Kto na prezydenta Olsztyna?

2018-01-31 15:47:34(ost. akt: 2018-01-31 15:56:45)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Na razie znamy tylko jednego oficjalnego kandydata na prezydenta Olsztyna. Jest nim Michał Wypij, lider Porozumienia w regionie, ale na giełdzie pojawia się coraz więcej nazwisk. I robi się coraz ciekawiej.
Im bliżej jesieni, tym coraz goręcej w regionalnej polityce, bo wybory samorządowe rozpalają emocje. Wiadomo już, że Platforma Obywatelska i Nowoczesna pójdą do wyborów razem. Na razie koalicja ma dotyczyć tylko wyborów do sejmików województw. Specjalny zespół, w skład którego wszedł, m.in. poseł Jacek Protas, szef PO na Warmii i Mazurach, ma przygotować umowę koalicyjną, minimum programowe, organizację list wojewódzkich. Koalicja ma być otwarta też dla innych formacji politycznych.

Czy zatem możliwy jest jeden wspólny kandydat obu partii w wyborach prezydenckich w Olsztynie?

— Bardzo byśmy tego chcieli — mówi Janusz Cichoń, poseł PO z Olsztyna. — I to także będzie przedmiotem naszych rozmów. Chcielibyśmy, żeby koalicja zeszła na jak najniższy szczebel, ale decyzje, co do ich tworzenia, muszą zapadać już lokalnie — dodaje.

Politycy PO głośno tego jeszcze nie mówią, ale od jakiegoś czasu słychać w kuluarach, że ich kandydatem w wyborach prezydenckich w Olsztynie będzie Marcin Kuchciński, szef miejskich struktur PO w Olsztynie. Tu nie ma zaskoczenia, w przeciwieństwie do kandydatury Michała Wypija, która zaskoczyła polityków Prawa i Sprawiedliwości. Sam Wypij przedstawił się na konferencji jako kandydat prawicy. I potem zrobiła się burza. Bo o tej kandydaturze nic nie wiedzieli działacze PiS w regionie.

Jednak PiS chce wystawić swojego kandydata. — To na pewno — podkreśla Dariusz Rudnik, szef miejskich struktur PiS w Olsztynie. — Byłoby co najmniej dziwne, gdyby partia, która cieszy się największym poparciem w kraju, nie wystawiła w miastach wojewódzkich swoich kandydatów na prezydenta.

Kto to może być w Olsztynie, tego Rudnik nie zdradza.

Dotychczas głośno było, że tymi kandydatami olsztyńskiego PiS mogliby być radni: właśnie Dariusz Rudnik i Jarosław Babalski. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy pojawiła się trzecia kandydatura, którą bardzo poważnie biorą pod uwagę działacze PiS.

Wojewoda Artur Chojecki ma ogromne szanse wygrać w Olsztynie — uważa jeden z działaczy PiS.

Bezsprzecznie to mocny kandydat, który miałby szansę powalczyć z Piotrem Grzymowiczem, który zapewne będzie ubiegał się o reelekcję, czy z kandydatem PO. Jednak wystawienie dwóch kandydatów prawicy może skończyć się tym, że żaden z nich nie przejdzie do drugiej tury, bo dojdzie do rozbicia głosów elektoratu.

A o tym kto zasiądzie na fotelu prezydenta, zależy też w sporej mierze od tego, czy na start w wyborach zdecyduje się Lidia Staroń. Dużo się o tym już mówi. Ma duże szanse. Jest rozpoznawalna, co pokazały ostatnie wybory do Senatu.
Dlaczego więc Lidia Staroń może się zastanawiać? Powód jest tylko jeden. Nie ma zaplecza politycznego, a prezydent potrzebuje radnych, by skutecznie rządzić miastem. Oczywiście komitet Lidii Staroń może wystawić swoich kandydatów do Rady Miasta, ale — o ile sama pani senator jest znana — tak nazwiska jej kandydatów na radnych, mogą niewiele mówić olsztyniakom.

To oznacza, że Lidia Staroń myśląc o prezydenturze, musiałaby najpierw poszukać poparcia politycznego albo też inni próbować przekonać ją, by do nich dołączyła. Dlatego sytuacja jest bardzo ciekawa. To są oczywiście tylko spekulacje, bo sami politycy pytani, czy będą ubiegać się o urząd prezydenta Olsztyna, uciekają od odpowiedzi, mówią nam: nie teraz. Być może to w obawie przed wyborczym falstartem, bo przecież wybory wygrywa nie ten, kto pierwszy się zgłosi, a ten, który cieszy się największym poparciem podczas wyborów.

am

Komentarze (106) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kurkirurki #2573081 | 213.76.*.* 5 wrz 2018 17:33

  wiem ze to nie w temamacie na ta chwile, lecz prosze zobaczyc telewizje strimowa PorozmawiajmyTV Jan Zbigniew hrabia Potocki i nie glosujmy na ludzi ktorzy robia korek nie tylko na ulicach i w gardle... Pozdrawiam wszystkich uczestnikow.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Olsztyniak #2572335 | 95.160.*.* 5 wrz 2018 02:21

  NIE DLA PO, PIS I INNYCH TWOROW W OLSZTYNIE!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Edek #2444799 | 94.254.*.* 20 lut 2018 18:29

  Kogo by nie wybrali bedzie lepiej rzadzil od obecnego wlodarza nawet Krwawa Krycha z budynku socjalnego

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 4. dik #2432548 | 79.190.*.* 3 lut 2018 12:25

  Właściwy kandydat , lat max 50, wykształcony prawnik lub ekonomista po dobrej uczelni, który w życiu stworzył coś (biznes, osiągnięcia naukowe), czyli kórego zweryfikował rynek , a nie kolesiostwo urzędnicze. To absolutne minimum. A teraz proszę o kandydatów - nazwiska. PS barwy partyjne mnie nie interesują , niech w pojedynku wygra lepszy

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. DONPEDRO #2431676 | 79.184.*.* 2 lut 2018 00:54

   Chojecki ze Szmitem poznali się właśnie w księgarni, kiedy Chojecki kończył teologię ..... masakra. Takie coś teraz nami rządzi !!!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (106)