Nasiona zaprawiane

2018-02-08 14:28:42(ost. akt: 2018-02-08 14:49:29)   Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Mat. promocyjne

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, więc warto zapoznać się z najważniejszymi informacji dotyczącymi zaprawiania warzyw.
Celem zaprawiania jest ochrona kiełkujących nasion przed patogenami glebowymi powodującymi zgorzele siewek. Zaprawianie chroni także przed chorobami powodowanymi przez głownie i śniecie oraz przez grzyby z rodzaju Septoria i Ascochyta przenoszone wewnątrz nasion oraz na ich powierzchni. Z nasionami mogą się również rozprzestrzeniać baterie, wirusy oraz niektóre szkodniki. Zaprawianie nasion przez pewien czas chroni także młode siewki przed patogenami infekującymi z gleby oraz z powietrza.

Młoda, kiełkująca roślina jest najbardziej podatna na porażenie przez patogeny z powodu posiadania małej ilości tkanki mechanicznej. Pamiętając o tym, należy dobrać odpowiedni termin siewu dla danego gatunku uprawianej rośliny, ponieważ im dłużej trwają wschody, tym roślina jest dłużej narażona na niebezpieczeństwo zainfekowania. Poza terminem siewu, ogromne znaczenie posiada wybór zdrowego, charakteryzującego się wysoką jakością (wysoka zdolność i energia kiełkowania) materiału siewnego, o czym często zapominamy, skupiając się jedynie na chemicznej ochronie. Dobra jakość materiału siewnego powoduje , że nasiona wolne od patogenów dobrze skiełkują , będą szybko rosły, prawidłowo się rozwijały, a rośliny przyniosą duży plon.

Istnieje kilka metod zaprawiania nasion. Zaprawianie na sucho, półsucho, na mokro i inkrustacja. Jeżeli poza zaprawą dodaje się nawozy, metodę tę nazywamy otoczkowaniem. Nasiona takie można kupić w punktach sprzedaży nasion i wykorzystywać je do siewu.

Więcej profesjonalnych porad temat uprawy warzyw znajdziesz tutaj http://www.rynek-rolny.pl/kategoria/warzywnictwo/