Od lutego za mandat zapłacimy kartą w radiowozie. Policjanci z Warmii i Mazur dostaną prawie 80 terminali

2018-01-17 18:00:30 (ost. akt: 2018-01-17 17:24:36)
Zdjęcie jest ilustracją do treści

Zdjęcie jest ilustracją do treści

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Od lutego radiowozy drogówki w całej Polsce będą wyposażone w terminale płatnicze do obsługi płatności z użyciem kart płatniczych i BLIK-a. A to oznacza, że za mandat będziemy mogli zapłacić od razu, jeszcze siedząc w radiowozie.
O zmianie w sposobie płatności mandatów poinformował Dariusz Marcjasz, wiceprezes Zarządu Krajowej Izby Rozliczeniowej. Jak podkreślał, radiowozy w całej Polsce zostaną wyposażone w 2 tys. terminali. Podkom. Krzysztof Wasyńczuk, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie, informuje, że łącznie w naszym regionie będzie 78 sztuk takich urządzeń.

Policjanci z Warmii i Mazur od 15 stycznia do 9 lutego zostaną wyposażeni w terminale płatnicze. Zanim poszczególne jednostki dostaną terminale, najpierw policjanci ruchu drogowego będą przeszkoleni przez producenta takiego urządzenia — mówi Krzysztof Wasyńczuk.


Wprowadzenie urządzeń płatniczych ma w założeniu ułatwić życie kierowcom, którzy nie stosują się do przepisów na drodze. Dzięki wprowadzeniu terminali, ukarani kierowcy nie będą musieli pamiętać o wykonaniu przelewu bankowego lub udaniu się na pocztę w celu dokonania płatności za mandat. Wystarczy posiadanie ważnej karty płatniczej lub systemu BLIK i mandat będzie można zapłacić od razu, w radiowozie. To rozwiązanie będzie również wygodne dla obcokrajowców, którzy popełnili wykroczenia drogowe, a którzy do tej pory byli zobligowani płacić za mandaty gotówką. To często wiązało się z koniecznością dojazdu do bankomatu lub kantoru w celu wymiany dewiz na złotówki. Choć plusów tego rozwiązania jest sporo, to jednak nie brakuje też krytycznych głosów. O opinię na temat zmian w płatnościach za mandaty zapytaliśmy czytelników na facebookowym profilu „Gazety Olsztyńskiej”.


— Najlepiej płacić cudzą kartą, od razu będzie nowe zagadnienie — pisze pan Paweł i podaje link do artykułu na temat tego, że płatność cudzą kartą może być uznana za kradzież z włamaniem. Ktoś inny stwierdza, że rząd „chce zrobić z policjanta kasjera”.

Niemniej jednak większość komentujących jest bardzo pozytywnie nastawiona do nowego pomysłu.

— Moim zdaniem to bardzo dobra opcja. Myślę że opłata na miejscu powinna być wynagrodzona np. niewielkim rabatem. Wszak pieniądze pojawiają się natychmiast — proponuje Basia. — Myślę że taka forma uiszczenia opłaty spowodowałaby większy procent osób które zdecydują się na zapłacenie mandatu już u policjanta. Podobnie kiedyś było w płaceniu mandatu za jazdę bez biletu w komunikacji miejskiej. Mandat gotówkowy był wysokością 70 proc. mandatu który zapłacilibyśmy gdybyśmy zdecydowali się zapłacić go w późniejszym terminie — dodaje.
— Jestem kierowcą już wiele lat. Jak to w życiu bywa czas to pieniądz, a pośpiech to mandaty. Uważam że płatność na miejscu jest dobrą opcją jak się nie ma czasu, a ma się pieniądze — pisze Paweł.

Czy płatności kartą za mandaty się przyjmą? To pokażą następne miesiące.
ez

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. tcw #2422566 | 46.169.*.* 20 sty 2018 21:14

  właśnie na coś takiego czekałem, dziękuję autorowi z tego szmatławca za tą informację

  odpowiedz na ten komentarz

 2. hycel #2422459 | 217.96.*.* 20 sty 2018 18:48

  To się nazywa dobra zmiana , a ja się pytam a gdzie pouczenie ? skurwysyny niedługo ściągną z nas brudne skarpety

  odpowiedz na ten komentarz

 3. jupii #2421885 | 185.124.*.* 19 sty 2018 22:46

  jakie kurde uproszczenie...dla mnie lepszym rozwiązaniem jest Yanosik. odpalam a on już mnie informuje co się dzieje na drodze. Szkoda czasu na łapanie madatów, jak można ich po prostu unikać

  odpowiedz na ten komentarz

 4. alice #2421654 | 109.232.*.* 19 sty 2018 17:17

  Jeszcze łątwiej będzie im zasugerować łapówkę! Cudowny pomysł! ja tam wole właczyc yanosika i mieć spokój od tego policyjnego bagna...

  odpowiedz na ten komentarz

 5. ananas #2421604 | 109.232.*.* 19 sty 2018 16:31

  mandatu od lat dzięki yanosikowi nie dostałem, ale jak kiedykolwiek bym zapomniałgo włączyć i akurat by mnie na czymś złapali to byłoby mi na rękę płacenie kartą :D

  odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (43)