszarem zabudowanym 80 kilometrów na godzinę, a na autostradach 100 kilometrów na godzinę.

Okres próbny będzie dla kierowców bardzo ważny, bo w jego trakcie nie będą mogli popełnić więcej niż dwóch wykroczeń drogowych. Jeżeli komuś się to nie uda, okres — decyzją administracyjną — zostanie wydłużony o kolejne dwa lata.
Młody kierowca musi być też przygotowany na dodatkowe wydatki. Nowe przepisy wprowadzą dodatkowe szkolenia. Trzeba będzie je odbyć między czwartym a ósmym miesiącem posiadania prawa jazdy. Szkolenie będzie składało się z godziny jazdy oraz dwóch godzin teorii w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Ma ono kosztować łącznie 300 złotych. Na szczęście nie zmieni się cena kursu i szkolenia.

— Rzeczywiście rozważamy możliwość przesunięcia terminu. Jest jednak za wcześnie, żeby mówić o szczegółach — mówi Karol Manys z biura prasowego Ministerstwa Cyfryzacji. — Nasze rozważania, co chyba nie jest tajemnicą, są efektem tego, co się działo przy wdrożeniu CEPIK w listopadzie. Chcemy tego po prostu uniknąć. Zdarzają się jeszcze pojedyncze sytuacje, gdy niektóre kwestie związane z rejestracją pojazdów nie działają. I mimo że to pojedyncze przypadki, to i tak nie powinny mieć miejsca. Chcemy mieć 100 proc. pewności, że wszystko zadziała. Szczegóły powinny być znane już niedługo.

Samą ideę zmian popiera olsztyński WORD.

— Popieramy kierunek zmian odnoszących się do bezpieczeństwa ruchu drogowego w zakresie młodych kierowców — mówi Marcin Kiwit, egzaminator nadzorujący w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Olsztynie. — Lekcja związana z podstawowymi zagrożeniami i pokazanie kandydatowi na kierowcę plagi, jaką jest przekraczanie prędkości w Polsce, to kierunek słuszny. Jeśli chodzi o formułę wprowadzania tych zmian, to kwestia otwarta. Jeśli chodzi więc o grupę docelową, samą ideę i kierunek zmian, to jesteśmy na „tak”, ale trudno nam komentować tę sytuację dopóki nie ma potwierdzenia z ministerstwa. Mamy świadomość tego, że system musi być przygotowany, ale kwestie techniczne też ciężko nam komentować.

pj

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. www.skupaut-olsztyn.pl #2440119 | 94.254.*.* 14 lut 2018 14:13

  ludzie juz jezdza jak pipy, na krajowce 70 km/h i jeszcze zwalnia do zakretu amlodzi maja jezdzic 80, to zwolnia zeby nie ryzykowac do 60 i jeszcze wieksza masakra bedzie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. kierowca #2439939 | 213.73.*.* 14 lut 2018 11:05

   Jadę sobie w niedzielę ulicą, znak ograniczenie prędkości do 30, bo wyjazd z budowy. Na budowie ani żywej duszy, nikomu nie przyjdzie do głowy, żeby na dni wolne znak zdejmować - ot, typowy ze mnie pirat drogowy, policja tylko czeka na takich jak ja.

   Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. tpd #2439932 | 83.23.*.* 14 lut 2018 10:56

   Szczerze mówiac to niezły burdel sie zrobił ...WORD to kupa stresu i czesto bydlece zachowanie egzaminatora.90 % ? osób nie zalicza egzaminu przez stres ,a to juz patologia jak i fakt ze pieniadze zasilaja bezposrednio konto WORD ,przez co sa naciski do "oblewania".

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. marco #2439924 | 88.156.*.* 14 lut 2018 10:45

    pierwszy

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) ! - + odpowiedz na ten komentarz