Wojewoda zamknął ambasadę Izraela przez narodowcami

2018-01-31 13:17:38(ost. akt: 2018-01-31 16:17:23)
Wygląda na to, że to co dzieje się ze stosunkami polsko-izraelskimi czy szerzej polsko-żydowskimi wyrwało się już spod kontroli. I coraz więcej jest w tym szarych odcienie niż "Tak, tak; nie, nie”.
Najnowsza odsłoną polsko-izraelskiego konfliktu związanego z nowelą ustawy o IPN zamknięcie ruchu wokół ambasady Izraela. Przed ambasadą chcieli demonstrować członkowie i sympatycy Ruchu Narodowego. Ostatecznie odwołali pikietę.


Jakby w cieniu tej informacji przemknęło oświadczenie wiceministra sprawiedliwości Patryka Jaki, który stwierdził, że przedstawiciele Izraela od dawna znali treść ustawy o IPN. - Skoro sami nie zgłaszali zastrzeżeń, to skąd mieliśmy wiedzieć, że coś jest nie tak? - pyta Jaki.

Przypomnijmy, że w piątek znowelizowano ustawę o IPN. Zgodnie z nią każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za „rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni”.

Do tego zapisu krytycznie odniósł się między innymi premier Izraela Benjamin Netanjahu oraz Światowy Kongres Żydów. O co chodzi?

- Nowa ustawa budzi zastrzeżenie, ponieważ utrudnia konfrontację z najbardziej mrożącym aspektem wojennej historii tego kraju {Polski-red.] - w jakim stopniu Polacy brali udział w niszczeniu ich żydowskich sąsiadów - tłumaczy Robert Singer, przewodniczący Kongresu.

W samy Izraelu jest to dość powszechna opinia. Jak podkreśla jeden z izraelskich serwisów tamtejsze media są zgodne, że „Polska próbuje karać za próbę obciążenia Polaków jakąkolwiek winą za okrucieństwa Holokaustu”.


Jak na razie politycy PiS twierdzą, że ustawa nie zostanie zmieniona. Dzisiaj projektem ustawy ma zająć się Senat. Co ciekawe Senackie Biuro Legislacyjne w swojej opinii, stwierdziło, że projekt wymaga jednak doprecyzowania.

Tak czy inaczej polski rząd już przegrała batalię w Internecie.
27.01.2018 zasięg w sieci tematu #PolishDeathCamps wyniósł w zależności od narzędzia pomiarowego 23-28 milionów osób. W tym samym czasie zasięg #GermanDeathCamps” wyniósł jedynie 1 mln. Cała analiza:kliknij


Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ustawa o zakłamywaniu prawdy #2432600 | 195.225.*.* 3 lut 2018 13:33

  ta ustawa zakazuje mówienia prawdy historycznej o zbrodniach na zydach popełnionych przez Polaków minn w Radziłowie, Szczuczynie, Jedwabnem, Wąsoszu, Jasionówce, Suchowoli...sa na to dowody i wyroki w IPN, co boimy się prawdy ??/wybielamy się tchórze....albo nieuki

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Msrk #2430903 | 94.254.*.* 1 lut 2018 04:59

  Ani kroku w tył dosyć szkalowania inobrażania Polski .Niemcy z nas ofiar II wojny światowej chcą zrobić winnych tej potwornej zbrodni.Niestety niemieckie media wcPL takie jak gaxeta olsztynska te historie wypaczają.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. docho #2430869 | 83.9.*.* 31 sty 2018 23:29

   Akurat to co piszą o Polsce za granica jest pisane nad Wisłą na zamówinie. Pis nadepnął na wiele odcisków . Najbardziej zazabolauo GW to jątrzą.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. zet #2430722 | 178.235.*.* 31 sty 2018 20:09

    Jaki rząd fachowców, taka polityka. Znam trzy języki obce i czytam, co piszą i innych krajach. Tyle złego co pis to chyba nawet komuna nie zrobiła.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

   2. sag #2430643 | 83.9.*.* 31 sty 2018 18:49

    Po co się rozdrabniać? W Polsce powinna zostać uchwalona ustawa Historia Polski i kto będzie twierdził coś innego niż w niej zapisane od razu co najmniej kara śmierci

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz