Neonaziści wstali z kolan

2018-01-26 12:43:51(ost. akt: 2018-01-26 12:46:50)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Od czasu emisji wstrząsającego reportażu w TVN ciągle słyszymy od polityków PiS słowa oburzenia, że faszyści "staną przed sądem", że organizacje będą zlikwidowane. Za słowami nie idą jednak czyny! Polscy neofaszyści dziś są praktycznie bezkarni.
W Sejmie odbyła się bardzo gorąca debata na temat ultraprawicowych i faszyzujących organizacji w Polsce. Poniżej treść wystąpienia poseł Urszuli Pasławskiej:

Od czasu emisji wstrząsającego reportażu w TVN ciągle słyszymy od polityków PiS słowa oburzenia, że faszyści "staną przed sądem", że organizacje będą zlikwidowane. Za słowami nie idą jednak czyny!
Polscy neofaszyści dziś są praktycznie bezkarni.

Wczoraj główni organizatorzy urodzin Hitlera, szef Dumy i Niepodległości wraz z dwoma kolegami opuścili areszt. I tylko gdy opadną emocje, sprawa zostanie umorzona przez podległą rządowi prokuraturę, Tak jak już oczyszczeni przez prokuraturę zostali działacze ONR.
Po prostu w państwie PiS panuje dobry klimat dla neofaszystów.
Oczywiście neofaszyści są w Polsce dłużej niż władza PiS. Za tych rządów jednak wstali z kolan.

Rząd PiS walczy z komunizmem ustawami, dekomunizuje ulice, obniża emerytury milicjantom z PRL, a faszyzm usprawiedliwia. Tymczasem to są równie zbrodnicze ideologie, awers i rewers tej samej monety - totalitaryzmu!
Można jakoś zrozumieć, że niewyedukowani młodzi ludzie fascynują się Hitlerem. Pewnie nie wiedzą, że faszyści w Polsce zabili 6 mln ludzi, ponad 20 proc. populacji. Tak jak napisał Sławomir Mrożek "Tłumy jednostek szukają proroka, ale najczęściej znajdują Führera".

Niezrozumiały jest jednak brak ostrej reakcji rządzących.
Wyjaśnienie jest jedno - PiS chodzi o głosy sympatyków ruchów neofaszystowskich w wyborach i kokietuje ten elektorat.
ONR już się odgraża, że założy własną partię, PiS boi się obejścia z prawej strony, więc pewnie już w najbliższych wyborach zobaczymy na listach PiS kandydatów co najmniej silnie narodowościowych środowisk.

Takim postępowaniem budzą się ukryte demony nienawiści, które niszczą kapitał społeczny! Z braku obcych wrogów, jak Żydzi czy uchodźcy, nienawiść sympatyków neofaszyzmu zwraca się ku własnym rodakom.
Niedawno sympatycy nacjonalizmu zniszczyli elewację kościoła ewangelickiego w Piszu, malując obsceniczne rysunki, krzyż celtycki i pisząc "Polska dla Polaków".
Niedawno w Warszawie podobne hasła i obrazy pojawiły się na kawiarni prowadzonej przez ludzi niepełnosprawnych.
Jeśli rząd nadal będzie lekceważył neofaszystów, oni w swej nienawiści szybko pójdą dalej.

Za ich postępowanie płacą wszyscy Polacy.

Czy chcemy, że faszyzm stał się polskim towarem eksportowym? Wczoraj media obiegła wiadomość, że na Słowacji nasz rodak z wytatuowaną na plecach swastyką krzyczał "heil Hitler" w miejscach publicznych. Słowackiej policji tłumaczył, że w Polsce takie symbole i gesty są dozwolone...
Nie tak dawno cały świat obiegły zdjęcia polskich neonazistów z Marszu Niepodległości.
Czy chcemy, żeby faszyzm stał się polską marką?

Za noszenie koszulki z Che Guavarą można w Polsce trafić na dwa lata do więzienia. Za propagowanie faszyzmu w praktyce nie grozi nic.
I gdyby nie ten reportaż w TVN, rząd dalej kokietowałby środowiska ultraprawicowe, pozwalając im na coraz więcej, wpuszczając do politycznego mainstreamu.

Dlatego dziś nie możemy odpuścić.

Musimy dopilnować, żeby ruchy neofaszystowskie zostały zdelegalizowane, a ich liderzy ukarani.

Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Szamil #2441180 | 93.175.*.* 15 lut 2018 20:28

  Do tej pory trochę wstyd mi było za śmiesznych nazistów z lasów. Ale nie za bardzo, bo to jakiś dziwny, folklorystyczny margines andrutowych marginesów. Teraz jednak jest mi dużo bardziej wstyd: przez głupotę ludzi, którzy mają tworzyć w Polsce prawo. Bo niedouczony debil może być debilem, ale posłance na Sejm RP po prostu nie wypada.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Rogata żaba #2428064 | 83.9.*.* 28 sty 2018 22:25

  Zalecam pasławskiej tzw. korki z historii.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 3. olek #2428038 | 176.221.*.* 28 sty 2018 21:23

  Wstyd żeby czytelnicy edukowali na stronach GO posłankę na Sejm... :(

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

 4. Babcia #2427891 | 178.36.*.* 28 sty 2018 17:13

  Ta pani za duzo oglada TVN i czyta GW. Widzi wiec Polske w krzywym zwierciadle i nie zna, niestety, prawdy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

 5. Droga Koleżanko! #2427850 | 95.90.*.* 28 sty 2018 15:50

  Mówiąc o neonazistach, należy wspomnieć o nazistach, których w Polsce nigdy nie było. Bo nie wiem, czy Pani rozumie, że "neo" oznacza odnowienie czegoś, czego w tym przypadku nigdy w Polsce nie było. Nawet nie chce mi się dalej pisać, bo wystarczy odrobinę dobrej woli aby to zrozumieć. Cztery rodziny, dwie ze strony mojego ojca i dwie ze strony mojej żony stracili w latach wojny wszystko. Podobną historię miało większość Polaków, z tych którzy przeżyli, bo 6 mln zginęło. Czy w państwie z taką historią może pojawić się faszyzm? O głupoto, nie! W Niemczech rocznie odbywa się ponad 200 marszów neofaszystowskich, mają oni w Niemczech ponad 160 oficjalnych lokali. Może Pani powiedzieć ile marszy faszystowskich od 1945 r odbyło się w Polsce? Nie mówię o marszach narodowych, do których dorabiacie gębę. Ile faszyści mają w Polsce zarejestrowanych lokali? Żadnego. Po takich głupotach, które Pani wygaduje, powinno się obowiązkowo zdawać lekcje historii i przeprosić nas, czytelników za te bzdury, wygadywane przez dorosłą osobę, tak przynajmniej wnioskuję ze zdjęcia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (16)