Dotacje, czyli bierzmy sprawy w swoje ręce

2018-02-12 07:15:00(ost. akt: 2018-02-11 21:57:15)
Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna

Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna

Autor zdjęcia: archiwum

Rośnie liczba zadań publicznych powierzanych organizacjom pozarządowym. Podstawowym instrumentem powierzania lub wspierania zadań są przyznawane w konkursach dotacje. Mieszkańcy Olsztyna chętnie sięgają po ten rodzaj wsparcia.
Czy olsztyński ratusz chętnie ceduje swoje uprawnienia na obywateli?
— Tylko od początku tego roku rozstrzygnęliśmy ponad 20 konkursów dotacyjnych i niech to będzie odpowiedź na to pytanie — mówi Monika Michniewicz, dyrektor miejskiego Wydziału Zdrowia, Polityki Społecznej i Organizacji Pozarządowych.

Do wzięcia było dofinansowanie m. in. na upowszechnianie aktywności fizycznej, różnego rodzaju szkolenia, likwidację barier transportowych, ochronę dziedzictwa kulturowego czy wypoczynek dzieci w ferie.

— Rosnąca popularność konkursów dotacyjnych świadczy o tym, że nasi mieszkańcy są gotowi brać sprawy w swoje ręce – uważa prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. — To pozytywny przejaw świadczący o tym, że po latach wysiłków wielu środowisk, w tym samorządów lokalnych, konstytuuje się społeczeństwo obywatelskie.

Początek roku to tradycyjnie gorący czas w pozyskiwaniu środków przez organizacje pozarządowe.

— Nasze najważniejsze konkursy, dotyczące szkoleń sportowych dla dzieci i młodzieży, zostały rozstrzygnięte już 23 stycznia – informuje Alicja Dzietowiecka, dyrektor Biura Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Olsztyna. — Wszystko po to, by jak najszybciej można było przystąpić do realizacji tych zadań. Jeszcze kilka lat temu te konkursy rozstrzygano w kwietniu. Dziś wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom olsztyńskiego środowiska sportowego, które podnosiło, że szkolenie sportowe zwyczajowo zaczyna się od początku roku, szczególnie w przypadku gier zespołowych.

Obecnie trwają konkursy na dotacje na projekty kulturalne oraz sportowe. W tym pierwszym można pozyskać pieniądze na organizację wydarzeń kulturalnych, popularyzację sztuki czy artystyczne debiuty. Aplikować można do 22 lutego, a pula środków do wzięcia wynosi 480 tysięcy złotych. W drugim można sięgnąć po dofinansowanie na organizację imprez sportowych i rekreacyjnych — zawodów i turniejów, ale również np. festynów i pikników, promujących zdrowy styl życia wśród mieszkańców Olsztyna. Wnioski można składać do 20 lutego, zaś w puli jest prawie 150 tys. zł.

Dzięki otwartym konkursom nie tylko rośnie aktywność obywatelska mieszkańców, ale również często zostaje po nich ślad w mieście.

— Dobrym przykładem jest tu konkurs „Olsztyn Street Art Garden”, po którym rokrocznie tkankę miejską wzbogacają ciekawe murale i instalacje w przestrzeni publicznej — przekonuje prezydent Grzymowicz. — Z kolei dzięki dotacjom kulturalnym w ubiegłym roku udało się wydać m.in. kilka tomików wierszy lokalnych poetów, publikację „Nowe legendy Olsztyna”, książkę wspomnieniową o Erwinie Kruku czy almanach literacki.

Na ogłoszenie czekają jeszcze inne otwarte konkursy, m.in. dotyczące promocji miasta poza granicami kraju, tożsamości narodowej czy aktywizacji seniorów. Wszystkich zainteresowanych pozyskaniem dotacji zachęcamy do regularnego zaglądania na stronę: www.ngo.olsztyn.eu. Znajdują się tam ogłoszenia o wszystkich konkursach oraz formularze dokumentów niezbędnych do składania wniosków.
R.P.

Komentarze (21) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Arrow #2439090 | 89.228.*.* 13 lut 2018 09:36

  Pioetrze Zawiodłeś to miasto :D

  odpowiedz na ten komentarz

 2. on #2438969 | 37.47.*.* 13 lut 2018 07:13

  Wybory!. Weźmy zakończenie prezydentowania Grzymowicza w swoje ręce. Raz a dobrze!

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. kiełbasa wyborcza 2018 #2438903 | 46.112.*.* 12 lut 2018 22:41

  miasto wójewódzkie które;;; w czołówce zadłużonych, brak nowego dworca, brak stadionu, brak hali, gigatyczne utrudnienia drogowe, największe bezrobocie, niskie wynagrodzenia, najwieksza emigracja,,, ale jesienią 2018 roku, rozliczymy na wyborach,,,,

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 4. Olsztyniak #2438820 | 37.47.*.* 12 lut 2018 19:43

  ależ on piękny. Zauważcie, że coraz młodszy. Panie Grzymowicz - to nic nie da. Nie zapomnę Ci nigdy tego co zrobiłeś temu miastu.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. 10% ja, 10% śfagier #2438773 | 94.254.*.* 12 lut 2018 18:26

  Dotacje arbuzowe ciąg dalszy. Jak przyjedny wielki wizioner z małej wsi "umila" życie miszkańcom Olsztyna i nie tylko:)

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (21)