Są pieniądze na wymianę pieców

2018-02-01 09:53:56 (ost. akt: 2018-02-01 10:03:45)
Czarny dym

Olsztyn - Czarny dym z komina w kamienicy na rogu Kościuszki i Kętrzyńskiego.

Czarny dym Olsztyn - Czarny dym z komina w kamienicy na rogu Kościuszki i Kętrzyńskiego.

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Na wczorajszej (31 stycznia) sesji Rady Miasta przyjęto zasady dotyczące dotacji na wymianę starych pieców. Uchwalono także zmiany w strefie płatnego parkowania. Jest również spór w sprawie przyszłości Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4.
Radni przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie zamknięcia VIII Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4 (liceum jest w strukturze ZSO). Po reformie oświaty do LO włączono drugie i trzecie klasy gimnazjum. Z powodu likwidacji gimnazjów i małego zainteresowania liceum ratusz planuje zlikwidować szkołę.

Uczniowie mają się uczyć w dotychczasowym budynku, którym ma zarządzać ZSO nr 7. Natomiast w miejsce liceum mogłaby powstać szkoła podstawowa lub tzw. centrum usług wspólnych.

Przeciwko zagłosowali radni PiS. Ich zdaniem w uchwale nie ma jasnej deklaracji, że w ZSO nr 4 ma być szkoła podstawowa. — Nic tu nie widzę na ten temat — mówił radny Dariusz Rudnik. — Może warto jeszcze poczekać i nie wprowadzać tej uchwały? Zaproponować konkretne rozwiązania, bo tutaj mamy różne możliwości manipulowania czy kombinowania.

31 stycznia radni głosowali też za przyjęciem regulaminu udzielania dotacji na wymianę starych pieców. Jak już informowaliśmy, chodzi o Program Ograniczenia Niskiej Emisji. Na ten cel zarezerwowano w budżecie 360 tys. zł, o 60 tys. więcej niż przed rokiem.

Pieniądze przeznaczone będą na zamianę kotłów i pieców opalanych węglem na nowoczesny system ogrzewania przez podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, zainstalowanie ogrzewania gazowego lub pompy ciepła. Miasto uruchomiło też 25 czujników, dzięki którym mieszkańcy mogą na bieżąco sprawdzać jakość powietrza.

— Czujniki mają uświadomić nas o stopniu zagrożenia. Jak się tego nie pokaże, to jakoś przechodzimy obok tego obojętnie — zauważa Marian Zdunek z prezydenckiego klubu Ponad Podziałami. — A dopłaty do wymiany pieców wprowadziliśmy już w ubiegłym roku i nie zostały wykorzystane w 100 procentach. Na nowoczesne ogrzewanie może przejść nawet cała wspólnota mieszkaniowa. Taką możliwość mają też pojedyncze mieszkania. Ale walka ze smogiem to przede wszystkim podłączanie budynków do sieci ciepłowniczej. Niestety, w Olsztynie jest sporo nieprzyłączonych budynków — dodaje.

— Smog to miał być wymysł, jak mówili niektórzy radni — mówi Łukasz Łukaszewski, radny PO. — Czujniki pokazały, że nie jesteśmy zieloną wyspą. One i przyjęty regulamin są ratunkiem przed smogiem. W poprzedniej edycji z dofinansowania skorzystało sześć wspólnot, łącznie 82 lokale i dwa domki jednorodzinne. Z 300 tys. zł wykorzystaliśmy tylko 167 tys. Ale to wynikało z późnego terminu ogłoszenia konkursu, czyli pod koniec roku — zaznacza.
Tym razem konkurs ma być ogłoszony wcześniej, ratusz planuje ogłosić nabór w połowie lutego.

Wprowadzono też zmiany w strefie płatnego parkowania. Zmieniono m.in. nazwy ulic w strefie nadane przez wojewodę. Nie podniesiono stawek. A Marian Zdunek uspokaja: — Będziemy dostosowywać nasze zasady parkowania do rozporządzeń rządowych. Wszystko będzie wynikać z ustawy. Jeśli da nam widełki, dostosujemy to do naszych warunków. Strefa działa u nas dobrze — przekonuje radny. — W SPP nie chodzi o to, żeby ściągać pieniądze, tylko o rotację, żeby nikt nie stawiał na cały dzień samochodu w jednym miejscu. Ceny muszą być takie, żeby ten mechanizm wywołać.

— Strefa nie wszędzie spełnia swoje zadania — uważa jednak radny Łukasz Łukaszewski. — Powinna powodować właśnie rotację samochodów, a nie wszędzie to działa. Trzeba jakoś ten problem rozwiązać. Nie jest to na szczęście jakiś wielki kłopot, bo brak rotacji występuje tylko w pewnych obszarach, ale to musi się zmienić.

Z kolei radny Maciej Tobiszewski z PiS przekonuje, że strefa płatnego parkowania musi funkcjonować inaczej. — Im bliżej centrum, tym stawka powinna być wyższa. Tak na przykład jest w Londynie. Oczywiście strefy powinny w Olsztynie być. Ale u nas najpierw się myśli o tym, jak zrobić inwestycję, a potem o tym, jak wygospodarować miejsca do parkowania — stwierdza Maciej Tobiszewski.
I dodaje: — Samochodów jest coraz więcej i mamy coraz większy problem z parkowaniem. Kłopotem jest też to, czy starówka powinna być miejscem do parkowania. Uważam, że tam powinny jednak wjeżdżać samochody.

pj

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. az #2432439 | 83.9.*.* 3 lut 2018 09:39

  Stawiałabym bardziej na PODŁĄCZANIE domów do sieci miejskiej a nie wymianę pieców !!!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. gość #2432417 | 81.190.*.* 3 lut 2018 08:48

  Kolejny raz pokazujecie tę samą kamienicę z dymiącym kominem - co na to Straż Miejska.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. roofi #2432344 | 89.228.*.* 2 lut 2018 23:09

  Panie Tobiszewski, porównanie olsztyna do Londynu bardzo nietrafione :)

  odpowiedz na ten komentarz

 4. olo #2432268 | 88.156.*.* 2 lut 2018 20:40

  Co z tą szkołą? Będzie w budynku po ZSO przy ul. Turowskiego szkoła podstawowa? Okoliczne szkoły są przepełnione, dzieci uczą się na 2, a nawet 3 zmiany. Jeśli nie podjęto decyzji o budowie nowej szkoły podstawowej w południowej części Olsztyna to chociaż utworzenie podstawówki w tym budynku jest absolutną koniecznością. W dodatku bezkosztową.

  odpowiedz na ten komentarz

 5. Ekonomik #2431936 | 79.184.*.* 2 lut 2018 11:39

  Wielu nawet jak za darmo to nie wymieni pieca śmieciucha na gazowy. Opłaty za gaz w stosunku do śmieciucha są ok. dwukrotnie wyższe. Nie oszukujmy się, w prawdziwą zimę 500 zł miesięcznie za gaz w starym budynku jest niemożliwe. Tak wiec wybór: nowy piec i 1000-1500 za gaz w styczniu lub stary i 500 zł na opłą i flaszkę...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)