W sieci można już sprawdzić historię auta, które planujemy sprowadzić

2018-01-15 14:43:00 (ost. akt: 2018-01-15 14:53:13)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Chcesz kupić auto z zagranicy, które nie jest zarejestrowane w Polsce? Zanim się zdecydujesz, sprawdź jego historię. Od dziś, dzięki rozszerzonej usłudze Ministerstwa Cyfryzacji - Historia Pojazdu, możesz to zrobić bez wychodzenia z domu.
Na portalu historiapojazdu.gov.pl od niemal miesiąca nabywcy i właściciele samochodów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość.

Pamiętaj o eGO
Do tej pory jednak w systemie widoczne były pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. Od dzisiaj usługa zostaje rozszerzona o zagraniczne auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a np. już są oferowane do sprzedaży.

Usługa jest bezpłatna. Aby z niej skorzystać musisz zalogować się za pomocą profilu zaufanego (eGO). Chodzi o to, by zabezpieczyć zewnętrzny system przed hurtowym pozyskiwaniem z niego danych, a jednocześnie zapewnić dostęp indywidualnym kupującym. Przygotuj też numer rejestracyjny oraz VIN interesującego Cię auta, a także datę pierwszej rejestracji.

Nie kupuj złomu
Możliwość sprawdzenia pojazdu sprowadzonego z zagranicy to kolejne udogodnienie dla obywateli w ramach Programu CEPiK 2.0. Jeśli wybrany przez nas samochód jest w bazie zagranicznej, to w zakładce „Dane zagraniczne" zobaczymy informacje w siedmiu kategoriach:

- Kradzież
- Złomowanie
- Powypadkowy
- Uszkodzony
- "Przekręcony" licznik
- Niedopuszczony do ruchu
- Służył jako taxi

W przypadku potwierdzenia danej kategorii, w systemie pojawi się alert zaznaczony czerwonym wykrzyknikiem. Jeśli pojazdu nie ma w bazie zagranicznej, system również nas o tym poinformuje - na ekranie wyświetli się stosowna informacja tekstowa.

Zaufaj historii
Obecnie historia pojazdu umożliwia sprawdzenie aut pochodzących z wybranych krajów europejskich (m.in. z Francji, Belgii, Holandii, Włoch, Szwecji), a także z USA i Kanady.

Serwis historiapojazdu.gov.pl wystartował w czerwcu 2014 r. i od momentu uruchomienia cieszy się ogromną popularnością wśród potencjalnych nabywców używanych aut, którzy weryfikują ich przeszłość.

źródło: kurier.pap.pl


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dafid #2470783 | 94.254.*.* 25 mar 2018 23:40

  z tymi używanymi i sprowadzanymi to nigdy nie wiadomo, taki kot w worku to jest. Ja mam teraz nowego peugeota 3008 z salonu, stwierdziłem że jak kupować to porzadne. Posłuży mi wreszcie parę lat i teraz mam spokój, żadnych awarii nie będzie i problemów co chwilę

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Pepe #2418501 | 94.173.*.* 15 sty 2018 18:19

  Fajnie, tylko ze nie dziala. Wlasnie wpisalem dane auta z UK i nic ni znalazlo. Kicha!

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Z"ukosa" #2418347 | 83.9.*.* 15 sty 2018 15:18

  A z Niemiec to aut nie sprowadzamy ...? , a to bardzo ciekawe.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)