Seniorzy w regionie będą bezpieczniejsi

2018-01-17 16:00:00 (ost. akt: 2018-01-17 15:30:45)

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski

Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podpisał z przedstawicielami samorządów umowy, na dofinansowanie programu teleopieki nad seniorami. Programem objętych zostało 20 gmin, a dofinansowanie projektu wyniosło 50 procent.
W środę w hotelu Warmińskim w Olsztynie marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin spotkał się z przedstawicielami 20 gmin i podpisał umowy na realizację usług teleopiekuńczych w 2018 roku. — Dzisiaj podpisaliśmy umowy z samorządami, które przystąpiły do pilotażowego programu tak zwanej teleopieki w regionie województwa warmińsko-mazurskiego. Fakt ten jest bardzo ważny i bardzo pocieszający, ponieważ jako pierwsi wprowadziliśmy ten system na obszarze terytorium całego województwa — przekonywał marszałek Gustaw Marek Brzezin.

Na czym polega program? Teleopieka to system przywoławczy działający w domu podopiecznego przez 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. Osoba, która potrzebuje takiej pomocy, zostaje wyposażona w telefon. Może też wybrać specjalny brelok, wisiorek lub bransoletkę z przyciskiem SOS. W razie zagrożenia, po naciśnięciu przycisku, automatycznie zostaje uruchomione połączenie w trybie głośnomówiącym z centrum monitoringu. Następnie operator zadecyduje o odpowiednim rodzaju interwencji. Taka forma usług opiekuńczych jest alternatywą dla pobytu osób starszych w zakładzie opiekuńczo-pielęgnacyjnym, czy domu pomocy społecznej oraz wsparciem dla rodzin osób mieszkających samotnie.

W programie biorą udział miasta i gminy: Bartoszyce, Braniewo, Pasłęk, Ełk, Gołdap, Iława, Orneta, Mrągowo, Nowe Miasto Lubawskie, Olecko, Biskupiec, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo, Elbląg, Olsztyn, Lidzbark Warmiński, Gietrzwałd oraz Morąg.

— Wspólnie z samorządowcami wytypowaliśmy 20 miast. W 50 procentach pokrywamy koszty, natomiast drugą połowę pokrywa samorząd danego miasta. Myślę, że jeśli będzie się to rozwijało – do czego osobiście jestem przekonany – to będziemy mogli ten program poszerzać również na inne miasta w regionie — zaznaczył marszałek Gustaw Marek Brzezin. Jak mówi, chodzi o to, żeby jak najwięcej osób było objęte taką formą opieki.

Zadowolenia z podpisania umów nie kryją również władze samorządowe. — Umowa, która dzisiaj została podpisana z panem marszałkiem w zakresie usług teleopiekuńczych jest na pewno niezwykle ważna, bo jest to program pilotażowy. Otrzymujemy środki w wysokości 50 proc. Jest to kwota prawie 8 tysięcy złotych. Z drugiej strony taką samą musimy mieć w budżecie miasta, żeby objąć tymi usługami co najmniej 20 osób wymagających takiej opieki. Dzięki usługom teleopiekuńczym gdzie wybierzemy również operatora systemu, osoby te będą miały dodatkową opiekę w sytuacjach wymagających nagłych działań. Poprzez oczywiście odpowiednie urządzenia i cały system, o którym wspomniałem osoba, która będzie objęta tą opieką będzie mogła natychmiast połączyć się z operatorem systemu, przekazać informacje co jej dolega i czego potrzebuje i tą pomoc natychmiast uzyska — mówił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

O tym, którzy seniorzy zostaną objęci teleopieką zdecydują samorządy. Jednak grupy docelowe zostały już wybrane. Łączna kwota dofinansowania wyniosła 143 180 zł.

Kuch

Komentarze (15) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ileś tam plus #2420559 | 195.136.*.* 18 sty 2018 11:16

  Kampania wyborcza rusza z hukiem, zaczynamy od seniorów, damy im po 20 zł na etopirynę i niech się cieszą, a my mamy głosy.Obyś tylko marszałek się nie zawiódł, ta twoja opieka, to oczy wypieka.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Ja #2420405 | 89.228.*.* 18 sty 2018 08:04

  Tak pomoc. Ostatnio karetka pogotowia nie chciała przyjechać do prawie 90 letniej pani gdyż stwierdzili ze to już któryś raz w tym miesiącu. Na miejscu oznajmili rodzinie ze lepiej oddać babcię do jakiegoś ośrodka bo oni nie mają zamiaru tak jeździć. To się nazywa pomoc seniorom. Brawo

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Za Giżyckiem #2420370 | 188.146.*.* 18 sty 2018 06:31

   Olsztyn 100 lat za Giżyckiem. W Giżycku to działa od dawna bo miasto już dawno to wdrożyło jako pierwsze w województwie. Brawo Giżycko

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  2. www.pomagamyseniorom.pl #2420363 | 213.184.*.* 18 sty 2018 05:18

   W Olsztynie można skorzystać z różnych form wsparcia i pomocy dla seniorów, jak choćby z firmy Pomagamy Seniorom. Był artykuł na ten temat kilka dni temu.

   odpowiedz na ten komentarz

  3. wyx #2420353 | 83.9.*.* 18 sty 2018 00:45

   Patrzę w Europie na fotki samorządowców szczebla prowincji czy regionu i nikt tam nie nosi wąsów. Ciekawe czemu?

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (15)