Zrewolucjonizowali rynek technologii, ale dzieciom bronią do niego dostępu

2018-02-13 08:29:14 (ost. akt: 2018-02-13 19:29:45)

Autor zdjęcia: Pixabay

O tym, że dzieci są uzależnione od telefonów, słyszymy nie od dziś. Temu problemowi warto się jednak przyjrzeć nieco szerzej. Czy najmłodsi powinni mieć jasno określone granice?
Za ustalaniem granic korzystania z technologii są... jej twórcy. Mieszkańcy Doliny Krzemowej i potentaci biznesu w branży technologicznej nie są często zwolennikami w wychowywaniu dzieci z nieograniczonym dostępem do gadżetów. Po głębszym zastanowieniu takie podejście nie powinno dziwić. Bo kto inny może wiedzieć najwięcej o sile tych produktów i ich wpływie na młodzież? Wystarczy wymienić jednych z najbardziej znanych: Billa Gatesa, założyciela Microsoftu, i Steve'a Jobsa, twórcę Apple.


Co ciekawe, w domu Gatesów nie wolno też używać urządzeń mobilnych przy stole jadalnym, ale takie ograniczenia dotyczą również dorosłych. Dla młodszych wprowadzono tzw. no screen time, czyli zakaz korzystania z jakichkolwiek ekranów. Bill Gates w wywiadzie dla „Mirror” tłumaczył, że to po to, aby dzieci szybciej zasypiały.

Steve Jobs z kolei zakazał używania technologii swojej firmy we własnym domu. W wywiadzie dla „New York Times” ujawnił, że zakazał dzieciom używania iPadów. Tłumaczył to tym, że mogą się łatwo od nich uzależnić.
Jeszcze dalej posunął się Tim Cook, obecny CEO Apple, zaskakując wszystkich swoim niedawnym oświadczeniem. Szef Apple zabrania swojemu bratankowi dołączania do mediów społecznościowych. Przyznał też, że produktów jego firmy nie powinno się używać codziennie. Politykę wolności od technologii wyznaje też Chris Anderson, CEO firmy produkującej drony 3D Robotics. W domu Andersona każde urządzenie technologiczne ma włączoną kontrolę rodzicielską.

Warto jednak pamiętać, że ograniczanie dostępu do technologii w domach potentatów tej branży wygląda nieco inaczej niż u każdego z nas. W posiadłości Billa Gatesa rozmieszczonym na 6000 mkw. nie brakuje najnowszych zdobyczy techniki. Każdy z gości otrzymuje identyfikator, który współpracuje z czujnikami znajdującymi się w całym domu. Goście mogą wybrać temperaturę i oświetlenie zgodnie ze swoimi preferencjami, dzięki czemu ustawienia zmieniają się w miarę, jak odwiedzający przemieszczają się po domu.

— Nowoczesna technologia jest wszechobecna — przypomina dr Stefan Marcinkiewicz, socjolog z UWM. — Wszystko musi być zatem z umiarem, trzeba kontrolować treści, które dziecko ogląda, i czas. Z jednej strony jest pokusa rodzica, który, chcąc mieć spokój, daje mu urządzenie i ma spokój. Wówczas dziecko może korzystać z urządzenia nawet kilka godzin, a to prowadzi do uzależnienia. Problem jest też z treściami audiowizualnymi, bo trzeba rozwijać wyobraźnię, np. poprzez czytanie, a to, co mamy podane na tacy, tej wyobraźni nam tak nie rozwinie. Dziecko uzależnione od technologii nie rozwija umiejętności komunikacji z rówieśnikami, nie buduje zdolności empatycznych. To, że dziecko zbyt dużo siedzi w internecie, może mieć negatywne skutki w relacjach interpersonalnych.


— Od technologii i tak nie uciekniemy — uważa dr Marcinkiewicz. — Lepiej więc, żeby dziecko miało z tym styczność, ale pod kontrolą rodziców. Trzeba się wczytać w nowe badania, bo to, że giganci technologiczni ograniczają dostęp do technologii we własnych domach, niekoniecznie oznacza, że mają absolutną rację. Twórcy czasem nie wiedzą, jakie konsekwencje mają ich wynalazki. Mark Zuckerberg (twórca Facebooka — red.) nie znał do końca konsekwencji rozwoju swojego portalu. Wieszczono rozwój demokracji deliberatywnej, a zamiast tego mamy fake newsy, post prawdę itd.
pj

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. garbusy #2439762 | 86.142.*.* 13 lut 2018 23:18

  podłączone do Matrixa. Nakręcane pajace.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 2. www.skupaut-olsztyn.pl #2439761 | 94.254.*.* 13 lut 2018 23:18

  powinien byc wiek minimalny,przynajmniej 10+

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. ania z purdy #2439658 | 81.190.*.* 13 lut 2018 20:41

  wiem bo em najmondrzejsza z calej gminy i powiaty i wojwewucztwa wasza aniaa z pyurdy

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5

Unia Europejska

GRUPA WM Sp. z o.o. realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach działania 1.5 Dotacje na kapitał obrotowy Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.