Uwaga! Mogą wystąpić lokalne podtopienia

2017-12-29 12:37:58(ost. akt: 2017-12-29 15:12:47)

Autor zdjęcia: Dariusz Balewicz

Zarząd Zlewni w Giżycku RZGW w Warszawie informuje, że z powodu złych warunków hydrologicznych (długotrwałe, intensywne opady atmosferyczne) został przekroczony stan alarmowy w systemie Wielkich Jezior Mazurskich.
W dniu 29.12.2017 roku odczyt na wodowskazie głównym Giżycko wynosi 162 cm i jest to stan ekstremalny (stan alarmowy został przekroczony o 12 cm). Wzrost poziomu wody na jeziorach mazurskich wskazuje tendencje wzrostową , mimo maksymalnego zrzutu wody na główne odpływy tj. rzekę Węgorapę i Pisę. Do systemu WJM ciągle dopływają wody opadowe z ogromnej zlewni o pow. 4 353,2 km3 (dopływa jej więcej niż można skierować na odpływy). W związku z taką sytuacją należy zabezpieczyć mienie w obrębie oddziaływania jezior mazurskich ze szczególnym uwzględnieniem terenów położonych wzdłuż linii brzegowej na terenie Gminy Węgorzewo i Pozezdrze.
— Prosimy wszystkie podmioty gospodarcze i mieszkańców posiadających nieruchomości w strefie oddziaływania jezior, o zabezpieczenie mienia, gdyż może dojść do lokalnych podtopień — czytamy na stronie Starostwa Powiatowego w Węgorzewie.

W razie wystąpienia sytuacji zagrażającej życiu i mieniu należy informować właściwe terytorialnie Gminne Zespoły Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Węgorzewie i Urzędzie Gminy Pozezdrze oraz SK PSP w KP PSP Węgorzewo.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. buc #2407023 | 88.156.*.* 30 gru 2017 19:43

  Chciało się mieszkać nad jeziorem i grodzić bezprawnie brzeg, to teraz zbierajcie owoce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 2. takiego wała! #2406993 | 91.193.*.* 30 gru 2017 18:47

  powódź nam nie grozi !! mamy , wreszcie, wspaniałe zbiorniki retencyjne, nowe wały przeciwpowodziowe Na terenach zalewowych, nikt nie mieszka, ci, którzy tam mieszkali, dostali domy i ziemię, gdzie indziej.Nawet cofka na rzekach jest nam niegroźna.Na wszystkich rzekach wpływających do Bałtyku,niejaki ryży kazał zbudować zamykane bramy przeciwzalewowe, podobne do tych w Rotterdamie i na Tamizie, ale dużo od nich nowocześniejsze. Tenże ryży, znany twórca "zielonej wyspy", wraz z przydupasami razem sypali, owe wały, przez 7 lat! Różne kanały telewizyjne pokazywały go ,jak w krawacie i eleganckim garniturze biega po wałach i "pali głupa".Wreszcie mamy wały przeciwpowodziowe których nie musimy się wstydzić, przeciwnie, możemy być z nich dumni! Nawet Amerykanie, co rusz, przyjeżdżają do Polski, obejrzeć, owe wały, sami będą takie budować na Mississippi!! Ponadto, jak powszechnie wiadomo, mamy najwybitniejszego na świecie fachowca do walki z powodzią, niejakie cimoszątko!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Coś mi tu nie pasuje kto ma to robić?! #2406253 | 94.254.*.* 29 gru 2017 16:58

  Zaraz zaraz, władze gmin i powiatu proszą mieszkańców o zabezpieczenie mienia? A obowiązki wynikające z ustaw o samorządzie gminnym i powiatowym odnośnie zabezpieczenia przeciwpowodziowego? Interwencją jest prośba do mieszkańców???

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) odpowiedz na ten komentarz